Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kandydat skrajnej prawicy Javier Miley zostaje wybrany na prezydenta

Kandydat skrajnej prawicy Javier Miley zostaje wybrany na prezydenta

Kandydat skrajnej prawicy Javier Miley w dużej mierze wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Argentynie w niedzielę 19 listopada, pod koniec napiętej i niejednoznacznej kampanii, jakiej nie było żadnej w ciągu czterdziestu lat demokracji. Jego główny rywal, Sergio Massa, przyznał się do porażki. Miley obejmie prezydenturę 10 grudnia, zastępując peronistycznego (centrolewicowego) prezydenta Alberto Fernandeza.

Przeczytaj także: Co postać Javiera Mileya mówi nam o kryzysach, przez które przechodzi Argentyna? Zrozumieć w trzy minuty

Javier Miley otrzymał 55,95% głosów, wobec 44,05% na Sergio Massę, jak wynika ze wstępnych częściowych wyników ogłoszonych przez Sekretariat Generalny Prezydencji po zliczeniu ponad 86% głosów. Skala rozbieżności jest zaskakująca: w ostatnich tygodniach ankieterzy dali Miley niewielką przewagę, ale wielu analityków przewidywało wynik, który może przynieść rezultaty. „Do czasu głosowania”.

„Dziś zaczyna się koniec dekadencji”. I „Rekonstrukcja Argentyny” Javier Miley cieszył się na oczach kilku tysięcy kibiców. W siedzibie swojej kampanii w Buenos Aires.

Javier Miley, 53 lata, „To prezydent wybrany przez większość Argentyńczyków na następne cztery lata”.Jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników rozpoznał obecnego ministra gospodarki Massę, który 22 października zajął pierwsze miejsce w pierwszej turze. Powiedział zwolennikom zgromadzonym w siedzibie jego kampanii w Buenos Aires, że zadzwonił do Javiera Mileya „Gratuluję mu i życzę sukcesów”..

Jeśli chodzi o niezdecydowanych, których odsetek według szacunków wynosi około 10%, to oni mają klucz do wyboru pomiędzy Massą, który w pierwszej turze otrzymał 37% głosów, a Millim (30%). Lokale wyborcze zamknęły swoje drzwi o szóstej wieczorem, przy frekwencji na poziomie 76%. Około 36 milionów Argentyńczyków poproszono o dokonanie wyboru pomiędzy dwoma diametralnie odmiennymi przyszłymi projektami.

Z jednej strony Sergio Massa, 51 lat, przez szesnaście miesięcy minister gospodarki w peronistycznym (centrolewicowym) rządzie, od którego stopniowo się dystansował. Ten doświadczony polityk obiecał A „Rząd Jedności Narodowej” Stopniowe ożywienie gospodarcze i utrzymanie państwa opiekuńczego mają kluczowe znaczenie dla kultury argentyńskiej.

READ  Rosja oskarżona o wystrzelenie rakiet z zaporoskiej elektrowni atomowej

Kontrowersje klimatyczne

Konfrontując się z nim, Javier Maile, lat 53, skrajnie prawicowy ekonomista, opisuje siebie jako: „Anarchokapitalizm”. Ta telewizyjna kontrowersja w polityce wyszła na jaw zaledwie dwa lata temu. Zdeterminowany, by odkupić rzekomą władzę „klasa pasożytnicza” Wygląda na to, że jest na to zdeterminowany „uciąć” Do’„państwo wroga” I dolaryzacja gospodarki. Nowy prezydent-elekt jest także zdeklarowanym sceptykiem w sprawie zmian klimatycznych i uważa je za kluczową dla siebie kwestię ” zakręt „To nie jest odpowiedzialność mężczyzny.

Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów W Argentynie środowisko było w dużej mierze nieobecne w kampanii prezydenckiej

Po ogłoszeniu zwycięstwa powiedział swoim zwolennikom: „Skończył się biedny model klasowy. Dziś przyjmujemy model wolności, aby ponownie stać się światową potęgą. ” W siedzibie jego kampanii tysiące ludzi śpiewało i skandowało dwa ulubione hasła kandydata: „Nastoletnia klasa na łące” (Klasa się boi!) I „Niech żyje wolność, Karago!” » (Niech żyje wolność, do cholery!)

Uniwersalne zastosowanie

Poranny świat

Codziennie rano znajdziesz w naszym wyborze 20 artykułów, których nie możesz przegapić

Pobierz aplikację

Brazylijski prezydent wolałby, żeby tak nie było „Powodzenia i sukcesu” Do nowego rządu Argentyny, bez bezpośredniego wymieniania Javiera Mileya. „Argentyna to wspaniały kraj, który zasługuje na cały nasz szacunek. Brazylia zawsze będzie gotowa współpracować z naszymi argentyńskimi braćmi.„Lola napisała.

Trzecia co do wielkości gospodarka Ameryki Łacińskiej przechodzi trudny okres: chroniczna inflacja osiąga obecnie trzycyfrowy poziom (143% w ciągu jednego roku), czterech na dziesięciu Argentyńczyków żyje poniżej progu ubóstwa, niepokojące zadłużenie i spadająca waluta. Argentyńczycy są zmęczeni cenami, które rosną z miesiąca na miesiąc, a nawet z tygodnia na tydzień, kiedy płace spadają. Płaca minimalna wynosi 146 000 pesos (400 dolarów). Dla wielu czynsze są poza zasięgiem i wiele matek ucieka się do handlu barterowego w następujący sposób Kryzys babci Rok 2001 był bardzo bolesny. Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Buenos Aires i opublikowanego na początku tego roku 68% młodych ludzi w wieku od 18 do 29 lat jest skłonnych do imigracji, jeśli tylko będzie to możliwe.

READ  Dlaczego Pekin zwiększa presję?

Kraj znajduje się pod presją celów Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczących zrównoważenia budżetu, któremu Argentyna spłaca ogromną pożyczkę o wartości 44 miliardów dolarów udzieloną w 2018 roku.

Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Wezwał Argentyńczyków, aby wybrali prezydenta w kontekście inflacji i biedy

Wskazówki dotyczące oszustw

Javier Miley zelektryzował głosowanie „Bronka” (Gniew), ale jego retoryka i chęć ograniczenia wydatków publicznych w kraju, w którym 51% Argentyńczyków otrzymuje pomoc społeczną, lub plan cięć wydatków publicznych. „Uwolnić rynek broni palnej” Oni też się bali. A także kandydat „przeciw systemowi” Pomiędzy zakrętami obniżał głos. Mniej wystąpień, mniej widoczny przekaz: „Głosujcie bez strachu, bo strach paraliżuje i sprzyja status quo. »

Co dodatkowo zwiększa napięcie, obóz Miley w ostatnich tygodniach wycofał się z doniesień o oszustwie, nie składając jednak skargi. „Uważaj na bardzo złe przykłady [Donald] Trumpa i [Jair] Bolsonaro » Kto promował takie wiadomości, lub „Nie zaakceptowałem wyników”Sergio Massa ostrzegł.

W niedzielę Miley został powitany w swoim lokalu wyborczym i zaczął buczeć „Wolność, wolność!”, Potwierdził, że jego obóz był „Dobrze, bardzo spokojnie, pomimo kampanii strachu”. Przeciwko niemu. Ze swojej strony pan Massa wezwał Argentyńczyków do głosowania „W myślach cisza i spokój”i z „Nadzieje”. Dokonali innego wyboru.

Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Prowincja Buenos Aires „arbiterem wyborów prezydenckich” w Argentynie

Świat z Agence France-Presse