Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Finlandia ogłasza nowe czołgi Leopard 2 dla armii Zełenskiego

Wojna na Ukrainie: Finlandia ogłasza nowe czołgi Leopard 2 dla armii Zełenskiego

Finlandia dostarczy Ukrainie dodatkowy sprzęt wojskowy. Według Ministerstwa Obrony Helsinki wyślą trzy nowe czołgi Leopard 2 do rozminowywania armii Zełenskiego, która od ponad roku stoi w obliczu rosyjskiej ofensywy.

Fiński minister obrony Antti Kakkonen ogłosił w czwartek, że oprócz trzech czołgów obiecanych w lutym na Ukrainę wysłano trzy czołgi Leopard 2 do usuwania min. Czołgi, które są wyposażone w karabiny maszynowe zamiast zwykłych armat, przeznaczone są do neutralizowania min i improwizowanych ładunków wybuchowych.

Inne kraje, w tym Norwegia, Polska, Niemcy, Szwecja, Hiszpania i Kanada, dostarczyły Ukrainie lub zadeklarowały niemieckie czołgi Leopard. Berlin, którego zgoda była konieczna, wydał ją w styczniu po długim wahaniu.

Ante Kakkunen potwierdził również, że Ukraina wystąpiła o rozmowy w sprawie przekazania fińskiego myśliwca F/A-18 Hornet, zaznaczając, że nie jest to samolot bojowy. Niezbędny temat dyskusji. „Będziemy potrzebować tych Hornetów w ciągu najbliższych kilku lat, aby zaspokoić nasze własne potrzeby” – powiedział. on dodał.

Szczyt szefów państw i rządów UE odbywa się w Brukseli w czwartek i piątek. Przywódcy powinni rozmawiać o Ukrainie i sposobach zwiększenia konkurencyjności europejskiej gospodarki.

READ  TGV z prędkością ponad 500 km/h może być rzeczywistością!