Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Niemożliwa” porażka Rosji na Ukrainie, inwazja na Polskę… Co warto zapamiętać z wywiadu z Putinem

„Niemożliwa” porażka Rosji na Ukrainie, inwazja na Polskę… Co warto zapamiętać z wywiadu z Putinem

Przesłanie trwające ponad dwie godziny dla Ameryki i Zachodu, często przybierało formę bardzo subiektywnej lekcji historii. Władimir Putin udzielił we wtorek i transmitowano w Moskwie długiego wywiadu amerykańskiemu konserwatywnemu dziennikarzowi Tuckerowi Carlsonowi. tuckercarlson.com Czwartkowy wieczór. 24 lutego 2022 r. była to pierwsza od początku wojny na Ukrainie nagroda dla zachodniego dziennikarza od prezydenta Rosji. Rosyjskie media państwowe obszernie relacjonowały wizytę gospodarza, publikując jego zdjęcia zwłaszcza na lotnisku i w słynnym Teatrze Bolszoj. Aktualizacja kluczowych wypowiedzi Prezydenta Rosji.

Porażka Rosji na Ukrainie „niemożliwa”

„Jak dotąd słychać było wrzawę na temat (konieczności) zadania Rosji strategicznej porażki na polu bitwy” – powiedział byłemu gospodarzowi Foxa. News, oboje siedzieli naprzeciw siebie, ubrani na biało, w dużym pokoju. Krzesła.

AFP/Gawrij GRIGOROW

„Ale teraz chyba zdają sobie sprawę, że jest to trudne, niemożliwe do osiągnięcia. Moim zdaniem z definicji jest to niemożliwe. To nigdy nie nastąpi. Wydaje mi się, że wiedzą o tym także ci, którzy są teraz u władzy w krajach zachodnich” – dodał. – dodał wszechpotężny prezydent Rosji. „Ta rzeczywistość jest dobrze rozumiana. Jeśli zostanie przyjęta, będą musieli pomyśleć o tym, co dalej. Jesteśmy gotowi na ten dialog” – zapewnił po rosyjsku, a jego słowa przetłumaczono na angielski.

Podczas wywiadu Putin obiecał, że Ukraina osiągnęła porozumienie w sprawie zakończenia działań wojennych podczas rozmów w Stambule w kwietniu 2022 r., jednak Kijów wycofał się po wycofaniu wojsk rosyjskich. Rozpoczynając ofensywę na Ukrainie, Kreml wyobrażał sobie, że w ciągu kilku dni zajmie ukraińską stolicę i wciśnie do Federacji Rosyjskiej kraj uważany za oddany sprawie rosyjskiej. 30 lat po opuszczeniu Związku Radzieckiego Ukraińcy wyrazili determinację pozostania narodem autonomicznym. Ale Putin nadal utrzymuje coś przeciwnego: „Ta niekończąca się mobilizacja, histeria, wewnętrzne problemy na Ukrainie prędzej czy później doprowadzą do porozumienia” – zagłuszył to.

READ  WhiteBIT crypto platform assisted Ukrainian Ministry of Foreign Affairs in launching a call-center for helping Ukrainians

Żadnej inwazji na Polskę i Łotwę

Prezydent Rosji powiedział, że wykluczy inwazję na Polskę lub Łotwę. „Czy możecie sobie wyobrazić scenariusz, w którym wyślecie rosyjskie wojska do Polski?” zapytał Tucker Carlson, bliski przyjaciel byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. „Jeśli Polska zaatakuje Rosję, będzie tylko jeden scenariusz” – odpowiedział Putin.

„Nie interesuje nas Polska, Łotwa ani gdziekolwiek indziej. Dlaczego musimy to robić? Nie mamy interesu (…). Nie ma co do tego żadnych wątpliwości” – dodał, sugerując zamiast tego, że pogłoski mają charakter gróźb.

Sprawa amerykańskiego dziennikarza Iwana Gerszkowicza

Władimir Putin potwierdził także, że możliwe jest osiągnięcie porozumienia w sprawie uwolnienia przetrzymywanego w Rosji od prawie roku amerykańskiego dziennikarza Iwana Gerszkowicza. Twierdził, że rosyjskie i amerykańskie służby specjalne omówiły sprawę Gerszkowicza i poczyniły postępy. „Mam nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie”. „Nie ma przeszkód, aby rozwiązać ten problem. Jesteśmy gotowi go rozwiązać, jednak niektóre warunki omawiane są za pośrednictwem specjalnych kanałów obsługi.

Rosyjski prezydent zasugerował, nie wymieniając nazwisk, że Moskwa chce, aby Niemcy uwolniły Wadima Krazykowa, oskarżanego o zabicie czeczeńskiego dysydenta w Berlinie w 2019 roku. Rosja i Stany Zjednoczone zgodziły się już na głośną wymianę więźniów, ostatnio w grudniu 2022 r., kiedy Moskwa wymieniła amerykańską gwiazdę koszykówki Brittney Griner, skazaną w Rosji za narkotyki, na przemytnika broni Viktora Bouta.

Wybory prezydenckie w USA

Prezydent Rosji potwierdził także, że zaplanowane na 5 listopada wybory nowego prezydenta USA, w których rywalizować będzie Republikanin Donald Trump z Demokratą Joe Bidenem, nie zmienią stosunków USA–Rosja.

„Pytałeś mnie, czy coś by się zmieniło, gdyby przyszedł inny przywódca. Nie chodzi o to, kto jest przywódcą, ale o osobowość konkretnej osoby” – powiedział rosyjski przywódca.

Donald Trump i Władimir Putin chwalą się nawzajem. Trump przechwalał się, nie wdając się w szczegóły, że jeśli zostanie ponownie wybrany, będzie w stanie rozwiązać wojnę na Ukrainie w 24 godziny. Prezydent Biden określił swojego rosyjskiego odpowiednika jako zbrodniarza wojennego i okazał niezachwiane poparcie dla Kijowa.

READ  Robert Lewandowski jest w centrum wielu kontrowersji w Polsce

Wywiad Carlsona następuje w czasie, gdy amerykańscy prawodawcy debatują nad tym, czy wysłać więcej pieniędzy na wysiłki wojenne Ukrainy. W wyniku głosowania proceduralnego w Senacie USA przyjęto projekt ustawy zapewniający Ukrainie nowe finansowanie w wysokości 61 miliardów dolarów, jednak w zdominowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów, gdzie dziesiątki członków, zwłaszcza bliskich byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, głosowało przeciwko pomocy, spotkała się z niepewnością. Na Ukrainę. Sam Trump nawoływał do deeskalacji wojny, a Carlson jest postrzegany jako osoba mająca z nim bliskie powiązania.