Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wystrzelenie rosyjskiej rakiety: czy prawo międzynarodowe może karać przestępstwa popełniane w kosmosie?

Prawo kosmiczne – zniszczenie przez Rosję jednego z jej satelitów spowodowało setki gruzu i wywołało falę niezadowolenia. Czyn naganny, jeśli przestrzegamy prawa kosmicznego, ale wciąż trudny do ukarania w konkretny sposób.

Czy Rosja ma środki na zniszczenie satelity na orbicie Ziemi rakietą? Oczywiście tak, zwłaszcza jeśli będziemy bazować na operacji przeprowadzonej 15 listopada, która doprowadziła do zniszczenia przez Moskwę byłego sowieckiego obiektu kosmicznego. Problem: ta misja doprowadziła do rozrzucenia tysięcy śmieci, które rozproszyły, a nawet wzbudziły obawy o bezpieczeństwo Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wszystkie informacje na temat

Audytorzy, zespół weryfikujący fakty połączony z redakcją TF1, LCI i LCI.fr

Minister Sił Zbrojnych Florence Parley, podobnie jak wielu innych przywódców, weszła na scenę. „Przestrzeń jest interesem publicznym”, ona ma napastnik. „Najeźdźcy kosmiczni ponoszą ogromną odpowiedzialność za generowanie śmieci, które zanieczyszczają i zagrażają naszym astronautom i satelitom”.. Jeśli Francja przystąpi do tego procesu, wbrew podstawowym zasadom prawa kosmicznego, nadal będzie jej trudno zaatakować Rosję. Jak w każdym innym kraju, który popełnia zbrodnie dziesiątki kilometrów nad naszymi głowami.

Kilka tekstów reguluje prawo kosmiczne

Kosmos, banita? Z dala od tego. Specjalista merytoryczny, Rafael Costa, wyjaśnia LCI, że w latach 60. i 70. było to nie mniej niż „Pięć traktatów międzynarodowych powstało na ten temat i były negocjowane w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych”.

Wykładowca prawa publicznego na Uniwersytecie w Wersalu Saint-Quentin-en-Yvelines porzuca go wówczas, „W pełnym wyścigu o księżyc i aby uniknąć rozszerzenia zimnej wojny w kosmos, wielkie masy zaczęły pisać scenariusze, które miały umożliwić zorganizowanie regionu”. Pierwsza pochodzi z 1967 roku: obecnie jest powszechnie nazywana traktat kosmicznyW szczególności zakazuje wysyłania personelu wojskowego w kosmos, a nawet nie wnoszenia broni do ciał niebieskich. Do dziś służy jako punkt odniesienia, „Ponad 110 krajów podpisało i ratyfikowało go, w tym wszystkie kraje prowadzące działalność w przestrzeni kosmicznej”.

Dla Rafaela Costy zniszczenie przez Rosję jego satelity, wraz ze wszystkimi pozostawionymi przez niego szczątkami, narusza wiele postanowień tego tekstu. „W kwestii szczątków i ich składu problem polega na tym, że traktat kosmiczny nic nie mówi”., zauważa specjalista. „Artykuł 9 może jednak odnosić się do niego z rozszerzeniem, ponieważ stanowi, że działalność kosmiczna innych krajów nie może być stronnicza, co teoretycznie dotyczy działań rosyjskich w ostatnich dniach”. Odnosi się również do innych materiałów, które zgodnie z lekturą można lekceważyć.

READ  Odkryj przepis na odmłodzenie swoich trzech lat w osiem tygodni

Przeczytaj także

  • Rosyjski pocisk niszczy satelitę: jakie zagrożenie stanowią te strzały w kosmosie?
  • Kosmos: Czy Thomas Pesquet mógłby po raz trzeci wejść na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Jeśli traktaty przyjęte dzisiaj pochodzą sprzed ponad 40 lat, to w ONZ ostatnio sporządzono projekty innych tekstów, w szczególności dotyczących śmieci kosmicznych. Nie są to jednak traktaty, które mają być poddane pod głosowanie, a następnie ratyfikowane, ale raczej wytyczne. z „Wytyczne” Jak nazywają je anglojęzyczni, formalne, ale niewiążące, jak na przykład traktaty klimatyczne.

Te wytyczne, do których Rosja zobowiązała się w 2019 r. i zobowiązała się przestrzegać, „Wyjaśnił, że państwa są zobowiązane do unikania umyślnego niszczenia obiektów kosmicznych, więc Moskwa pokazuje prawdziwą sprzeczność ze swoimi zobowiązaniami”. Należy jednak pamiętać, że w przeszłości kilka krajów przeprowadziło już podobne operacje, niszcząc używane satelity. Tak było w przypadku Stanów Zjednoczonych, Chin czy Indii.

Dyplomacja to jedyny środek przymusu

W zależności od wydarzeń w kosmosie prawo może się znacznie różnić. Przede wszystkim sprecyzujmy, że uważamy, iż to, co dzieje się w odległości ponad 100 kilometrów od powierzchni Ziemi, mieści się w zakresie prawa kosmicznego. Bliżej nas faktycznie będą obowiązywały przepisy dotyczące przestrzeni powietrznej.

w kosmosie, „Państwa stosują swoją jurysdykcję nad swoimi obiektami kosmicznymi, jest to forma eksterytorialności”., zauważa Rafael Costa w innym miejscu. Jeśli włoski lub australijski astronauta zaatakuje innego Irlandczyka na amerykańskim statku, sąd amerykański będzie właściwy do orzekania w sprawie tego incydentu. W ISS teksty precyzują, że jurysdykcją, która będzie miała zastosowanie, będzie oskarżony.

Z drugiej strony, w przypadku narażania innych, takich jak zniszczenie rosyjskiego satelity, sprawy się komplikują. Podobnie jak w przypadku zanieczyszczenia przestrzeni kosmicznej, w przypadku naruszenia traktatów kosmicznych praktycznie trudno jest ścigać. „Niektóre teksty stwierdzają, że sprawa może zostać wniesiona do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w przypadku niezgodności, ale nie dotyczy to naruszenia traktatów kosmicznych”, Oświadczenia profesora prawa publicznego.

READ  Mam nadzieję, że kiedy wrócę z misji, znajdę normalną planetę.

Często to ich siła robi różnicęRafael Costa, profesor prawa publicznego

Dlatego jeśli narody będą chciały podjąć działania przeciwko innym narodom za działania wytworzone w przestrzeni kosmicznej, będą: „Można podjąć środki zaradcze, jednocześnie narażając się na środki zaradcze”. A potem używane są zwykłe narzędzia dyplomacji, z ich udziałem winy, groźbami lub naciskami. Wezwanie odpowiednich ambasadorów i wezwanie korpusu dyplomatycznego… „Ponieważ nie ma mechanizmu sądowniczego, obowiązują zasady odpowiedzialności państwa i często to ich siła czyni różnicę”. Siły rosyjskie, takie jak Stany Zjednoczone czy Chiny, w tym przypadku uwrażliwiają działania dyplomatyczne.

Na koniec należy zauważyć, że konwencje przewidywały sytuację, w której obiekty kosmiczne mogą wyrządzić szkody. W związku z tym kraj, który spowodował szkodę, będzie musiał wypłacić ofierze odszkodowanie. Scenariusz, który miał już miejsce w przeszłości, odkąd rosyjski satelita rozbił się na niezamieszkanym obszarze w Kanadzie w latach 90., powodując skażenie radioaktywne. Wtedy Moskwa zrekompensowała Ottawie, jak wspomina Rafael Costa. Chociaż przestrzenią rządzą już starożytne pisma, przestrzeń nie stanowi więc obszaru chaotycznego i pozbawionego reguł. I dzieje się tak nawet wtedy, gdy zastosowanie tekstów pozostaje przedmiotem ich interpretacji lub ściganie jest często bardzo trudne.

na wideo

Jak rosyjskie pociski zagroziły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Chcesz zadać nam pytania lub przekazać nam informacje, które Twoim zdaniem są niewiarygodne? Napisz do nas na adres [email protected] Możesz nas również znaleźć na Twitterze: za kontem stoi nasz zespół @werif_TF1LCI.

na ten sam temat

Najczęściej czytane artykuły

Na żywo – Covid-19: Jean-François Delfraissy spodziewa się „niełatwych tygodni w Boże Narodzenie” w szpitalu

Stany Zjednoczone: Kierowca wjeżdżający samochodem w tłum podczas parady bożonarodzeniowej został oskarżony o 5 morderstw

READ  Thomas Pesquet publikuje wspaniałe zdjęcie Francji widziane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 14 lipca

Prezydent: „Każdy, kto pracuje w pełnym wymiarze godzin, otrzyma co najmniej 1500 euro miesięcznie”, obiecuje Xavier Bertrand

Covid-19: Rada Naukowa zaleca zwrot obowiązkowej maski i ograniczanie zgromadzeń

COVID-19: Wyizolowany już gen Kastix wykazał pozytywny wynik testu na koronawirusa

LCI . Logo
Broni ambicji informacji
DarmowyI
zweryfikowane Każdy ma do niego dostęp dzięki dochodom
Reklama .

Aby pomóc nam w utrzymaniu tej bezpłatnej usługi, możesz „zmienić swój wybór” i zaakceptować wszystkie pliki cookie.