Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Panama obawia się publikacji Pandora Papers, nowe śledztwo ICIJ

Panama obawia się, że zostanie to ponownie potwierdzone w nowym śledztwie dotyczącym rajów podatkowych zatytułowanym „Papiery Pandory”, które Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych planuje opublikować w niedzielę, wynika z listu rządowego przesłanego przez lokalne media w sobotę.

Rząd Panamy powiedział w liście wysłanym do „szkody mogą być nie do pokonania”.Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych) za pośrednictwem kancelarii prawnej. List ostrzega, że ​​„każda publikacja”, która wzmocniłaby „błędne postrzeganie” kraju jako potencjalnego raju podatkowego, „miałaby poważne konsekwencje dla Panamy i jej mieszkańców”.

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych ogłosiło na Twitterze, że w niedzielę o 16:30 czasu GMT opublikuje „najbardziej wyczerpujący raport dotyczący poufności informacji finansowych”, oparty na wycieku 11,9 mln dokumentów „obejmujących cały świat”. Według Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, tak zwane badanie „Pandora Papers” jest owocem pracy ponad 600 dziennikarzy w 117 krajach.

List rządu Panamy wymienia kilka reform, które zostały wdrożone w ostatnich latach. Zaznacza, że ​​od 2016 roku zawieszono rejestrację ponad 395 tysięcy firm i instytucji, czyli połowy istniejących w tym czasie.

Strach przed rządem Panamy

Rząd obawia się, że Panama po raz kolejny zostanie uwikłana w nowy skandal wokół finansowych rajów po tym, jak wywołał go opublikowanie w 2016 r. wcześniejszego śledztwa Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, znanego jako „Panama Papers”. Wyciek 11,5 miliona cyfrowych archiwów z Mossack Fonseca rzuca światło na praktyki finansowe i podatkowe całej grupy klientów, od prostych przedsiębiorców po głowy państwa, w tym banki i sportowców.

Publikacja „Panama Papers” wywołała globalną falę szoku, która w szczególności doprowadziła do rezygnacji ówczesnego premiera Islandii Sigmundur David Gunnlaugsson z ówczesnego premiera Pakistanu Nawaza Sharifa. Od tego czasu Panama podjęła szereg reform w celu wzmocnienia nadzoru bankowego, karania uchylania się od płacenia podatków więzieniem oraz dzielenia się informacjami z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

READ  Japońskie badanie wykazało, że ssaki mogą oddychać przez odbyt w sytuacjach awaryjnych