Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Według tego badania wirus Epsteina-Barra jest odpowiedzialny za stwardnienie rozsiane

Vladimir Smirnov przez Getty Images

Wirus Epsteina-Barra zidentyfikowany jako odpowiedzialny za stwardnienie rozsiane (obraz ilustracyjny)

Zdrowie — prawdopodobnie jest przyczyną stwardnienia rozsianego Wirus Epsteina BarraWedług nowego badania przeprowadzonego przez amerykańskich badaczy po raz pierwszy zidentyfikowali osobę odpowiedzialną za: To jest choroba autoimmunologiczna.

Odkrycie to budzi nadzieję, że uda się opracować w przyszłości terapię, która umożliwi leczenie tej choroby, która dotyka około 2,8 miliona ludzi na świecie.

Około 95% dorosłych jest zarażonych wirusem Epsteina-Barra (EBV), który może również powodować inne choroby, takie jak mononukleoza.

Badanie opublikowane w tym tygodniu w prestiżowym czasopiśmie Naukawyjaśnia, że ​​wirus ten jest niezbędny do rozwoju Stwardnienie rozsianeChociaż nie wszystkie osoby z tą chorobą rozwijają tę chorobę.

W kierunku odkrycia lekarstwa?

Hipoteza ta jest badana od kilku lat, ale trudno ją udowodnić, zwłaszcza że wirus ten jest bardzo powszechny, a objawy choroby pojawiają się dopiero po około dziesięciu latach od zakażenia.

To „pierwsze badanie, które dostarcza przekonujących dowodów na związek przyczynowy” – powiedział Alberto Acchirio, główny autor i profesor epidemiologii w Harvard School of Public Health.

„Jest to ważny krok, ponieważ wskazuje, że większości przypadków stwardnienia rozsianego można zapobiec poprzez zatrzymanie infekcji wirusem Epstein-Barr” – dodał w oświadczeniu. „Wycelowanie w tego wirusa może doprowadzić do wyleczenia”.

Przez 20 lat badacze śledzili ponad 10 milionów młodych rekrutów do armii amerykańskiej, z których 955 zdiagnozowano stwardnienie rozsiane podczas służby.

Według tej pracy ryzyko rozwoju stwardnienia rozsianego wzrosło 32-krotnie po zakażeniu wirusem Epstein-Barr, ale pozostało niezmienione po zakażeniu innymi wirusami.

Różni się znacznie w zależności od pacjenta

Według naukowców z Uniwersytetu Stanforda, którzy opublikowali w czasopiśmie komentarz do badania NaukaInne czynniki, na przykład genetyka, mogą odgrywać rolę w rozwoju choroby.

READ  Odnosi się do Ziemi, ogromnej plamy słonecznej o nieprzewidywalnych konsekwencjach

Stwardnienie rozsiane to choroba autoimmunologiczna ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego). Powoduje nieprawidłowe działanie układu odpornościowego, który atakuje mielinę, osłonkę używaną do ochrony włókien nerwowych.

Choroba rozwija się poprzez „nawroty”, jest bardzo zróżnicowana w zależności od pacjenta, ale może prowadzić do konsekwencji i jest częstą przyczyną niepełnosprawności u młodych ludzi.

Amerykańska firma Moderna ogłosiła w zeszłym tygodniu, że rozpoczęła badania kliniczne na ludziach szczepionki przeciwko wirusowi Epstein-Barr.

Zobacz także na The HuffPost: W obliczu szczepionek zasugerował senator Claude Malheret