Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie.  Zełenski w Toronto, zaginiony rosyjski żołnierz… Aktualizacja dzisiaj wieczorem

Wojna na Ukrainie. Zełenski w Toronto, zaginiony rosyjski żołnierz… Aktualizacja dzisiaj wieczorem

Wołodymyr Zełenski poleciał w piątkowy wieczór z Justinem Trudeau do Toronto, gdzie obaj przywódcy mają spotkać się z liderami biznesu i członkami społeczności ukraińsko-kanadyjskiej. Na miejscu Kijów twierdził w dniu A „Uderz uderz” W sprawie blokady rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na zaanektowanym Półwyspie Krymskim, w wyniku której zginęła co najmniej jedna osoba. Oceniamy najnowsze doniesienia z wojny na Ukrainie.

Zaktualizowano w piątek, 22 września 2023 r.

Nowa pomoc kanadyjska o wartości 452 mln euro

Justin Trudeau ogłosił nowy pakiet pomocowy dla Kijowa o wartości 650 mln dolarów kanadyjskich (452 ​​mln euro) w ciągu trzech lat. Obejmuje około 50 pojazdów opancerzonych i szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

W nagraniu wideo opublikowanym w piątkowy wieczór na swoim koncie X (dawniej Twitter) premier Kanady potwierdził swoje poparcie „Stały” Dla narodu ukraińskiego. Wraz z nim Wołodymyr Zełenski podziękował Kanadzie.

Kanada, ostatni kraj G7, który odwiedził ukraiński przywódca, ma drugą po Rosji co do wielkości społeczność ukraińską na świecie, liczącą około 1,4 mln osób.

Zaginiony rosyjski żołnierz

Rosyjski żołnierz pozostaje zaginiony na Krymie od czasu ataku na kwaterę główną rosyjskiej marynarki wojennej nad Morzem Czarnym w porcie w Sewastopolu. Ministerstwo podało, że rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła łącznie pięć rakiet.

Jedna osoba nie żyje, a 31 rannych, w tym 3 dzieci, w Krzemieńczugu

Na pozostałej części Ukrainy w atakach rakietowych na miasto Krzemieńczuk w centrum kraju zginęła jedna osoba, a około trzydziestu innych zostało rannych, w tym troje dzieci.

„W ataku rakietowym na Krzemieńczug rannych zostało 31 osób, w tym troje dzieci. Szesnaście osób zostało hospitalizowanych i jest pod opieką lekarzy.– zauważył w Telegramie Dmytro Łunin, gubernator obwodu połtawskiego.

Statek załadowany kłosami pszenicy do Egiptu pomimo blokady morskiej

Władze ukraińskie ogłosiły w piątek, że statek załadowany pszenicą opuścił ukraiński port i udał się do Egiptu. To już drugi raz w tym tygodniu, kiedy łódź została wykorzystana w korytarzu morskim utworzonym przez Kijów w celu ominięcia blokady i rosyjskich zagrożeń.

READ  Regresja Europejskiego Zielonego Ładu: Parlament Europejski głosuje za nowym zielonym ratingiem

„Statek „Arwiat” (opuścił port w Czarnomorsku załadowany 17 600 tonami ukraińskiej pszenicy, kierując się do Egiptu)”– poinformował na X (dawniej Twitterze) minister infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakow.

Pierwszy statek załadowany pszenicą opuścił ten sam port bez żadnych incydentów 19 września, a Ukraina chce stworzyć bezpieczne szlaki morskie dla swojej produkcji rolnej po tym, jak Moskwa zamknęła drzwi do porozumienia zezwalającego na eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne. Produkty niezbędne dla gospodarki kraju i światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Te szlaki morskie, rozciągające się wzdłuż wybrzeży krajów sojuszniczych z Cieśniną Bosfor, przeciwstawiają się rosyjskim groźbom zatapiania statków wpływających do ukraińskich portów i wychodzących z nich. Rosja nie zaatakowała tych szlaków, ale regularnie bombarduje obiekty zbożowe w ukraińskich portach.

Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby „nigdy więcej nie obrażał” Polaków

Na tle sporu między obydwoma krajami w sprawie handlu ukraińskim zbożem premier Polski Mateusz Morawiecki skierował list do prezydenta Ukrainy: „Chcę (…) powiedzieć prezydentowi Zełenskiemu, aby już więcej nie obrażał Polaków, jak to zrobił niedawno podczas przemówienia przed Narodami Zjednoczonymi”..

Polska, jeden z największych zwolenników Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji na ten kraj w lutym 2022 r., ogłosiła w zeszłym tygodniu, że w celu ochrony swoich rolników utrzyma zakaz importu ukraińskiego zboża na swoje terytorium.

Wołodymyr Zełenski skrytykował tę polską decyzję, uznając z platformy Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że służy ona jedynie interesom Rosji, co rozgniewało polski rząd.

Prezydent Polski Andrzej Duda próbował już wcześniej załagodzić te napięcia na linii Warszawa–Kijów, stwierdzając, że spór o ukraińskie zboże nie wpłynie głęboko na stosunki między obydwoma krajami. „Nie mam wątpliwości, że spór o dostawy zboża z Ukrainy na rynek polski to tylko część całości relacji między Polską a Ukrainą”.– powiedział Andrzej Duda.

READ  Remonty budynków w UE borykają się z problemem zarządzania - EURACTIV.pl