Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wołodymyr Zełenski krytykuje „wątpliwości” co do członkostwa jego kraju w NATO

Wołodymyr Zełenski krytykuje „wątpliwości” co do członkostwa jego kraju w NATO

Europa spotyka Zełenskiego w Mołdawii wbrew Putinowi

Wołodymyr Zełenski przybył w czwartek do Mołdawii na szczyt europejskich przywódców o dużej wartości symbolicznej, w małym kraju sąsiadującym z Ukrainą, który również żyje w strachu przed Rosją.

Około 50 europejskich przywódców zbiera się zaledwie 20 kilometrów od Ukrainy, aby wysłać wiadomość poparcia dla tej byłej republiki radzieckiej, gdy nowy atak powietrzny uderza w Kijów w nocy, zabijając co najmniej trzy osoby. „Cieszę się, że tu jestem.”Prezydent Ukrainy oddał strzał przed kamerami, zanim podziękował mieszkańcom Mołdawii „Za przyjęcie wielu uchodźców od pierwszego dnia wojny”.

Szefowie państw i rządów czterdziestu siedmiu państw zostali zaproszeni do Chateau Mimi, winiarni we wsi Pulpwaka, 35 kilometrów od stolicy, Kiszyniowa, na drugie spotkanie Europejskiej Grupy Politycznej (EPC). „Jeszcze raz potwierdzimy nasze poparcie dla Ukrainy, która stawia opór rosyjskiej agresji” – dodał.Potwierdziła to prezydent Mołdawii Maia Sandu. Podobnie jak podczas pierwszej edycji w Pradze w październiku, pojawi się CPE „rodzinne zdjęcie”. Zdjęcie zrobione w tej wiosce w pobliżu Naddniestrza, prorosyjskiego separatystycznego regionu zamieszkałego przez 300 000 mieszkańców na wschodzie kraju, uwydatni izolację Władimira Putina. Godną uwagi nieobecnością na spotkaniu będzie jednak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który został ponownie wybrany w niedzielę.

Zgromadzenie znacznie większe niż Unia Europejska (dwadzieścia krajów zaproszonych oprócz dwudziestu siedmiu członków bloku), to nieformalne ciało, stworzone przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, skupia kraje o bardzo różnych profilach i pochodzeniu: Armenię, Gruzję, Islandię, Norwegia, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania, Serbia, Azerbejdżan… Dla Mołdawii jest to okazja do powtórzenia niecierpliwości na przystąpienie do Unii Europejskiej. Miejsce Mołdawii w Unii EuropejskiejMaya Sandhu powiedziała w środę. Otrzymała słowa zachęty od przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen, która złożyła hołd „ogromny postęp” kraju w jego reformach.

READ  Wojna na Ukrainie: co najmniej 30 osób zginęło po wystrzeleniu rakiet na stację Kramatorsk na wschodzie kraju

Pilnie podnoszona jest również kwestia członkostwa dla Ukrainy, która jest częściowo okupowana przez wojska rosyjskie. Otrzymała status oficjalnego kandydata w tym samym czasie co Mołdawia, w czerwcu 2022 r. Ale przed nią jeszcze długa droga. Emmanuel Macron wezwał Unię Europejską do ponownego przemyślenia swojego zarządzania i do zrobienia tego „Wymyślił kilka formuł” sprostać tym aspiracjom. Oczekuje się również, że przywódcy będą rozmawiać o bezpieczeństwie Ukrainy w czwartek, gdy ministrowie spraw zagranicznych NATO spotkają się w Oslo, aby odpowiedzieć na prośbę Kijowa o przystąpienie do sojuszu atlantyckiego.