Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Ambasada Francji została przeniesiona do Lwowa, początkowo z siedzibą w Kijowie

Ryzyko jest zbyt duże. W poniedziałek 28 lutego minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian poinformował o przeniesieniu ambasady Francji w Kijowie do zachodniego Lwowa, w pobliżu granicy z Polską.

„Zdecydowaliśmy na wniosek Prezydenta RP przenieść naszą ambasadę do Lwowa. To było w Kijowie i ze względu na ryzyko i zagrożenia dla stolicy ambasada została przeniesiona na Zachód. Ambasador na Ukrainie pozostaje w wsparcie naszych obywateli, a także władz ukraińskich. To się dzieje”Sekretarz Stanu wyjaśnił w BFMTV.

W południe, po posiedzeniu Rady Obrony, Jean-Yves Le Drian dał jasno do zrozumienia, że ​​ambasada Francji na Ukrainie pozostanie w Rosji, ale nie „ograniczy koordynację”. Stany Zjednoczone, Kanada i Izrael dokonały już tego transferu do Lwowa.

W środę 23 lutego do Kijowa przybył zespół elitarnych jednostek żandarmerii GIGN, aby wzmocnić bezpieczeństwo ambasady Francji w stolicy Ukrainy. Źródło bezpieczeństwa wyjaśniło AFP, że tych ośmiu żandarmów jest po to, aby wzmocnić pięcioosobowy zespół GIGN, który jest stale na miejscu i którzy szczególnie zapewniają ochronę ambasady i personelu dyplomatycznego.

READ  Maros Sivkovic: „Musimy pokazać, że nasze poparcie dla Ukrainy jest i pozostanie niezachwiane”