Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Benjamin Netanjahu planuje udzielić Kijowowi pomocy wojskowej

Wojna na Ukrainie: Benjamin Netanjahu planuje udzielić Kijowowi pomocy wojskowej

W środę, 1 lutego, Benjamin Netanjahu potwierdził, że Izrael rozważa udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej.

Choć do tej pory unikał komentowania sytuacji na Ukrainie, izraelski premier Benjamin Netanjahu planuje teraz pomóc Kijowowi. W rozmowie z amerykańską stacją CNN w środę 1 lutego zaproponował nawet mediację w sporze.

Benjamin Netanjahu do tej pory starał się oszczędzić Rosji, która kontroluje przestrzeń powietrzną sąsiadującej z Izraelem Syrii, i zwykle przymyka oko na działania państwa żydowskiego przeciwko Iranowi.

Ale w środę, po tym, jak sekretarz stanu USA Antony Blinken zachęcił go do wsparcia Ukrainy, premier powiedział, że „bada kwestię” pomocy dla Kijowa.

Potwierdził również, że „Stany Zjednoczone właśnie zabrały dużą część izraelskiej amunicji, aby wysłać ją na Ukrainę”. Premier podkreślił, że państwo żydowskie „działa również, szczerze mówiąc, nie podając tutaj szczegółów, przeciwko produkcji przez Iran broni, która jest używana przeciwko Ukrainie”.

Odniósł się wtedy do oskarżeń ukraińskich i zachodnich urzędników oskarżających Iran o dostarczanie Rosji dronów. Teheran zaprzecza.

Czeka na odpowiednie warunki

Benjamin Netanjahu powiedział, że w lutym 2022 r., po inwazji Rosji na Ukrainę, zwrócono się do niego z propozycją nieoficjalnego mediatora. Rolę, którą odrzucił, ponieważ był wówczas członkiem opozycji w Izraelu. Ale już nie.

„Jestem tu wystarczająco długo, aby wiedzieć, że musi być odpowiedni czas i odpowiednie okoliczności. Jeśli przyjdą, na pewno o tym pomyślę.” CNNDodając, że przyjąłby tę rolę, gdyby poprosiły go o to Kijów, Moskwa i Stany Zjednoczone.

Jego poprzednik, Naftali Bennett, próbował przed nim połączyć Rosję i Ukrainę. W marcu ubiegłego roku Putin odwiedził Władimira Putina i przekazał swoje przesłania prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, nie będąc w stanie zorganizować bezpośrednich negocjacji.

READ  Zaproszony do domu Patrice (L'amour est dans le pré), Charles podchodzi do jednego ze swoich zalotników (SPOILER)