Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Regresja Europejskiego Zielonego Ładu: Parlament Europejski głosuje za nowym zielonym ratingiem

Regresja Europejskiego Zielonego Ładu: Parlament Europejski głosuje za nowym zielonym ratingiem

Merid McGuinness, komisarz UE ds. usług finansowych, podczas debaty na temat zielonej klasyfikacji europejskiej 5 lipca 2022 r. / Źródło: Parlament Europejski

W trakcie kryzysu energetycznego i ekologicznego Turillon Wraca do głównego tematu europejskiego, europejskiej ekologicznej klasyfikacji. 14 czerwca komisje ds. środowiska i gospodarki Parlamentu Europejskiego sprzeciwiły się zaproponowanemu przez Komisję Europejską „zielonemu” oznaczeniu gazu i energii jądrowej. Jednak Parlament Europejski ostatecznie wycofał się na sesję plenarną.

Komisje ds. Środowiska i Gospodarki Parlamentu Europejskiego zajęły stanowisko w sprawie odrzucenia asymilacji energii gazowej i jądrowej do zielonej energii w europejskim standardzie naukowym. Tekst ich sprzeciwu, który został przedstawiony Parlamentowi na posiedzeniu plenarnym, został odrzucony stosunkiem głosów 328 do 278 w środę 6 lipca. Członkowie radykalnej lewicy, socjaldemokraci i ekolodzy zdecydowanie głosowali przeciwko włączeniu gazu i energii jądrowej do klasyfikacji. Inni, od środka do skrajnej prawicy, wręcz przeciwnie, zgodzili się z nim.

Europejska klasyfikacja ekologiczna, co to jest?

Taksonomia jest definiowana jako nauka o klasyfikacjach. Pomysł stworzenia zielonej klasyfikacji działalności gospodarczej powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2018 roku i opiera się na prostej zasadzie: wyznaczeniu progu emisji dwutlenku węgla, poniżej którego firma zostanie uznana za „zieloną”. Dlatego też Europejska Zielona Klasyfikacja ma na celu lepsze ukierunkowanie finansowania działań, które przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, tak aby osiągnąć neutralność węglową do 2050 roku. Umożliwia to pomiar i przejrzystość „zielonego” udziału działalności firma lub produkt finansowy, czyli część, którą można uznać za zrównoważoną środowiskowo.

Rozporządzenie określające tę europejską klasyfikację zostało przyjęte w czerwcu 2020 r. Od końca 2022 r. firmy będą musiały publikować na swoich stronach informacje o swoim śladzie węglowym. Dzięki temu inwestorzy będą mogli sprawdzić, czy ich inwestycje realizują cele Europejskiego Zielonego Ładu i Porozumienia Paryskiego. Na podstawie tych danych będą mogli podjąć decyzję o ukierunkowaniu swojego finansowania.

Jak powstała Europejska Zielona Klasyfikacja?

Wyzwaniem dla Europejskiej Klasyfikacji Zielonej było precyzyjne zdefiniowanie progów emisji, poniżej których działalność gospodarcza jest uznawana za zieloną, oraz zdefiniowanie wspólnego słownictwa. Raport techniczny napisany przez grupę 35 ekspertów w marcu 2020 r. sugerował kluczowy wskaźnik i liczbę: tylko działania, które emitują mniej niż 100 gramów ekwiwalentu CO2 na kilowatogodzinę, mogą zostać objęte zieloną klasyfikacją. Tym samym próg ten nie dopuszczał sektorów związanych ze stałymi paliwami kopalnymi, takimi jak węgiel, ale także gaz.

READ  Strona tytułowa Mediapart z dnia 15.06.2023

Według Climatebonds węgiel emituje około 1000 gramów CO2/kWh, a emisje gazów przekraczają 500. Eksperci w dziedzinie energetyki jądrowej szacują, że nawet jeśli bardzo niewiele gazów cieplarnianych jest uwalnianych przez tę energię, nie mogliby wiedzieć, co Jeśli było Łańcuch wartości nie powoduje znaczących szkód dla innych celów środowiskowych w odpowiednich skalach czasowych „, takie jak ” Gospodarka o obiegu zamkniętym, gospodarka odpadami, bioróżnorodność, systemy wodne i zanieczyszczenia „W związku z tym eksperci nie zalecają w tej chwili włączania energetyki jądrowej do zielonej klasyfikacji.

Istnieją jeszcze dwie inne, bardziej obszerne kategorie. Z drugiej strony istnieją działania przejściowe, dla których nie ma alternatywy niskoemisyjnej, ale których emisje gazów cieplarnianych są zgodne z najlepszymi wynikami w sektorze i stanowią część ścieżki dekarbonizacji. Z drugiej strony istnieją działania wspomagające, które powodują wysoką emisję dwutlenku węgla, ale umożliwiają rozwój zrównoważonych sektorów (pozwalając na przykład na dostarczanie komponentów lub paliw potrzebnych niektórym sektorom).

Podsumowując, działalność gospodarcza emitująca więcej niż 100gCO2/kWh może zostać uwzględniona w zielonej klasyfikacji, gdy zastępuje inną działalność o wyższym śladzie węglowym. Ten niuans był bardzo istotny, ponieważ Komisja Europejska w swoim wniosku dotyczącym zatwierdzonej ustawy z dnia 31 grudnia 2021 r. postanowiła uznać gaz i energię jądrową za energię przejściową.

Zatem nawet jeśli wykorzystanie gazu do produkcji energii elektrycznej musi zawsze przestrzegać progu 100g emisji CO2/kWh, elektrownie gazowe, które uzyskały pozwolenie na budowę przed 2030 r., skorzystałyby z wyższego poziomu emisji. W pewnych warunkach poziom ten może osiągnąć 270gCO2/kWh (konwersja na gazy odnawialne lub gazy niskowęglowe przed 2036 r., jeśli instalacja zastąpi istniejącą elektrownię o silnym zanieczyszczeniu itp.).

W odniesieniu do energetyki jądrowej: elektrownie jądrowe muszą uzyskać pozwolenie na budowę do 2045 r., a rozbudowa już istniejących reaktorów musi rozpocząć się przed 2040 r. Ponadto należy zaplanować plany przetwarzania odpadów i demontażu.

READ  Rosnący popyt na produkty halal doprowadzi do wzrostu inwestycji w tym sektorze

Komisji, przedstawiciel najwyższych interesów Unii Europejskiej?

Ustawa nakazana przez Komisję Europejską została oskarżona o służenie interesom kilku krajów, w tym Francji. Komisja Europejska, która odpowiada za określenie ostatecznych parametrów zielonej klasyfikacji, musiała zmierzyć się z naciskami politycznymi ze strony państw członkowskich.

Podczas Rady Europejskiej w dniach 21 i 22 października 2021 r. szefowie państw i rządów wezwali europejski organ wykonawczy do podjęcia decyzji o miejscu energii jądrowej i gazu w tej sieci dla bardziej zrównoważonych inwestycji. Następnie Ursula von der Leyen oświadczyła po tym szczycie: „Potrzebujemy stabilnego źródła energii: energii jądrowej i oczywiście gazu w okresie przejściowym”. Ponadto ogólny wzrost cen energii na kontynencie w połowie października 2021 r. spowodował, że dziesięciu ministrów z państw członkowskich, w tym z Francji, opublikowało rubrykę broniącą energetyki jądrowej.

Luksemburg i Austria, które porzuciły energetykę jądrową w latach 70., a także Hiszpania i Dania odrzucają to stanowisko. Co więcej, Austria bardzo szybko potwierdziła po głosowaniu w Parlamencie Europejskim, że zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o unieważnienie tej decyzji. W swoim podejściu wspierają go Luksemburg, Hiszpania i Dania.

Wreszcie, dzień przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim, francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher opublikowała wspólne forum z ministrami energetyki Bułgarii, Chorwacji, Węgier, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Finlandii, Polski i Republika Czeska. Republika opowiada się za włączeniem energii jądrowej do klasyfikacji.

Czy włączenie gazu i energii jądrowej do zielonej klasyfikacji oznacza upadek Europejskiego Zielonego Ładu?

Dla Pascala Canvina (Renewing Europe), Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego, który głosował za włączeniem gazu i energii jądrowej do zielonej klasyfikacji: „ Akt delegowany jest o wiele trudniejszy dla gazu, niż czasami czytałem określa, że Może wejść w zakres klasyfikacji tylko wtedy, gdy zastępuje węgiel, postępuje zgodnie z najlepszą technologią i tylko do 2030 r Zwraca też uwagę, że gaz i energia jądrowa są zaliczane do kategorii przejściowej, a nie do zielonej kategorii klasyfikacji, po czym dodaje: Odpowiada to w zasadzie realiom potrzeb związanych z transformacją w różnych krajach europejskich Kończy mówiąc, że „ Umożliwi to przyspieszenie wyjścia z węgla i rozwój OZE ”.

READ  Dyrektor generalna firmy produkującej napoje Humanode twierdzi, że nie ma wolnych weekendów i jest „zawsze dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu”.

Z drugiej strony w przypadku organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska fakt, że gaz jest objęty klasyfikacją, niezależnie od okoliczności, jest sprzeczny ze zobowiązaniami klimatycznymi Unii Europejskiej. Marta Toporek, adwokat w ClientEarth, specjalizująca się w europejskim prawie ochrony środowiska mówi: Uczynienie z gazu energii przejściowej poprzez klasyfikację jest sprzeczne z wszelkimi regulacjami klimatycznymi Dla Greenpeace ta rezolucja oznacza: Zielone zezwolenie na pranie Ponieważ prywatne inwestycje w gaz i energię jądrową będą teraz korzystać z „zielonej” etykiety, która do tej pory była zarezerwowana dla energii odnawialnej.

Nawet jeśli dzisiejsza Unia Europejska, w wielkiej różnorodności swoich państw, wyraźnie wymaga adaptacyjnej i stopniowej budowy, aby nikogo nie pozostawić w tyle, wymaga tego kryzys klimatyczny, tak bardzo, jak mu to pozostawiono. Aby przyspieszyć transmisję energii mocniej. Każdy region europejski stoi w obliczu szeregu klęsk żywiołowych, które powodują coraz poważniejsze szkody dla ludzi, gospodarki i środowiska. Są to fakty, które podmioty polityczne, gospodarcze i finansowe muszą brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Jednak wyraźnie tak nie jest. Unia Europejska nie realizuje celów, które sobie wyznaczyła.

Ten wynik głosowania pokazuje, że większość posłów do PE jest wciąż daleka od chęci fundamentalnej zmiany paradygmatu. Ale czy tak jest w przypadku tych, którzy ich wybrali?