Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Polska twierdzi, że rozbiła rosyjską siatkę szpiegowską

Wojna na Ukrainie: Polska twierdzi, że rozbiła rosyjską siatkę szpiegowską

W czwartek 16 marca Warszawa twierdziła, że ​​rozbiła rosyjską siatkę szpiegowską zbierającą informacje o dostawach broni na Ukrainę przez Polskę i przygotowującą się do sabotażu.

Polskie władze były przekonane, że podejrzani planują akty sabotażu. Oto, co Warszawa ujawniła w czwartek, oskarżając Rosjan o stworzenie na jej terenie siatki szpiegowskiej mającej na celu zbieranie informacji o dostawach broni na Ukrainę przez Polskę. Sama sieć została zdemontowana.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział dziennikarzom: „Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi”. „Podejrzani prowadzili działalność szpiegowską przeciwko Polsce i przygotowywali sabotaż na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych” – powiedział.

Ponadto, zdaniem ministra, byli to cudzoziemcy, obywatele krajów położonych „za wschodnimi granicami Polski”.

Sześć osób oskarżonych

I tak z dziewięciu zatrzymanych osób sześć usłyszało zarzuty szpiegostwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a trzy kolejne toczą się postępowania przed sądami.

Według ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego celem grupy było „rozpoznawanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów broni kierowanych na Ukrainę”. Dodaje, że planowali akty sabotażu „mające na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu wojskowego, broni i pomocy na Ukrainę”.

Agenci ABW skonfiskowali sprzęt elektroniczny, a także lokalizatory GPS, które miały być instalowane na konwojach z pomocą dla Ukrainy – wyjaśnił minister. Polskie prywatne radio RMF, które ujawniło sprawę w środę, powołując się na anonimowe źródła, grupa zainstalowała kilkadziesiąt kamer do rejestracji i transmisji danych o ruchu kolejowym, w szczególności w pobliżu lotniska Jasionka, w pobliżu Rzeszowa (południowy wschód).

To lotnisko jest jednym z głównych punktów transportu zachodniej broni i amunicji na Ukrainę. Minister spraw wewnętrznych powiedział, że zadaniem grupy jest także prowadzenie działań propagandowych, mających na celu destabilizację stosunków polsko-ukraińskich, a także podsycanie w Polsce wrogich nastrojów wobec krajów NATO.