Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjskie wojsko twierdzi, że zniszczyło ostatni ukraiński okręt wojenny

Aktualizacja statusu W środę Rosja przyznała się do zniszczenia okrętu Jurij Oliwierenko w Odessie, który Moskwa przedstawiła jako „ostatni” okręt wojenny ukraińskiej marynarki wojennej, który wciąż pozostaje w eksploatacji.

Le Figaro z AFP

opublikowany aktualizować

Ta zawartość jest niedostępna.

Rosyjskie władze oskarżyły Ukraińców o wykorzystywanie amerykańskich systemów HIMARS. Cakber Pimple/Reuters

Śmiertelny cios dla obwodu ługańskiego, ewakuacja rosyjskich dzieci z regionów przygranicznych, rosyjska armia twierdząca, że ​​zniszczyła ostatni ukraiński okręt wojenny, Ukraina potępiająca europejskie restrykcje dotyczące jej zboża… Le Figaro zrobić inwentaryzację Konflikt na Ukrainie W najbliższą środę 31 maja br.

Pięciu zabitych w ataku w okupowanym obwodzie ługańskim

Nocne bombardowanie fermy drobiu na okupowanej Ukrainie Ługańsk Rosyjskie władze poinformowały w środę, że co najmniej pięć osób zginęło, a 19 zostało rannych, oskarżając ukraińskie wojsko o przeprowadzenie ataku. „Ostrzał ukraińskiej grupy zbrojnej wsi Karpaty (położonej 35 km na zachód od Ługańska, przyp. (amerykańskie) systemy. Hemars ”, rosyjskie centrum kontroli w Telegramie wskazało na sytuację bezpieczeństwa w obwodzie ługańskim.

Ta zawartość jest niedostępna.

Według tego samego źródła, które nie określiło, czy ofiarami byli żołnierze, czy cywile, uszkodzeniu uległa ferma drobiu i miejsce, w którym tymczasowo mieszkali pracownicy. Ale w pierwszej ocenie, opublikowanej kilka godzin wcześniej, wskazano, że czterech pracowników zostało zabitych. „Wróg wystrzelił cztery pociskiPowiedziała.

Ewakuacja dzieci ze zbombardowanych ukraińskich terenów przygranicznych

W środę rosyjskie władze ogłosiły, że rozpoczęły ewakuację dzieci z niektórych ukraińskich obszarów przygranicznych, które od kilku dni były poddawane intensywnym bombardowaniom, ponieważ obawiały się „Sytuacja się pogorszyła”.Od dziś zabieramy nasze dzieci z rejonów Czebekinskiego i Szarworońskiego— powiedział Wiaczesław Gładkow, starosta powiatowy Biełgorod Gdzie są te dwa regiony? „Dziś pierwsza grupa 300 dzieci zostanie wysłana do WoroneżaJest to miasto położone około 250 km na północny wschód, a więc dalej od granicy z Ukrainą.

Nie usłyszeliśmy ani jednego słowa potępienia z Zachodu.potępiony. „Sytuacja jest naprawdę niepokojąca. Podejmowane są środki.”Dodano bez wchodzenia w szczegóły. To potwierdzenie troski pojawia się w momencie, gdy wydaje się, że Rosja nie jest w stanie powstrzymać ataków, które mnożą się na jej terytorium od tygodni. We wtorek rosyjskie władze ogłosiły neutralizację ośmiu dronów, którym udało się dotrzeć do stolicy, Moskwy i jej regionu, położonego 500 km od Ukrainy. Dwie osoby zostały lekko ranne, gdy gruzy spadły na budynki mieszkalne.

Ta zawartość jest niedostępna.

Uszkodzona ulica po rzekomym ostrzale ukraińskich sił w mieście Czebykino w obwodzie biełgorodzkim, na tym zdjęciu opublikowanym 31 maja 2023 r. Gubernator obwodu biełgorodzkiego / Reuters

Emmanuel Macron domaga się gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy

prezydenta Francji Emmanuela Macrona Zaapelował o gwarancje bezpieczeństwa.namacalny i wiarygodny„DoUkrainaW Oczekiwanie na członkostwo w NATO, i zażądał silniejszej defensywnej Europy w ramach sojuszu, pomimo zastrzeżeń wielu krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Podczas przemówienia na Regionalnym Forum Bezpieczeństwa Globesec w Bratysławie Unia Europejska wezwała do „przemyślenie„rządzić i”wynaleźć„inni”KształtyAby móc szybciej integrować kandydatów do członkostwa, od Bałkanów po Ukrainę i Mołdawię.

Przeczytaj także – Wojna na Ukrainie: W Estonii NATO szkoli się do odparcia ataku na terytorium aliantów

Jeśli chcemy (..) ważyć Rosję, jeśli chcemy być wiarygodni wobec Ukraińców, musimy dać Ukrainie środki do zapobieżenia nowej (rosyjskiej) agresji i włączyć ją w (a) solidną strukturę bezpieczeństwa„Uderz w głowę państwa”.Dlatego popieram i to będzie przedmiotem zbiorowych dyskusji w najbliższych tygodniach, od teraz do szczytu wileńskiego, za udzielenie Ukrainie konkretnych i wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa.– przekonywał. Emmanuel Macron, który w 2019 r. orzekł, że NATO jest w państwie „śmierć mózgu”Miał być również rzekomo własnością prezydenta Rosji Władimira Putina „Obudziłem się z najgorszym porażeniem prądem” zaatakować Ukrainę.

Ta zawartość jest niedostępna.

Ta zawartość jest niedostępna.

Emmanuel Macron podczas Regionalnego Forum Bezpieczeństwa Globsec w Bratysławie na Słowacji, 31 maja 2023 r. Michel Cezik/AFP

Niemcy zamykają cztery Konsulaty Rosjan na swoim terytorium

W środę niemiecki MSZ poinformował, że Niemcy podjęły decyzję o zamknięciu czterech rosyjskich konsulatów z pięciu znajdujących się na ich terytorium, w odwecie za ograniczenia nałożone przez Moskwę na ich przedstawicielstwo dyplomatyczne w Rosji. „W celu zapewnienia równowagi wzajemnego istnienia na poziomie jednostek i struktur podjęliśmy decyzję o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie czterech z pięciu Konsulaty Eksploatacja rosyjskich generałów w Niemczech i rosyjskie MSZ zostało dziś o tym poinformowane.— powiedział rzecznik niemieckiego MSZ na regularnej konferencji prasowej.

Rosja skrytykowała w środę decyzję Niemiec, potępiając A „podniecenie” które nie pozostaną bez odpowiedzi z Moskwy. „Berlin nie powinien mieć wątpliwości, że te lekkomyślne prowokacje nie przetrwają bez naszej słusznej odpowiedzi”.— poinformowało rosyjskie MSZ w oświadczeniu.

Rosyjskie wojsko twierdzi, że zniszczyło ostatni ukraiński okręt wojenny

W środę Rosja przyznała się do zniszczenia Odessa (południowa Ukraina) na statek desantowy Jurij Oliwierenkoprzedstawiony przez Moskwę jakoostatni„Okręt wojenny ukraińskiej marynarki wojennej nadal działa. „29 maja, w wyniku precyzyjnego uderzenia rosyjskich sił powietrznych na miejsce cumowania łodzi wojskowych w porcie w Odessie, ostatni okręt wojenny ukraińskiej marynarki wojennej, Jurij Oliwierenkozostał zdewastowany— poinformowało w oświadczeniu rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Ukraina twierdzi, że unijne ograniczenia zbożowe działają na korzyść Putina

Ukraina powiedziała w środę, 31 maja, że ​​żałuje ograniczeń nałożonych na nią przez pięć krajów Unii Europejskiej eksport zboża, którego rozszerzenie Bruksela rozważa i które jej zdaniem działa na korzyść rosyjskiego wysiłku wojennego. Ograniczenia te zostały nałożone przez pięć krajów Europy Wschodniej, w tym jednego z głównych sponsorów Kijowa, Polskę, w celu ochrony lokalnych rolników przed napływem ukraińskiego zboża, powodującym spadek cen.

Przeczytaj także – Europejskie dywizje na zboże z Ukrainy

Utrzymanie ograniczeń jest równoznaczne z dostarczeniem (Władimirowi) Putinowi dodatkowej broni przeciwko jedności EuropyMinisterstwo Rolnictwa Ukrainy wyraziło ubolewanie z tego powodu na Twitterze. „Istniejące ograniczenia muszą zostać zniesione” – błagał. Europejski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski uznał we wtorek za konieczne przedłużenie „co najmniejOgraniczenia w zbożu z Ukrainy do końca października.

Ta zawartość jest niedostępna.

Nowa transza pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości 300 milionów dolarów

Pentagon poinformował w oświadczeniu, że Stany Zjednoczone przekazały w środę Ukrainie nową transzę pomocy wojskowej w wysokości 300 mln USD, w tym rakiety do systemów obrony powietrznej Patriot. W związku z intensyfikacją bombardowań głównych ukraińskich miast przez Rosję Departament Obrony USA zadeklarował, że natychmiast dostarczy ze swoich zapasów dodatkową amunicję do rakiet Patriot, które już posiada w Kijowie, a także do artylerii HIMARS. systemy.

Kijów, który zapowiedział przygotowanie kontrataku, otrzyma w najbliższym czasie także systemy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu Avenger i Stinger, pociski do artylerii i czołgów, a także miliony pocisków i różnej amunicji dla swoich żołnierzy. , identyfikuje dokument. Nowa transza zwiększa amerykańską pomoc wojskową dla Cave do 37,6 miliarda dolarów od czasu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Trzech zabitych, w tym dwoje dzieci, w Kijowie podczas rosyjskiego nalotu

Rosja rozpoczęła nalot na Kijów wczesnym rankiem w czwartek, zabijając co najmniej trzy osoby, w tym dwoje dzieci i szerząc terror w stolicy Ukrainy po tygodniu strajków. Departament wojskowy Kijowa poinformował, że w nalocie, który rozpoczął się około 3 nad ranem czasu lokalnego (0000 GMT), zginęło dwoje dzieci, a dziesięć osób zostało rannych. Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko wyjaśnił to na Telegramie „Według pierwszych doniesień ratowników odnaleziono trzy osoby martwe, w tym dwoje dzieci, a cztery osoby są ranne”. W dzielnicy Desnyansky.

W tym tygodniu w kierunku stolicy Ukrainy wystrzelono kilka rosyjskich pocisków, a niezwykły dzienny atak w poniedziałek sprawił, że mieszkańcy ukryli się. Wszystkie wykryte cele powietrzne zostały zniszczone przez nasze siły i środki obrony przeciwlotniczej.— poinformował w czwartek resort wojskowy w Kijowie. „Niestety spadające szczątki spowodowały ofiary śmiertelne i zniszczenia”.Wytłumaczyłem. Według tego samego źródła, powołującego się na wstępne doniesienia, bronią użytą w czwartkowym ataku są pociski manewrujące i pociski balistyczne.

” czyta Również – Pod Kijowem pociski Stinger są wystrzeliwane przeciwko irańskim dronom

NATO Spotkaj się w Oslo

Akcesja Ukrainy, sukcesja Jensa Stoltenberga i wydatki wojskowe: w czwartek w Oslo ministrowie spraw zagranicznych NATO będą próbowali znaleźć kompromisy w tych trzech drażliwych kwestiach, które znajdą się w porządku obrad lipcowego szczytu w Wilnie. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że bez konsensusu nie będzie rozwiązania. Jednak miesiąc przed spotkaniem żaden punkt nie został rozstrzygnięty.

Członkostwo Ukrainy to najtrudniejsza kwestia. „Przed Wilnem będą trudne rozmowy między aliantami, w szczególności na temat gwarancji bezpieczeństwa lub zapewnień dla Ukrainy i jej chęci członkostwa w NATO”.Jens Stoltenberg ostrzegł dwa dni przed spotkaniem w Oslo. Oczekiwania wobec Kijowa są jednak ogromne. Życzy prezydent Wołodymyr Zełenski „Bardzo jasny przekaz” Zauważając, że Ukraina przystąpi do sojuszu „po wojnie”.

” czyta Również – Ukraina „stanie się członkiem” NATO, ale „w dłuższej perspektywie”

„Sprawa jest bardzo polityczna i istnieją rozbieżne poglądy między niektórymi sojusznikami”.mówi francuskie źródło dyplomatyczne. Ukraina chce jasnej mapy drogowej, potwierdzenia drogi. Perspektywa członkostwa nie jest kwestionowana. Ale dziś jest to nierealne, ponieważ Ukraina może uruchomić artykuł 5 w dniu jego wejścia., jest wskazany. Ta klauzula zbiorowej obrony zobowiązuje wszystkich sojuszników do zaangażowania się w przypadku ataku na jednego z nich.

Wielu dyplomatów powiedziało AFP, że Amerykanie i wielu innych sojuszników odmawia wyjścia poza Deklarację Bukaresztańską. Na tym szczycie w 2008 roku przywódcy potwierdzili, że Ukraina i Gruzja Staną się członkami NATO.bez żadnego wskaźnika czasu. Popieramy politykę otwartych drzwi NATO. uspokoił rzecznik Pentagonu. Ale na razie Waszyngton próbuje zapewnić Ukrainie „krótkoterminowe zdolności do odparcia wojny”, które podniosła Moskwa.

READ  Mali ogłasza wycofanie się z regionalnej organizacji G5 Sahel