Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Korzyści z turystyki kosmicznej

Korzyści z turystyki kosmicznej

Nowa ekscytująca przejażdżka dla niezwykle bogatych i niszczących planetę. Do tego dla wielu sprowadza się turystyka kosmiczna. Ale eksperci domagają się większej łaski. Nie lekceważąc tych aspektów wprost, podkreślają korzyści płynące z pojawienia się tego sektora.

dostęp do wiedzy

Pierwszym argumentem jest to, że te prywatne loty mogą przewozić eksperymenty naukowe oprócz swoich klientów. Ariel Ekblau, założyciel Inicjatywy Badań Kosmicznych Massachusetts Institute of Technology (MIT), zauważa, że ​​turyści kosmiczni „kupują samolot, który inaczej by nie wystartował”.

Jednak możliwość wysłania eksperymentu w kosmos była jak dotąd bardzo trudna, z tylko dwiema możliwościami: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), która ma ograniczoną pojemność, lub równoważne loty samolotami, ale oszczędzają tylko kilkadziesiąt sekund . Mikrograwitacja.

Finansowanie innowacji

Turystyka kosmiczna jest również źródłem finansowania rozwoju nowych technologii lotniczych w sposób zasadniczo odmienny od agencji rządowych.

Te ostatnie działają za pieniądze podatników i dlatego poruszają się bardzo ostrożnie, podczas gdy firmy takie jak SpaceX nie boją się wysadzić prototypów w powietrze po szybszym procesie rozwoju. Każdy rząd „byłby zakłopotany, gdyby opisał niepowodzenia, o których SpaceX radośnie mówi” – ​​powiedział Mason Beck, profesor lotnictwa na Cornell University.

A kiedy NASA koncentruje się na najnowocześniejszych innowacjach naukowych, firmy starają się poprawić tempo i rentowność startów dzięki statkom wielokrotnego użytku.

świadomość ekologiczna

Paradoksalnie ostatni wysuwany argument dotyczy klimatu. Kto obserwuje Ziemię z kosmosu, zdaje sobie sprawę z jej kruchości i cienkiej atmosfery. Mamy więc nadzieję, że po powrocie kosmiczni turyści będą bardziej zaangażowani w ochronę środowiska.

Mówi Jane Poynter, współzałożycielka Space Perspective, która od 2024 roku planuje przyjmować turystów obserwujących Ziemię w kapsule naciągniętej na wysokość 30 km przez ogromny, szybujący balon. Ten statek został skrupulatnie opracowany, aby zminimalizować jego wpływ na środowisko.

READ  Nowe rozczarowanie dla Vega-C i Europy

Mimo wszystko, według Masona Becka, badania kosmiczne mają szczególny wkład w ochronę Ziemi. „Dzięki postępom w technologiach kosmicznych naziemne panele słoneczne stają się coraz lepsze”, mówi na przykład.

Lucy Obourg, AFP