Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na żywo na Ukrainie: kanclerz Niemiec pod presją, by dostarczyć czołgi Panther

Wojna na żywo na Ukrainie: kanclerz Niemiec pod presją, by dostarczyć czołgi Panther

08:20

Jak wykorzystać zamrożone aktywa rosyjskiego banku centralnego o wartości 300 miliardów dolarów?

Według Financial Times przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zwrócił się do europejskich przywódców o przyspieszenie negocjacji w sprawie wykorzystania 300 miliardów dolarów przejętych aktywów rosyjskiego banku centralnego.

Charles Michael wysunął hipotezę, że tymi zamrożonymi aktywami można zarządzać dla zysku. Zyski są następnie przeznaczane na odbudowę Ukrainy.

08:14

Rosjanie twierdzą, że gromadzą broń w ukraińskich obiektach nuklearnych

Według agencji TASS, rosyjskie tajne służby SVR twierdzą, że Ukraina gromadzi broń i amunicję dostarczaną przez Zachód w miejscach elektrowni jądrowych. Według agencji, która nie powołuje się na żadne źródła, robi to w nadziei, że Rosja nie będzie ich atakować ze względu na ryzyko wypadku nuklearnego.

08:04

Ukraińscy uchodźcy w nielegalnej produkcji i przemycie tytoniu w Hiszpanii

Hiszpańska policja cywilna aresztowała 27 osób w wyniku wspólnej z Europolem operacji dotyczącej nielegalnego wykorzystywania ukraińskich uchodźców do produkcji i przemytu tytoniu. gazeta La Vanguardia.

27 osób zostało aresztowanych po likwidacji trzech nielegalnych fabryk tytoniu w Logroño, Walencji i Sewilli. Zajęto 3,5 miliona paczek o wartości 17,5 miliona euro. Osoby odpowiedzialne za ten handel wykorzystywały siłę roboczą ukraińskich uchodźców do wykonywania różnych zadań produkcyjnych w fabrykach. Ci uchodźcy udali się do Hiszpanii z powodu wojny ich kraju z Rosją. Mieszkali we wspomnianych obiektach, stłoczeni w prefabrykowanych blokach i pracowali przez długie godziny bez opuszczania obiektów, aby uniknąć wykrycia.

07:22

Rosja wysyła posiłki do regionu Chersoniu

Według ukraińskiego Sztabu Generalnego wojska rosyjskie przybyły do ​​Wynohradowa i Bryłówki w obwodzie chersońskim między 18 a 21 stycznia z bronią strzelecką i kamizelkami kuloodpornymi. Jednak potężniejszy sprzęt wojskowy nie przybyłby.

07:18

Zełenski uzasadnił dymisję wiceministra infrastruktury

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że dymisja wiceministra infrastruktury i rozwoju społecznego Wasyla Łozyńskiego była „sygnałem dla wszystkich, których działania lub zachowania naruszają zasadę sprawiedliwości”. Wasyl Łozyński został oskarżony o przyjęcie łapówek w wysokości 400 tys. dolarów. Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) aresztowało 21 stycznia Łożyńskiego za rzekome przyjmowanie łapówek pieniężnych. „Chcę, żeby to był nasz sygnał dla wszystkich, których działania lub zachowania naruszają zasadę sprawiedliwości” – wyjaśnił prezydent Zełenski, zapowiadając, że zostaną podjęte nowe decyzje w celu lepszej kontroli zamówień. Według ukraińskich mediów ZN.UA, Ministerstwo Obrony kupuje żywność dla wojska po cenach 2-3 razy wyższych niż w sklepach spożywczych w Kijowie.

READ  Te miejsca polskiej pamięci zanikające w Rosji

06:59

Rozdźwięk między Grupą Wagnera a Władimirem Putinem?

Według American Institute for the Study of War (ISW), Jewgienij Prigożyn, szef grupy najemników Wagnera, od czasu operacji na Pakmucie staje się coraz bardziej krytyczny wobec Kremla. Różnice zdań, które mogą zmienić rosyjski atak.

06:52

Zełenski chce również niemieckich systemów artylerii przeciwlotniczej IRIS-T

W rozmowie z niemiecką stacją ARD prezydent Zełenski wezwał do dostarczania do kraju kolejnych systemów IRIS-T. „Jestem wdzięczny Niemcom za IRIS-D. To dobre systemy, chcemy więcej. Scholz obiecał je dostarczyć, zaufaj kanclerz. Poczekajmy”. W październiku 2022 roku Niemcy rozmieściły na Ukrainie pierwszy z czterech systemów obrony powietrznej IRIS-T. W tym roku planowana jest dostawa trzech kolejnych systemów.

06:43

Maroko wysyła radzieckie czołgi na Ukrainę

Według strony Mendefense Maroko sprzedało Ukrainie czołgi T-72B. Według tej strony zgłosiło się około dwudziestu radzieckich czołgów. Wcześniej modernizowano je w Czechach. W sumie Maroko ma 136 czołgów T-72B, które kupiło od Białorusi dwie dekady temu.

06:31

W Stanach Zjednoczonych Republikanie namawiają administrację Bidena do ogłoszenia dostawy czołgów na Ukrainę.

Republikanin Michael McCaul, nowy przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA, wezwał administrację Bidena do ogłoszenia dostaw czołgów na Ukrainę w celu sprowokowania Niemiec i innych krajów. „Z tego, co słyszałem, Niemcy czekają, aż przejmiemy inicjatywę” – wyjaśnił, dodając, że wywołałoby to efekt domina, powodując, że inne kraje w Europie również wyślą czołgi Panther. 2.

06:25

06:21

Niemcy nie sprzeciwiłyby się dostawom polskich czołgów

To wiadomości z niedzieli wieczorem. „Jeśli zostanie nam zadane pytanie, nie będziemy się temu sprzeciwiać” – zapowiedział rządzący minister spraw zagranicznych w koalicji z Partią Socjaldemokratyczną Olafa Scholza. O dostawie tych czołgów do kijowa Produkcja niemiecka. „Na razie pytanie nie jest zadawane”, aby Polska wystąpiła z oficjalną prośbą do Berlina – powiedział minister w wywiadzie udzielonym w Paryżu francuskiemu kanałowi LCI.

05:37

Witamy na paryskiej stronie internetowej.

Możesz śledzić na żywo najświeższe informacje związane z wojną na Ukrainie.