Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Niemcy przekazują Kijowowi pomoc wojskową w wysokości miliarda dolarów

Wojna na Ukrainie: Niemcy przekazują Kijowowi pomoc wojskową w wysokości miliarda dolarów

Podczas gdy Kijów apeluje o większe wsparcie i narzeka na brak ciężkiej broni, Berlin reaguje. W piątek 15 kwietnia rząd niemiecki ogłosił, że chce przekazać Ukrainie ponad miliard euro pomocy wojskowej, ale nie sprecyzował, na co te pieniądze zostaną przeznaczone. Środki te są przewidziane w tegorocznym budżecie uzupełniającym. W sumie, wszystkie kraje razem wzięte, Berlin zdecydował się zwiększyć swoją międzynarodową pomoc w sektorze obronnym „do dwóch miliardów euro” w ramach tego wspólnego budżetu „i większość z nich planowana jest w formie pomocy wojskowej dla Ukrainy, a Rzeczniczka rządu powiedziała AFP.

Ta koperta 2 miliardów euro trafi „głównie na Ukrainę”, potwierdził na Twitterze minister finansów Christian Lindner, co gwarantuje, że ponad 1 miliard euro. Ukraina powinna wykorzystać te pieniądze głównie na sfinansowanie zakupu sprzętu wojskowego. W ten sposób niemiecki rząd stara się odpowiedzieć na narastającą krytykę władz ukraińskich, ale także niektórych partnerów unijnych, takich jak Polska czy kraje bałtyckie, za pozorny brak poparcia dla uzbrojenia w Kijowie. jego samozadowolenie w stosunku do Moskwy.

Odmówiłem odwiedzenia Kijowa

I tak niemiecki szef państwa, Frank-Walter Steinmeier, spotkał się w tym tygodniu z dyplomatyczną pogardą, gdy zobaczył propozycję wizyty w Kijowie, którą złożył, a którą władze ukraińskie odrzuciły. Ten ostatni oskarża byłego niemieckiego prezydenta i ministra spraw zagranicznych, pełniącego dziś przede wszystkim honorową rolę, o wieloletnie prowadzenie polityki prorosyjskiej. Zamiast tego domagają się przybycia kanclerza Olafa Scholza z obietnicą szybkiej dostawy ciężkiej broni w obliczu zbliżającej się rosyjskiej ofensywy na wschodzie kraju.

Ale kanclerz socjaldemokratów niechętnie zezwala na takie transporty, takie jak czołgi odebrane z zasobów armii niemieckiej, z obawy przed wejściem w niebezpieczny wir militarny z Rosją. Musi więc zmierzyć się z początkiem kryzysu w swojej koalicji rządowej, która skupia również ekologów i liberałów. Te dwa ostatnie posunięcia są coraz bardziej sprzyjające dostawom ciężkiej broni, a Olaf Schultz jest publicznie krytykowany za brak przywództwa.

READ  Wojna na Ukrainie: węgiel południowoafrykański