Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wkrótce prawo w Europie

Wkrótce prawo w Europie

Ponad trzy czwarte Europejczyków wolałoby naprawiać swoje urządzenia niż kupować nowe. Problem: Nie wszyscy mają na to środki. W wielu krajach europejskich, takich jak Francja, istnieją środki zachęcające do naprawy zepsutych lub wadliwych urządzeń, ale nie ma zachęty na poziomie europejskim.

Francja jest europejskim liderem w gospodarce o obiegu zamkniętym

To może się zmienić po głosowaniu w Parlamencie Europejskim za prawem do odszkodowania. Posłowie wzywają Komisję Europejską do podjęcia działań, które sprawią, że reparacje będą systematyczne, opłacalne i atrakcyjne. Komisja powinna przedłożyć tekst do końca roku.

Francja już teraz energicznie zachęca do naprawy, a nie wymiany wadliwych produktów.

Przede wszystkim od stycznia 2022 roku sprzedawca w sklepie ma obowiązek informować konsumentów o dostępności, ale także o niedostępności części zamiennych. W przypadku niektórych produktów elektronicznych i elektrycznych części zamienne muszą być dostępne przez co najmniej 5 lat.

Z kolei Francja jest pierwszym krajem europejskim, który nałożył wskaźnik naprawialności na pięć urządzeń AGD i RTV (pralka z iluminatorem, smartfon, laptop, telewizor, kosiarka elektryczna). Do końca roku zostanie rozszerzony o sześć nowych produktów. Konkretnie jest to jednolita paleta kolorów o stopniu od 1 do 10:1. Twoja maszyna nie jest łatwa do naprawy, 10 jest łatwa do naprawy.

Longuevieauxobjets.gouv.fr umożliwia konsumentom znalezienie w pobliżu specjalisty, który naprawia, poddaje recyklingowi, kupuje produkty lub oferuje inne rozwiązania, które przedłużają żywotność rzeczy.

Aby zachęcić do naprawy, a nie wymiany produktów gwarancyjnych, Francja przewiduje zawieszenie ustawowej gwarancji zgodności podczas naprawy urządzenia i jej przedłużenie o 6 miesięcy, jeśli zdecydujesz się na naprawę.

Wreszcie należy stworzyć fundusz naprawczy, aby do końca roku obniżyć koszty naprawy urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Najlepsze praktyki naszych europejskich sąsiadów

W celu zwalczania e-odpadów Austria oferuje konsumentom bony. Pokrywa połowę kosztów naprawy, maksymalnie do 200 euro.

READ  Zmiana klimatu: sześć nieoczekiwanych sposobów na ratowanie planety

Dziewięć krajów zdecydowało się na zastosowanie obniżonej stawki VAT na drobne naprawy niektórych produktów (obuwie, odzież, rowery itp.): 6% w Belgii czy Portugalii, 8% w Luksemburgu, 9% w Holandii, 12% w Szwecji . …

Polska ze swojej strony wdrożyła w 2021 r. prawo do naprawy produktów z obowiązkiem dostarczania części zamiennych przez okres 7-10 lat. Grecja wymaga również od sprzedawcy gwarancji na części zamienne przez szacowany okres użytkowania produktu.

Więcej informacji na ten temat i Twoich praw w Europie można znaleźć na stronie internetowej www.europe-consommateurs.eu

Europejskie Centrum Konsumenckie, Bahnhofsplatz 3, 77694 Kehl (Niemcy). www.cec-zev.eu/Facebook

9

Dziewięć krajów podjęło decyzję o zastosowaniu obniżonej stawki podatku VAT od drobnych napraw niektórych produktów.