Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wypowiedzi Donalda Trumpa na temat NATO budzą w Polsce wątpliwości

Wypowiedzi Donalda Trumpa na temat NATO budzą w Polsce wątpliwości

Donald Trump nie zagwarantuje obrony NATO, jeśli kiedykolwiek zostanie wybrany do Białego Domu. Nie interweniowałby, gdyby kiedykolwiek zaatakowany został kraj, który nie wpłacał odpowiedniego wkładu do budżetu sojuszu. Niestosowne doniesienia w Polsce o krawędzi konfliktu na Ukrainie.

Wysłane przez: Zmieniono:

2 minuty

Polski rząd szybko to zauważył Donald Trump o NATOWyjaśnia nasz korespondent w Warszawie.Martina Chabella. Donald Trump wezwał do przekazania Europy bezpośrednio Putinowi », natychmiast odpowiedział Minister Spraw Wewnętrznych Marcin Gierwiński. W komentarzach podają w wątpliwość przywódców krajów sąsiadujących z Ukrainą, pomimo rosnących obaw związanych z możliwością rosyjskiej ofensywy na kontynencie europejskim.

Prezydent Andrzej Duda stara się wszystkich uspokoić. Przysięga utrzymać możliwie najsilniejszy sojusz między Stanami Zjednoczonymi a swoim krajem. Co obchodzi lokatora Białego Domu? On też to podkreśla Polska Nie jest celem komentarzy Donalda Trumpa. Jego kraj wydaje na obronę prawie 4% swojego PKB, co wystarczy, aby Donald Trump mógł interweniować w przypadku ataku.

Ale Warszawa jest powiązana z misją NATO: „Jeden za wszystkich, jeden za wszystkich„. Jeśli jest to jeden z dobrych studentów, to Polska w dalszym ciągu martwi się o swoich europejskich sąsiadów, którzy zdaniem Donalda Trumpa wydają za mało, np. Francję i Niemcy. Po dojściu do władzy populistów PiS dwa duże kraje europejskie, do których nowy rząd próbuje się zjednoczyć.

Trójkąt Weimarski

Komentarze Donalda Trumpa będą mogli omówić już w poniedziałek podczas Trójstronnego Spotkania w Weimarze, w którym biorą udział trzy kraje: Niemcy, Francja i Polska. Ten format spotkania to „Tym ważniejsze w wysoce nieprzewidywalnym, wysoce zmiennym otoczeniu międzynarodowym, dlatego potrzebna będzie silna Europa», poinformowało RFI francuskie źródło dyplomatyczne. Zdaniem francuskiego ministra spraw zagranicznych Stéphane’a Séjourné celem jest, aby te trzy kraje i trzy motory Europy mówiły jednym głosem, zwłaszcza w sprawie wsparcia dla Ukrainy lub sytuacji na miejscu w Strefie Gazy.

READ  Historia. Powrót do podstaw na polskiej emigracji, gdzie jego syn został nakręcony w „Zamku mojego ojca”.

Czytaj więcejWielka ambicja militarna Polski