Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: „Największy postęp armii ukraińskiej od kilku miesięcy”… Kijów twierdzi, że osiągnął znaczny postęp w pobliżu Dniepru

Wojna na Ukrainie: „Największy postęp armii ukraińskiej od kilku miesięcy”… Kijów twierdzi, że osiągnął znaczny postęp w pobliżu Dniepru

Podstawowy
Po miesiącach nieudanego kontrataku Ukraina ogłosiła w niedzielę 19 listopada, że ​​jest w stanie odeprzeć armię rosyjską „od 3 do 8 kilometrów” w głąb lewego brzegu Dniepru, okupowanego przez armię moskiewską.

Jeśli ten postęp się potwierdzi, będzie to „największy atak armii ukraińskiej na Rosjan od kilku miesięcy”. W niedzielę 19 listopada Ukraina ogłosiła, że ​​udało jej się odeprzeć armię rosyjską „o 3 do 8 kilometrów” na lewym brzegu Dniepru, okupowanym przez armię moskiewską. Rzeczniczka armii Natalia Gumenyuk powiedziała ukraińskiej telewizji: „Wstępne liczby wahają się od 3 do 8 kilometrów, w zależności od specyfiki, położenia geograficznego i topografii lewego brzegu”.

Przeczytaj także:
Wojna na Ukrainie: Dniepr, Chersoń, czy ukraińska kontrofensywa dostanie drugi oddech?

Natalia Gumenyuk nie wskazała jednak, czy siły ukraińskie w pełni kontrolują ten rejon obwodu chersońskiego (południe) ani czy armia rosyjska wycofała się w obliczu ataków sił kijowskich. Dodała, że ​​„wróg kontynuuje ostrzał artyleryjski na prawym brzegu” i oszacowała liczbę żołnierzy rosyjskich przebywających w tym rejonie na „kilkadziesiąt tysięcy”. Agence France-Presse nie była w stanie potwierdzić tych zarzutów.

„Zacięta walka” i „silny opór”

Długo oczekiwana kontrofensywa Kijowa i jego zachodnich sojuszników, która rozpoczęła się w czerwcu, zakończyła się niepowodzeniem, co pozwoliło armii ukraińskiej odbić kilka wsi na południu i wschodzie. Jednak w piątek Kijów poinformował, że zajął pozycje na lewym brzegu Dniepru, donosząc o „ciężkich walkach” i „silnym oporze” ze strony Rosji. Moskwa ze swojej strony nie wspomniała jeszcze o ukraińskich przyczółkach.

Wcześniej ostatnim poważnym sukcesem Ukrainy w kontrofensywie było odbicie w sierpniu wsi Robotny w południowym obwodzie zaporoskim. Zajęcie głębokiej pozycji na lewym brzegu Dniepru mogłoby pozwolić Kijówowi na przeprowadzenie poważniejszej ofensywy na południu. Jednak aby to osiągnąć, Ukrainie musi się udać rozmieszczenie swojej armii w tym niedostępnym, piaszczystym i bagnistym regionie, w obliczu silnej rosyjskiej obrony.

READ  Anthony Blinken oskarża Rosję o popełnienie „przerażających” czynów po odkryciu masowego grobu w pobliżu Isium. Władimir Putin „nie spieszy się” z zakończeniem kampanii wojskowej na Ukrainie