Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

James Webb ma na celowniku kupca, dlaczego?

4

Będzie to jeden z pierwszych celów gigantycznego teleskopu gazowego, a oto powody, które motywują naukowców.

Był to Teleskop Jamesa Webba Uruchomiony 25 grudnia 2021 r. W celu zastąpienia teleskopu Hubble’a, którego życie trwało kilka razy. Chociaż jest całkowicie niezastąpiony (Hubble jest wyposażony do wykonywania pomiarów w ultrafiolecie w przeciwieństwie do Jamesa Webba), teleskop powinien wkrótce rozpocząć swoją aktywną służbę.

© gettyimages – Widok 3D teleskopu.

Teleskop Jamesa Webba jest bezpiecznie na orbicie, rozmieścił swoje instrumenty, dostrajał zwierciadła, a pozostało tylko kilka kroków, takich jak kalibracja instrumentów pomiarowych, zanim będą w pełni operacyjne, do tego lata, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

13 projektów do przetestowania teleskopu

Aby przetestować siłę nowicjusza, wielu naukowców wymyśliło swój projekt. Wybrano trzynaście z nich, z których dziewięć odbędzie się w ciągu pierwszych pięciu miesięcy po uruchomieniu.

Jeśli większość z nich dąży do obserwacji czarnych dziur, odległych galaktyk i słabych obiektów, aby wykorzystać bezprecedensową moc tego nowego sprzętu obserwacyjnego, to jeden z takich projektów jest zainteresowany pobliskim projektem: Jowiszem.

Jowisz: sławny i tajemniczy

Ze wszystkich obiektów przyszłych badań Jowisz jest najbliższą i najbardziej „słynną” planetą. Dzięki licznym obserwacjom (Hubble, Galileo itp.) naukowcy mają wiele danych na temat gazowego giganta, nie znajdując odpowiedzi na wszystkie pytania.

Dlatego wykorzystanie nowego instrumentu, jakim jest Teleskop Jamesa Webba, pozwoli naukowcom uzyskać podstawę do porównań i jednocześnie uzyskać dostęp do nowych informacji o Jowiszu: czerwonej plamie, biegunie południowym, wymianie ciepła między różnymi warstwami atmosfery. …

© gettyimages - Powiększ czerwony punkt.

© gettyimages – Powiększ czerwony punkt.

Jest to również okazja dla naukowców do badania najbliższego otoczenia, takiego jak pierścienie czy księżyce. Io jest najbardziej aktywnym systemem wulkanicznym w Układzie Słonecznym, a Ganimedes jest jedynym znanym księżycem, któremu udało się wytworzyć własną magnetosferę. Mnóstwo przydatnych informacji do obserwacji odległych światów (i dlaczego nie w odległej przyszłości, aby odzyskać światy).

Skorzystaj z zasięgu podczerwieni

Patrząc na obiekt, może on mieć kilka poziomów nieprzezroczystości: w pełni przezroczysty lub częściowo nieprzezroczysty. Chociaż światło widzialne nie może widzieć przez atmosferę Jowisza, możliwe jest wykorzystanie promieniowania podczerwonego, aby zobaczyć rzeczy inaczej.

W rzeczywistości promieniowanie podczerwone jest w stanie przeniknąć jeszcze głębiej w atmosferę Jowisza, zanim się zatrzyma. Skanując kilka długości fal, teleskop jest w stanie stworzyć i odwzorować trójwymiarowy obraz atmosfery w funkcji wysokości.

Możliwe jest prowadzenie obserwacji naszej planety w średniej podczerwieni, ale nasza atmosfera praktycznie uniemożliwia kalibrację obserwacji. Ponieważ James Webb znajduje się w kosmosie i jest wyposażony w MIRI (Instrument Pośredniej Podczerwieni), może przezwyciężyć to ograniczenie i dostarczyć ostre obrazy o rozdzielczości niespotykanej na Ziemi.

bardzo czuły teleskop

Te projekty to także dobry sposób na przetestowanie ograniczeń urządzenia. Jedno z nich jest zaskakujące, urządzenie jest bardzo czułe. W bazie zaplanowano możliwość obserwacji bardzo odległych pierwiastków i okazało się, że James Webb jest bardzo wrażliwy na wszelkie obserwacje Jowisza.

W rzeczywistości, podobnie jak trudno jest uchwycić szczegóły twarzy osoby pod światło, obserwator ma trudności z dostrzeżeniem elementów, które nie są zbyt jasne (takich jak pierścienie lub księżyce w porównaniu z planetą lub inną gwiazdą).

© gettyimages - Almatia, księżyc Jowisza.

© gettyimages – Almatia, księżyc Jowisza.

Na szczęście naukowcy mają solidne doświadczenie z Hubble’em, że mogą dostosować się do nowego instrumentu, aby dokonywać dokładnych pomiarów z uwzględnieniem otaczającego środowiska.

Brama systemów zdalnych

Dlatego dbanie o kupującego i to, co się wokół niego dzieje, nie jest dla naukowców stratą czasu. Dzięki tym obserwacjom będą mogli zdobyć instrument i przetestować jego granice, jednocześnie zbierając cenne dane o naszym Układzie Słonecznym.

Na podstawie danych na Jowiszu zespół odpowiedzialny za projekt zamierza opracować zestaw instrumentów, które można przystosować do Urana i Neptuna, które były słabo zbadane.

Życzymy Teleskopowi Jamesa Webba „kariery” równie pełnej jak Hubble’a.

James Webb ma na celowniku kupca, dlaczego?

READ  Kosmos: niesamowity sposób, w jaki Thomas Pesquet i astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pozbywali się swoich odpadów