Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Wzmocnienie partnerstwa między Turcją a Polską będzie gwarancją pokoju w regionie”.

Minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu powiedział, że wzmocnienie i pogłębienie partnerstwa między Turcją a Polską zapewni pokój i dobrobyt w regionie.

Cavusoglu napisał artykuł do Cennik Gazeta Prawna, który ukazywał się w Polsce.

„Dziś silne pragnienie dalszego rozwoju naszych relacji, silne więzi sojusznicze i wspólne wartości, które podzielamy, są filarami naszego strategicznego partnerstwa” – powiedział Cavusoglu.

Odnotowując, że dialog polityczny trwa nieprzerwanie na wszystkich szczeblach, Cavusoglu podkreślił, że pięć porozumień podpisanych podczas majowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji nadało nowy impuls stosunkom dwustronnym i pogłębiło partnerstwo strategiczne.

Powiedział, że wielkość dwustronnej wymiany handlowej, która ma przekroczyć w tym roku 8 miliardów dolarów, wkrótce osiągnie cel 10 miliardów dolarów wyznaczony przez dwóch szefów państw.

Przywiązujemy również wagę do zwiększania wzajemnych inwestycji. Jesteśmy gotowi do realizacji ogromnego potencjału współpracy, jaki mamy w przemyśle obronnym w oparciu o wspólną produkcję i współdzielenie technologii – kontynuował minister.

Powiedział, że Turcja i Polska zdają sobie sprawę z wartości więzi sojuszniczych i stosunków transatlantyckich w ramach NATO.

Nasze F-16 rozmieszczone w Malborku w ramach misji Policji Powietrznej NATO w tym roku, a także samoloty Patrolu Morskiego i Misji Wojskowej wysłane przez Polskę w ramach środków bezpieczeństwa dostosowanych do naszego kraju są najlepszymi przykładami naszej solidarności i zaangażowania naszych krajów do zrozumienia „bezpieczeństwa 360 stopni”, zauważył Cavusoglu.

Odnotowując, że współpraca ta jest kontynuacją procesu „potrójnej współpracy między Turcją, Polską i Rumunią” z udziałem Rumunii, Cavusoglu powiedział, że zamierza dalej rozwijać ten proces na szczeblu ministrów spraw zagranicznych w nadchodzącym okresie.

Odnotowując pełne poparcie Turcji dla przystąpienia Polski do NATO, z zadowoleniem przyjął również poparcie Polski dla przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej.

„W tym sensie wspólne przystąpienie Turcji i Polski do wszystkich instytucji euroatlantyckich, innymi słowy przystąpienie Turcji do Unii Europejskiej, znacząco przyczyni się do stabilności, bezpieczeństwa i dobrobytu w tym regionie geostrategicznym i poza nim” – docenił. Dyplomacja turecka.

READ  Amal, dziewczyna w ciąży, w basenie lub tańczy z córkami w piżamie, zdjęcia z życia matki

„Cieszymy się, że możemy śledzić współpracę regionalną prowadzoną przez Polskę, w szczególności Inicjatywę Trójmorza, która została uruchomiona pod przewodnictwem Polski i ma na celu rozwój infrastruktury energetycznej, transportowej i cyfrowej w regionie. Między Morzem Czarnym a Adriatykiem i Bałtyku. My w Turcji jesteśmy gotowi przyczynić się do tych projektów”. wzmacniane i pogłębiane partnerstwo zapewni także pokój i dobrobyt w naszym regionie.