Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wpływ podróży kosmicznych na czerwone krwinki

Od czasu pierwszych misji kosmicznych, które wysłały ludzi w kosmos, u astronautów po ich powrocie na Ziemię zaobserwowano zjawisko medyczne: anemię kosmiczną, która polega na gwałtownym spadku poziomu czerwonych krwinek krążących we krwi. Astronauci na misji planetarnej.

Większość badań na temat anemii w kosmosie opiera swoją analizę na danych zebranych tylko przed misjami astronautów i po ich zakończeniu. Jedno z nielicznych badań, w których uwzględniono również dane zmierzone podczas przebywania astronautów w kosmosie, opublikowane w 2017 roku w czasopiśmie BMC Hematologia A przeprowadzone między innymi przez naukowców NASA, wydawało się wskazywać, że anemia w kosmosie nie będzie szczególnie uporczywa podczas długotrwałych misji.

nowa metodologia

Niedawno naukowcy z University of Ottawa (Kanada) przeprowadzili nowe badanie, które w inny sposób podchodzi do metodologii analizy: podczas gdy badanie NASA z 2017 roku opierało się wyłącznie na próbkach krwi pobranych przed, po i w trakcie misji (zostały one zwrócone na Ziemię i przeanalizowane w 48 godzin od zebrania), To ostatnie badanie zostało opublikowane w czasopiśmie medycyna przyrodnicza Łączy analizę próbek krwi i powietrza wydychanych przez astronautów. Ich badania skupiły się na 14 astronautach, którzy spędzili sześć miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).