Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wszystkie miejsca zdobyte przez kandydatów płci męskiej

Sondaż był bezprecedensowy. W sobotę 2 października Katar zagłosował za wyborem większości swojego ciała ustawodawczego. Wynik nie powinien zmienić układu sił w tym bogatym kraju Zatoki, rządzonym przez rodzinę rządzącą i gdzie partie polityczne pozostają zakazane.

Wyborcy zostali poproszeni o wybranie 30 z 45 członków Rady Szury, organu doradczego o ograniczonej władzy. Ten ostatni może proponować ustawy, zatwierdzać budżet, a nawet odwoływać ministrów, których wcześniej nie miał. Do tego czasu wszyscy członkowie tej rady byli mianowani przez emira Tamima bin Hamada Al Thaniego. Ale ta ostatnia zastrzega sobie prawo zawetowania podjętych decyzji.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także W Katarze starannie oprawiony chrzest wyborczy

Według MSW, kandydaci płci męskiej zdobyli 30 mandatów do obsadzenia. Żadna z 28 kobiet, którym pozwolono startować, nie została wybrana. Emir Kataru, który jest odpowiedzialny za mianowanie pozostałych 15 członków Rady Szury, może zmniejszyć tę nierównowagę poprzez mianowanie kobiet. Nie wiadomo, kiedy te nominacje zostaną ogłoszone i kiedy odbędzie się posiedzenie inauguracyjne Rady.

Połowa kandydatów wyjeżdża tego samego dnia

Według oficjalnych danych frekwencja wyniosła 63,5%, znacznie więcej niż w wyborach samorządowych w 2019 r., w których głosował mniej niż jeden na dziesięciu wyborców.

„Na początku dnia słyszałem, jak wiele osób mówiło, że nie zamierzają głosować, myśląc, że nie będzie żadnych zmian, ale widzieliśmy wielu głosujących”Powiedział członek Komitetu Organizacyjnego wyborów w Doha sułtan Abdullah al-Kuwari.

Większość z 2,5 miliona mieszkańców Kataru, największego na świecie producenta i eksportera skroplonego gazu ziemnego, to obcokrajowcy i dlatego nie mogą głosować. Z 330.000 Katarów tylko potomkowie rdzennej ludności kraju w 1930 r. mają prawo głosować i kandydować, co automatycznie dyskwalifikuje rodziny, które zostały znaturalizowane.

W ten sposób członkowie ważnego plemienia Murra zostali wykluczeni z tych wyborów, co wywołało gorące debaty na portalach społecznościowych.

READ  Chmury popiołu i siarki zmierzają w stronę Francji

Według nowej agencji rządowej Kataru, zgłosiło się 233 kandydatów. Wszyscy musieli uzyskać pozwolenie z MSW. Ale według telewizji państwowej 101 z tych kandydatów rzuciło ręcznik w dniu głosowania, aby wesprzeć innych pretendentów do stanowiska w swoich okręgach wyborczych. „Kiedy kandydaci zdają sobie sprawę, że nie mają szans na zdobycie miejsca, decydują się wesprzeć pozostałych kandydatów”., zauważa Andreas Craig, profesor w King’s College London.

Głosowanie pod międzynarodową kontrolą

To pierwsze głosowanie ustawodawcze odbyło się w powszechnych wyborach bezpośrednich, zapisanych w konstytucji z 2004 roku, ale było kilkakrotnie przekładane, gdy kraj był pod międzynarodową kontrolą.

Na rok przed Mistrzostwami Świata FIFA w Katarze władze uważają, że zorganizowanie tych wyborów Przyciągniesz pozytywną uwagę. O stanie mówi Luciano Zaccara, specjalista ds. Zatoki Perskiej na Uniwersytecie w Katarze.

Chociaż miały miejsce pewne wiece polityczne, podczas kampanii wyborczej wszyscy kandydaci unikali dyskusji na temat polityki zagranicznej swojego kraju lub statusu monarchii, woląc skupić się na kwestiach społecznych, takich jak zdrowie, edukacja czy prawa człowieka i obywatele.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także „Celem Kataru zawsze było, aby Mistrzostwa Świata 2022 były pozytywnym dziedzictwem dla naszego kraju i regionu”.

Świat z AFP