Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Identyfikacja wirusa wywołującego stwardnienie rozsiane daje nadzieję na wyleczenie

Jest to choroba neurodegeneracyjna, która dotyka około 130 000 osób we Francji. stwardnienie rozsiane Najprawdopodobniej spowodowane wirusem Epsteina-Barra, według nowego badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców, którzy po raz pierwszy zidentyfikowali osobę odpowiedzialną za tę chorobę autoimmunologiczną. Odkrycie to budzi nadzieję, że uda się opracować w przyszłości terapię, która umożliwi leczenie tej choroby, która dotyka około 2,8 miliona ludzi na świecie.

Około 95% dorosłych jest zarażonych Wirus Epsteina Barra (EBV), który może również powodować inne choroby, takie jak mononukleoza. Badanie, opublikowane w tym tygodniu w prestiżowym czasopiśmie Science, pokazuje, że wirus ten jest niezbędny do rozwoju stwardnienia rozsianego, nawet jeśli nie u wszystkich zarażonych chorobą rozwija się ta choroba.

Hipoteza ta jest badana od kilku lat, ale trudno ją udowodnić, zwłaszcza że wirus ten jest bardzo powszechny, a objawy choroby pojawiają się dopiero po około dziesięciu latach od zakażenia. To „pierwsze badanie, które dostarcza przekonujących dowodów na związek przyczynowy” – powiedział Alberto Acchirio, główny autor i profesor epidemiologii w Harvard School of Public Health.

Ryzyko podwaja się o 32 po infekcji tym wirusem

„Jest to ważny krok, ponieważ wskazuje, że większości przypadków stwardnienia rozsianego można zapobiec poprzez zatrzymanie infekcji wirusem Epstein-Barr” – dodał w oświadczeniu. Celowanie w tego wirusa może doprowadzić do wyleczenia. »

W ciągu 20 lat naukowcy śledzili ponad 10 milionów młodych mężczyzn zaciągniętych do armii amerykańskiej, z których 955 zdiagnozowano stwardnienie rozsiane podczas służby. Według tej pracy ryzyko rozwoju stwardnienia rozsianego wzrosło o 32 po zakażeniu wirusem Epstein-Barr, ale pozostało niezmienione po zakażeniu innymi wirusami.

Według naukowców ze Stanford University, którzy opublikowali komentarz do badania w czasopiśmie Science, inne czynniki, takie jak geny, mogą odgrywać rolę w rozwoju choroby. Stwardnienie rozsiane to choroba autoimmunologiczna ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego). Powoduje nieprawidłowe działanie układu odpornościowego, który atakuje mielinę, osłonkę używaną do ochrony włókien nerwowych.

READ  W Nouvelle-Aquitaine odsetek niezaszczepionych oddziałów intensywnej opieki medycznej jest 18,5 razy większy niż w przypadku szczepień

Choroba rozwija się w wyniku „ataków”, jest bardzo zróżnicowana w zależności od pacjenta, ale może prowadzić do następstw i jest częstą przyczyną niepełnosprawności młodych ludzi. Amerykańska firma Moderna ogłosiła w zeszłym tygodniu, że rozpoczęła badania kliniczne na ludziach szczepionki przeciwko wirusowi Epstein-Barr. to jest ostatni Powoduje również liczbę białych krwinek.