Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: „Polska wysyła czołgi i łóżka szpitalne do Szwajcarii”

Pod tym nagłówkiem SonntagsZeitung na dzień dzisiejszy pokazuje stosunkowo niewielką pomoc, jakiej Szwajcaria udzieliła Ukrainie w porównaniu z innymi podobnymi krajami, które również dostarczają sprzęt wojskowy.

Szwajcarska pomoc humanitarna (ilustracja)

Szwajcarska pomoc humanitarna (ilustracja)

Francja Agencja prasowa

Do tej pory kraj Włodzimierza Zełenskiego otrzymał wsparcie Unii w wysokości 90 mln franków szwajcarskich. Dzieje się tak podczas gdy kraje takie jak Szwecja i Dania wypuściły już znacznie większe sumy, a inne kraje – w przeciwieństwie do Szwajcarii – również wyślą sprzęt wojskowy. Jednak Berno odmawia nawet wysłania niemieckiej amunicji zakupionej w Szwajcarii na Ukrainę, zauważa ”SonntagsZeitungDziś. Powód: jest sprzeczny z neutralnością i ustawą o materiałach wojennych.

Tymczasem Polska wyśle ​​ponad 200 sowieckich czołgów T-72; Holandia chce dostarczyć opancerzone haubice, niemieckie czołgi przeciwlotnicze Cheetah i norweskie pociski przeciwlotnicze. Głównymi dostawcami, we wszystkich kategoriach, są Stany Zjednoczone, których prezydent Joe Biden właśnie ogłosił ogromny nowy pakiet pomocy w zakresie broni o wartości 33 miliardów dolarów.

90 milionów dolarów na pomoc humanitarną i finansową

Pomoc naszego kraju ogranicza się zatem do pomocy humanitarnej i finansowej, z początkowym pakietem 90 milionów franków przyznanych do tej pory – w tym 80 milionów na pomoc humanitarną, według Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (FDFA) w wywiadzie dla niedzielnej gazety. . To ponad 500 ton pomocy i artykułów żywnościowych, które zostały wysłane do ukraińskiej ludności w potrzebie i do sąsiednich krajów: namioty, lekarstwa, łóżka szpitalne, rozruszniki serca, maski higieniczne czy odzież ochronna, a także podstawowe produkty spożywcze (olej , cukier, mąka) mleko w proszku itp.).

W chwili obecnej Federacja i kantony nie mogą podać dokładnych liczb ani szacunków dotyczących kosztów opieki nad uchodźcami w naszym kraju. Szacunki są w toku. Wiemy jednak, że sam związek wydaje obecnie 50 mln franków miesięcznie na uchodźców z Ukrainy, zauważa SonntagsZeitung. Wiedząc o tym, że Berno płaci kantonom ryczałt w wysokości 1500 franków za każdą osobę, która złożyła wniosek o azyl w Szwajcarii i że dotychczas udzielono azylu 36 000 Ukraińców i Ukraińców.

Pozostałe 10 milionów trafia do Banku Światowego, w ramach funduszu przyznanego Ukrainie na radzenie sobie z gospodarczymi i społecznymi konsekwencjami wojny, według Federalnego Ministerstwa Gospodarki.

Personel SDC na miejscu

Na budowie pracuje również około siedemdziesięciu pracowników ze związku. Dyrekcja Rozwoju i Współpracy (SDC) otworzyła biuro we Lwowie. Tak więc Szwajcaria nie wycofała się całkowicie z kraju, pomimo zamknięcia ambasady.

Inne kraje angażują się znacznie więcej niż Szwajcaria, według nowych danych z Ukraine Support Tracker — który uwzględnia wypłaty pomocy obiecane przez rządy — które Instytut Gospodarki Globalnej Uniwersytetu Kilońskiego (D) zebrał od początku konfliktu, zauważa SonntagsZeitung . I wszyscy dostarczają też broń. Wśród nich poza Stanami Zjednoczonymi, Francją i Niemcami są też kraje podobne do naszego. Na przykład Szwecja przekazała już pod koniec kwietnia ponad 300 milionów franków szwajcarskich, Holandia 148 milionów, Dania 124 miliony, a Belgia 103 miliony.

Jak zauważa niedzielna gazeta, nawet w porównaniu do PKB, „Szwajcaria nie nadąża”. Największą pomoc ze względu na swój PKB udziela więc mała Estonia, która w lutym ogłosiła, że ​​przekaże ponad 200 mln franków haubic, broni przeciwpancernej, amunicji czy sprzętu medycznego. Gazeta z Zurychu zauważa, że ​​„do tej pory tylko Austria zrobiła mniej niż Szwajcaria”.

(owce)

READ  Wojna na Ukrainie: dlaczego spada liczba uchodźców w Belgii