Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna nerwów między Polską a Brukselą

Wojna nerwów wokół kwestii praworządności między Warszawą a Brukselą trwa, a Didier Reinders, europejski komisarz ds. sprawiedliwości, który odwiedził Warszawę 18 i 19 listopada, mógł zaobserwować, że nie ma już napięć. Cichy. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, autor brukselskiego Bête noire i autor reform w centrum konfliktu, podsumował swoje spotkanie z Komisarzem: „Mieliśmy okazję wymienić się poglądami i podkreślić dzielące nas różnice (R). Były też jakieś akcenty. „

Za pomocą „Słodkie akcenty”, Polski minister miał na myśli prezent, który wręczył komisarzowi przed kamerami: dwie fotografie zrujnowanej Warszawy pod koniec II wojny światowej – kopię zaprojektowaną dla jego wieloletniego wroga, wiceprezydenta. Komisja Europejska, Franz Timmermans. „Te zdjęcia zniszczeń dokonanych przez Niemców, realizujących ideologię rozbioru narodów, mają wymiar symboliczny. Minister podkreślił. Pokazują, że w UE Polacy zawsze będą wrażliwi na politykę równego traktowania państw. „ Komisarz belgijski został zbanowany.

Wizyta pana Reindersa ma szczególne znaczenie w kontekście zakulisowych rozmów polskiego rządu z Komisją Europejską. Ta ostatnia uniemożliwia wypłatę Polsce środków (36 mld ில்லியன்) z europejskiego planu naprawczego post-Covit, który nakłada nieracjonalne warunki na zastosowanie się do orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) nakazującego zniesienie izby regulacyjnej. Sąd Najwyższy jest postrzegany jako instrument represji politycznych wobec sędziów. Od 27 października Warszawa będzie musiała płacić milion euro dziennie za niewykonanie wyroku.

Czytaj więcej Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Praworządność: Polska uderzyła w mur przed sądem UE

W tym względzie przesłanie pana Reindersa nie budziło wątpliwości: TSUE musi zastosować się do wyroku „Jedyne wyjście z kryzysu”. „To naturalne, że między państwami członkowskimi a Komisją Europejską powinny istnieć różnice, ale te dyskusje należy przerwać, gdy zapadnie werdykt sądu. Powtórzył kilka razy. Jeśli Polska nie respektuje tego orzeczenia, Komisja nałoży sankcje finansowe, ponieważ ma do tego obowiązek. ” Na podstawie wyroku polskie władze powinny zrehabilitować poszkodowanych sędziów w tym pomieszczeniu regulacyjnym.

READ  Polska skupia się na tworzeniu lepszej Polski dla biegunów „Nowego Testamentu”

Ale Zbigniew Ziobro, jej mikropartia Polska Solidarność (SP) nie ukrywa już swoich preferencji dla „Polexitu” i, mając 19 członków na diecie, trzyma narodową konserwatywną większość jako zakładnika swojej eurofobicznej aukcji. Zamiar zniknięcia w tym konflikcie. Dzień przed wizytą komisarza sędzia został ponownie odwołany ze stanowiska przez izbę dyscyplinarną za bezpośrednie powołanie się na wyrok TSUE, wbrew opinii Ministerstwa Sprawiedliwości.

46,84% z Was powinno przeczytać ten artykuł. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.