Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Rosyjski rakieta narusza polską przestrzeń powietrzną przed wejściem na Ukrainę, Polska zwołuje spotkanie kryzysowe

Wojna na Ukrainie: Rosyjski rakieta narusza polską przestrzeń powietrzną przed wejściem na Ukrainę, Polska zwołuje spotkanie kryzysowe

Prezydent Polski zwołał w piątek spotkanie kryzysowe po tym, jak rosyjska rakieta naruszyła jego przestrzeń powietrzną.

Polska zauważyła, że ​​w najbliższy piątek, 29 grudnia brNaruszenie jego przestrzeni powietrznej przez nieznany obiekt, który przekroczył granicę na wschodzie kraju, zanim udał się dalej na Ukrainę.

Po południu zadzwonił prezydent Polski Andrzej Duda. Spotkanie kryzysowe Chociaż potwierdził, że obiektem był rosyjski pocisk. Ukraińskie media podały, że rakieta musiała przelecieć polską przestrzeń powietrzną i wlecieć na Ukrainę. przerwany Przez systemy obrony powietrznej.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu polskiego wojska i sił bezpieczeństwa podjęto próbę ostatecznego ustalenia pochodzenia nieznanego przedmiotu. Ostatecznie Sztab Generalny Wojska Polskiego potwierdził, że „wtargnięciem” na granicę był rosyjski pocisk.

Łamanie:

Prezydent Polski Andrzej Duda zwołał nadzwyczajne spotkanie z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego w związku z podejrzeniem rosyjskiego ataku rakietowego w Polsce.

Polska jest członkiem NATO pic.twitter.com/H4f6Qzfjrl

— Wyszehrad 24 (@visegrad24) 29 grudnia 2023 r

Szef Sztabu Generalnego RP, generał Wiesław Kukula, powiedział po naradzie kryzysowej, że istnieją podstawy, aby sądzić, że rosyjski rakieta przekroczyła polską przestrzeń powietrzną.

Przypominamy, że Polska jest członkiem NATO. Od początku konfliktu Polska była świadkiem kilku naruszeń swojej przestrzeni powietrznej. Jedna osoba zginęła w wyniku przechwycenia rosyjskiego pocisku przez ukraiński system obrony powietrznej.

Według Polskie mediaTym razem był to rosyjski pocisk manewrujący Kh-22 lub Kh-101, który poleciał w stronę Polski, a następnie wrócił na Ukrainę, gdzie został zestrzelony przez rakiety przeciwlotnicze.

Przypominamy, że w piątek Rosja przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Największy nalot od miesięcy.