Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wystarczająca dawka szczepionki dla młodych ludzi według Światowej Organizacji Zdrowia

Wystarczająca dawka szczepionki dla młodych ludzi według Światowej Organizacji Zdrowia

Opublikowano w poniedziałek, 11 kwietnia 2022 o 18:28

Panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia ds. polityki szczepień powiedział w poniedziałek, że pojedyncza dawka szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, który powoduje raka szyjki macicy, zapewnia podobną ochronę jak dwie dawki osobom poniżej 21 roku życia.

Raki szyjki macicy są często wynikiem infekcji przenoszonej drogą płciową wirusem brodawczaka. Od połowy 2000 roku dostępne są szczepionki przeciwko niemu.

W świetle najnowszych danych panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uważa teraz pojedynczą dawkę wystarczającą do ochrony dzieci w wieku 9-14, a także 15-20, zamiast dwóch.

Na konferencji prasowej przewodniczący komisji dr Alejandro Craviotto zauważył, że te nowe zalecenia pozwolą na szczepienie większej liczby dziewcząt i kobiet „przy zachowaniu niezbędnego poziomu ochrony”.

Powiedział, że NIP mogą jednak nadal stosować dwie dawki, jeśli uzna to za konieczne.

Ponadto eksperci WHO nadal zalecają dwie dawki w odstępie sześciu miesięcy dla kobiet powyżej 21 roku życia.

„Dla osób z obniżoną odpornością, zwłaszcza zarażonych wirusem HIV, zalecamy podanie im co najmniej dwóch lub nawet trzech dawek, dopóki nie zostaną w pełni zaszczepione” – powiedział Craviotto.

W 2020 roku na raka szyjki macicy zmarło ponad 340 000 kobiet. Jest to czwarty najczęstszy rodzaj raka wśród kobiet na całym świecie.

„Mniej więcej co dwie minuty na tę chorobę umiera kobieta” – powiedział szef komitetu WHO.

Około 90% nowych przypadków i zgonów na całym świecie w 2020 r. miało miejsce w krajach o niskim i średnim dochodzie.

„Głęboko wierzę, że wyeliminowanie raka szyjki macicy jest możliwe” – powiedziała w oświadczeniu dr Princess Nothemba Semelela, zastępca dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia.

READ  James Webb: Niesamowite odkrycie, które zmieniło wszystko

„To zalecenie dotyczące pojedynczej dawki może przyspieszyć nas do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaszczepienie 90% 15-letnich dziewcząt do 2030 roku” – powiedziała.

W 2020 r. globalny zasięg przy schemacie dwudawkowym wyniósł tylko 13%.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na powolne wprowadzanie szczepionki i niski odsetek szczepień w niektórych krajach wpłynęło kilka czynników, w tym trudności z zaopatrzeniem, stosunkowo wysoki koszt szczepionki, a także trudności związane z podaniem nastolatkowi dwóch dawek. Dziewczęta, które zwykle nie są objęte programami szczepień dla dzieci.

„Opcja szczepionki w postaci pojedynczej dawki jest tańsza, mniej zasobochłonna i łatwiejsza w podawaniu” – podsumowała Simelela.