Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Wojna na Ukrainie obróciła karty w postkomunistycznej Europie, podczas gdy Rosja zdmuchuje żar nacjonalizmu”

„Wojna na Ukrainie obróciła karty w postkomunistycznej Europie, podczas gdy Rosja zdmuchuje żar nacjonalizmu”

drW UE Viktor Orban zna swoje miejsce – i swoje ograniczenia. Nie ma urojeń wielkości. Jego kraj, Węgry, liczy mniej niż 10 milionów mieszkańców i nie należy do strefy euro. Kiedy rozmawia o Niemczech czy Francji z innymi europejskimi partnerami, mówi „Wielcy faceci”I wszyscy rozumieją. Ma prawo weta, które dają mu traktaty, które pozwala mu od czasu do czasu rzucić świeczkę „wielkim facetom”, ale uważa, aby nie przekroczyć pewnych czerwonych linii. Głosuje za sankcjami wobec Rosji, nawet jeśli się z nimi nie zgadza. Nie lubi Unii Europejskiej, ale z niej nie wychodzi.

Rządzący przez trzynaście lat po pierwszej kadencji 1998-2002 węgierski premier, działacz „demokracji nieliberalnej”, zadomowił się na europejskiej scenie swego rodzaju czarną owcą, której irytacje nauczyliśmy się ograniczać. „To boli, ale radzimy sobie z tymzauważa z westchnieniem dyplomata z kraju „wielkich ludzi”. Stracił przyjaciół. » Czy populistyczny ogień, który sparaliżował „Europejczyków” po głosowaniu w sprawie Brexitu, został powstrzymany?

Nie do końca. Płomienie wciąż płoną, a Rosja pod rządami Władimira Putina eksploduje na żarze. Wojna na Ukrainie przetasowała karty w postkomunistycznej Europie. Zerwał tandem Polski i Węgier, które od 2015 r. stoją razem w kwestii praworządności, ale są podzielone co do tego, co zrobić z Rosją: Warszawa jest jej wrogo nastawiona, a Budapeszt utrzymuje bliskie relacje z Moskwą. To zabiło Grupę Wyszehradzką, w której Polska, Węgry, Czechy i Słowacja od lat 90. wspólnie stoją przeciwko potężnym zachodnim państwom członkowskim UE.

polaryzacja polityczna

Przede wszystkim wojna i jej skutki uboczne – inflacja, ceny energii, debaty o pomocy wojskowej – osłabiają umiarkowane siły polityczne, które często grupują się w niespójne sojusze. Widzieliśmy to w 2022 roku w Bułgarii, gdzie premier Kirill Petkov został odsunięty od władzy. Następną ofiarą może być Słowacja: nacjonalista Robert Fico, równy Viktorowi Orbanowi, ma dobrą pozycję do wygrania wrześniowych wyborów parlamentarnych. Premier został odsunięty od łaski w 2018 roku po zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka, który prowadził śledztwo w sprawie korupcji w kręgach władzy.

READ  Kraje europejskie, które wydały najwięcej w obliczu Covid
Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Bułgarii i na Słowacji socjaliści naśladowali węgierskiego Viktora Orbána

Fico powstał z grobu.W czwartek 4 maja słowacki minister spraw zagranicznych Ratislav Kaser był zaniepokojony naszym spotkaniem w Paryżu. Jego powrót do władzy byłby tragedią dla Europy. » Ten proeuropejski liberał nie krył frustracji w obliczu polaryzacji politycznej w swoim regionie i zrezygnował z kandydowania we wrześniowych wyborach. Następnego dnia zrezygnował. Z kolei w niedzielę 7 maja do dymisji podał się jej premier Edvard Heger.

Masz 50,12% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.