Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wydobycie węgla pogarsza relacje między Polską, Czechami i Niemcami

„Jest całkowicie suchy!”Zuzanna wyjaśnia przed swoją pustą studnią już od wielu lat. Ponieważ po czeskiej stronie prawie wszystkie wsie borykają się z tym samym problemem: niedoborem wody. Dotyczy to również innych dzielnic, w których woda z kranu jest bardziej niezawodna. „Zniknie też woda z miejskiej fontanny, Zuzanna kontynuuje. Może to nastąpić za kilka lat, ale może to być już tego lata. „

Polska kopalnia węgla kamiennego w Toro zerwała więzy między Polską a Czechami i częściowo Niemcami. Sporna kopalnia znajduje się w rzeczywistości kilka metrów od granicy dwóch sąsiadów i wysycha otaczające ją złoża. Brock wniósł sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Bardzo rzadko jedno państwo członkowskie skazuje drugie za brak działania: ta apelacja jest dopiero dziewiątym w historii sądów. Jest to pierwszy ze względów środowiskowych. Kilka dni temu, w piątek 21 maja, sąd w bardziej tymczasowym wyroku orzekł na korzyść warcabów i nakazał natychmiastowe zamknięcie kopalni. Ale Warszawa odmawia wykonania wyroku sądu. Tak więc według czeskich urzędników Susanna jest jedną z 30 000 osób, które już muszą żyć bez wody.

„Niektórzy ludzie chodzą do łaźni z dziadkami lub kupują wodę z dużych zbiorników. Gorące źródła wysychają przez moje”.

Witryna Duro, działająca od ponad wieku, to ogromny rów. Trzysta trzydzieści metrów niżej gigantyczne wykopy podgryzają fundament, przebijając worki z wodą gruntową, które schodzą do dołu. Operator twierdzi, że dużo zainwestował w ochronę swoich sąsiadów: od 2016 roku dwadzieścia milionów euro. „Poczyniono duże inwestycje w ochronę środowiska w celu kontrolowania emisji pyłu i hałasu oraz ochrony wód powierzchniowych i gruntowych”., potwierdzając tym samym Dyrektor Personalny serwisu.

Według Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości spółka operacyjna PGE była zaangażowana w kosztowną budowę ekranu antyfiltracyjnego przeciw temu prądowi, co dostarczyło dowodów na oddziaływanie na środowisko. W 2023 roku. Po stronie niemieckiej jesteśmy stosunkowo cicho. Jitov, burmistrz sąsiedniego niemieckiego miasta, uważa, że ​​Berlin powinien działać. „Mam nadzieję, że Niemcy zainspirują się czeską stroną, która daje przykład” On wspomina. Berlin nadal może wspierać Prox. Wierzę w to. W przeciwnym razie będziemy jednym z nich iz poparciem wrócimy do podstawowej zasady, której wszyscy potrzebujemy: przestrzegaj prawa. „

Komentarz burmistrza polskiego miasta Zkorzelek, Rafaela Chronixa, który żałuje konfliktu z sąsiadami. „Atmosfera jest dobra i nie chcemy jej stracić. Westchnął. Bardzo ciężko na to pracowaliśmy. Druga wojna światowa nie była dla nas łatwa, a wiesz, że stosunki między Polską a Niemcami były w ostatnim stuleciu bardzo trudne. „ Ten polski burmistrz żałuje postawy UE, wskazuje na jej słabość. „To jak Węgry, powiedział. Musimy być twardzi wobec rządu. „ W Warszawie sąd Unii Europejskiej ma wydać ostateczny wyrok, tym razem w najbliższych tygodniach.

READ  Polska Holandia Darmowe prognozy - Euro