Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Premier Kataru mówi o „drobnych” przeszkodach poprzedzających transakcję z zakładnikami

Premier Kataru mówi o „drobnych” przeszkodach poprzedzających transakcję z zakładnikami

Przedstawiciele rodziny zakładników twierdzą, że jutro tylko 30 członków będzie mogło spotkać się z Benjaminem Netanjahu

O ile z członkiem gabinetu wojennego i byłym ministrem obrony Bennym Gantzem będzie mogło spotkać się 120 osób, o tyle dziś wieczorem jedynie 30 osób będących krewnymi zakładników będzie mogło jutro spotkać się z premierem Benjaminem Netanjahu – twierdzą ich przedstawiciele .

Organizacja Lekarze bez Granic potępia „celowy atak” na jeden z jej konwojów

„MSF w najostrzejszych słowach potępia umyślny atak na konwój mający na celu ewakuację jego personelu, w wyniku którego jedna osoba zginęła, a druga doznała obrażeń” – napisało w nocy Humanitarne Stowarzyszenie Medyczne na X (wcześniej na Twitterze).

Jednak MSF twierdzi, że „poinformowało obie strony konfliktu” o konieczności ewakuacji „137 osób, które utknęły na tydzień w siedzibie MSF zlokalizowanej w pobliżu szpitala Al-Shifa”.

Organizacja humanitarna ubolewa, że ​​jej dwa pojazdy, „wyraźnie oznaczone logo”, zostały „celowo ostrzelane”.

Dyrektor Generalny Szpitali w Gazie ogłasza ewakuację 31 wcześniaków ze szpitala Al-Shifa

Dyrektor generalny szpitali w Strefie Gazy, Muhammad Zaqout, powiedział Agence France-Presse, że 31 wcześniaków, które nadal przebywały w szpitalu Al-Shifa w Gazie po jego wczorajszej ewakuacji, zostało zabranych ze szpitala.

Powiedzieli: „Bezproblemowe leki i odpowiednie zakwaterowanie” oraz „Przygotowania służą do ewakuacji ich w Egipcie” przez terminal w Rafah, unikalny widok na stary obszar lądowy, który nie mieści się w sieci wodociągowej. „Podmiot syjonistyczny.

Armia izraelska ogłosiła zabicie trzech kolejnych izraelskich żołnierzy w Gazie, co daje łączną liczbę 62 osób

Armia izraelska podała w oświadczeniu, że w walkach w Strefie Gazy zginęło trzech izraelskich żołnierzy, co zwiększa liczbę żołnierzy zabitych od początku wojny do 62.

Armia podała, że ​​trzy nowe ofiary, wszyscy rezerwiści, zginęli w północnej Strefie Gazy.

Premier Kataru twierdzi, że przed umową o zakładnikach nadal występują „drobne” przeszkody

Premier Kataru podkreślił, że osiągnięcie porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników porwanych przez Hamas zależy obecnie od „wtórnych” kwestii praktycznych, bez podawania harmonogramu.

READ  Aktualizacja epidemii na świecie

Mohammed bin Abdulrahman Al Thani powiedział podczas konferencji prasowej w Doha wraz z szefem dyplomacji Unii Europejskiej, że „pozostałe wyzwania w negocjacjach są bardzo proste (…) oraz są bardziej logistyczne i praktyczne”. , Josepa Borrella.

Oświadczenia te stoją w sprzeczności z oświadczeniami Benjamina Netanjahu, który wczoraj wieczorem podczas konferencji prasowej potwierdził, że „w chwili obecnej nie ma porozumienia”.

„Mam nadzieję [Netanyahu] Powie mi, że wszystko w porządku): Rodziny zakładników czekają na spotkanie z Premierem

Po czterodniowym marszu z Tel Awiwu do Jerozolimy w celu wywarcia nacisku na rząd krewni zakładników izraelskiego Hamasu czekają na rozmowę z premierem Benjaminem Netanjahu. Spotkanie zaplanowano na jutro wieczorem.

Afek, kuzyn Netanjahu, powiedział wczoraj wieczorem: „Mam nadzieję, że on (Netanjahu, przyp. red.) mnie przytuli i powie, że wszystko jest w porządku, że rząd nas chroni i odtąd nie zostawi nas samych”. Zakładnik przed mikrofonem BFMTV.

To samo tyczy się Iara Calderona, kuzyna zakładnika: „Oczekuję, że podejmie działania. Minęły 43 dni od holokaustu i to niewiarygodne, że mój kuzyn i jego rodzina nadal przebywają w tunelach i nic o nich nie wiadomo” powiedział.

Riyad ogłasza rozpoczęcie jutro podróży dyplomatycznej mającej na celu wezwanie do zawieszenia broni w Gazie

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej ogłosił na stronie internetowej X (dawniej Twitterze) rozpoczęcie jutro podróży dyplomatycznej z żądaniem zawieszenia broni w Strefie Gazy. Trasa rozpocznie się w Chinach.

Minister Faisal bin Farhan powiedział: „Pierwszym przystankiem będą Chiny, a następnie udamy się do kilku stolic, aby przekazać jasny komunikat o konieczności natychmiastowego zawieszenia broni”.

Dodał: „Pomoc humanitarna musi zostać natychmiast dostarczona do Gazy i musimy pracować nad jak najszybszym zakończeniem tej wojny”.

Palestyński Czerwony Półksiężyc ogłasza zabicie dwóch Palestyńczyków w wyniku ostrzału armii izraelskiej na Zachodnim Brzegu

Palestyński Czerwony Półksiężyc powiedział, że co najmniej dwóch Palestyńczyków zginęło dzisiaj w wyniku ostrzału armii izraelskiej podczas nocnych najazdów na co najmniej pięć miast i obozów dla uchodźców na okupowanym Zachodnim Brzegu.

READ  Kto stoi za awariami Starlink zgłoszonymi przez ukraińskie wojsko?

Wczoraj armia izraelska zabiła pięciu palestyńskich bojowników w niezwykle rzadkim nalocie.

Armia izraelska nie udzieliła od razu komentarza, z którym skontaktowała się Agence France-Presse.

Zniesiono embargo na francuską pomoc dla libańskich sił zbrojnych

Podczas gdy w południowym Libanie doszło do codziennej wymiany ognia między Izraelem a Hezbollahem, francuski Minister Sił Zbrojnych ogłosił JDD, że podczas swojej podróży na Bliski Wschód udostępnił „nową pomoc” dla „libańskich sił zbrojnych, ostatnich prawdziwa aktualizacja.” „Kręgosłup kraju”.

Minister wyraził „zaniepokojenie” napięciami izraelsko-libańskimi.

Sebastian Lecornu potwierdził: „Podczas mojej wizyty w Tel Awiwie przekazałem szereg komunikatów o niebezpieczeństwach wynikających z eskalacji i konieczności uniknięcia pożaru na niebieskiej linii oddzielającej oba kraje”.

LeCorno ogłasza, że ​​„w ciągu najbliższych kilku dni” wyleci „czwarty samolot” z pomocą humanitarną.

W odpowiedzi na pytanie gazety Journal du Dimanche francuski minister sił zbrojnych wskazał, że od początku wojny w Gazie przez przejście Rafah w Egipcie przybyło 54 tony towarów, „czyli połowa francuskiej pomocy”. na pokładzie trzech samolotów „powietrznych i morskich”. Loty Sił Kosmicznych A400M.

Sebastien Lecornu poinformował, że czwarty samolot „jest przygotowywany na kilka najbliższych dni”.

Uwolnienie zakładników: Minister Sił Zbrojnych ogłasza „spotkania robocze” w Egipcie, Katarze i Izraelu

Potwierdził to Minister Sił Zbrojnych Sebastien Lecornu podczas wizyty na Bliskim Wschodzie Z niedzielnego magazynu„Bezwzględny priorytet” nadany przez Emmanuela Macrona uwolnieniu zakładników

„Odbyłem spotkania robocze w sprawie ich uwolnienia w Egipcie, potem w Katarze, a potem w Izraelu” – wyjaśnia, wyrażając swoje wsparcie dla rodzin ofiar.

Minister dodaje: „Musimy zachować nadzieję i jasność, a jednocześnie każdy może zrozumieć naszą niecierpliwość ponad czterdzieści dni po porwaniu naszych obywateli”.

Armia izraelska „nadal rozszerza swoje operacje” w Strefie Gazy

Gdy w niedzielę wojna wkroczyła w 44. dzień, armia izraelska ogłosiła, że ​​„nadal rozszerza swoje działania na nowych obszarach Strefy Gazy”, zauważając, że wczoraj przeprowadziła operacje w obszarach Dżabalia i Zaytoun w północnej Strefie Gazy. Z regionu.

READ  Rosja chce „przepisać zasady systemu międzynarodowego”, potępiając szefa Komisji Europejskiej

Biały Dom twierdzi, że „ciężko pracujemy”, aby osiągnąć porozumienie między Izraelem a Hamasem

Biały Dom stwierdził, że „nadal ciężko pracuje”, aby osiągnąć porozumienie między Izraelem a Hamasem w sprawie uwolnienia zakładników i zaprzestania walk.

„Nie osiągnęliśmy jeszcze porozumienia, ale nadal ciężko pracujemy” w tym kierunku – napisała na X (dawniej Twitterze) rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, Adrienne Watson, odmawiając informacji „Washington Post”. W związku z tym zawarto porozumienie przewidujące uwolnienie zakładników w zamian za pięciodniowe zaprzestanie walk pomiędzy walczącymi.

Gaza: Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do ewakuacji szpitala Al-Shifa, który stał się „strefą śmierci”

Wczoraj Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że ​​przeprowadziła misję do szpitala Al-Shifa w Gazie, celu nalotów armii izraelskiej, i pracuje nad opracowaniem planu ewakuacji dla instytucji, którą nazwała „Strefą Śmierci”. „.

„Światowa Organizacja Zdrowia i jej partnerzy przygotowują pilne plany natychmiastowej ewakuacji pozostałych pacjentów, personelu i ich rodzin” – podała organizacja w oświadczeniu, dodając, że według stanu na sobotę w szpitalu przebywało 291 pacjentów i 25 opiekunów.

Witamy na tym żywo.

Witam wszystkich i witam w transmisji na żywo poświęconej wojnie między Izraelem a grupą terrorystyczną Hamas.

Oto ważne informacje z poprzedniego dnia:

• Prezydent Joe Biden chce „ostatecznie” ponownie zjednoczyć Zachodni Brzeg i Strefę Gazy pod auspicjami Autonomii Palestyńskiej.

• Szpital Al-Shifa został ewakuowany przez większość mieszkańców, tj. co najmniej 120 pacjentów, w tym niemowlęta, które nadal przebywały w szpitalu.

• Emmanuel Macron rozmawiał z prezydentami Egiptu i Kataru, aby przyspieszyć powrót zakładników przetrzymywanych przez Hamas.