Ponad trzy czwarte Europejczyków wolałoby naprawiać swoje urządzenia niż kupować nowe. Problem: Nie wszyscy mają na to środki. W wielu krajach europejskich, takich jak Francja, istnieją środki zachęcające do naprawy zepsutych lub wadliwych urządzeń, ale nie ma zachęty na poziomie europejskim.
Francja jest europejskim liderem w gospodarce o obiegu zamkniętym
To może się zmienić po głosowaniu w Parlamencie Europejskim za prawem do odszkodowania. Posłowie wzywają Komisję Europejską do podjęcia działań, które sprawią, że reparacje będą systematyczne, opłacalne i atrakcyjne. Komisja powinna przedłożyć tekst do końca roku.
Francja już teraz energicznie zachęca do naprawy, a nie wymiany wadliwych produktów.
Przede wszystkim od stycznia 2022 roku sprzedawca w sklepie ma obowiązek informować konsumentów o dostępności, ale także o niedostępności części zamiennych. W przypadku niektórych produktów elektronicznych i elektrycznych części zamienne muszą być dostępne przez co najmniej 5 lat.
Z kolei Francja jest pierwszym krajem europejskim, który nałożył wskaźnik naprawialności na pięć urządzeń AGD i RTV (pralka z iluminatorem, smartfon, laptop, telewizor, kosiarka elektryczna). Do końca roku zostanie rozszerzony o sześć nowych produktów. Konkretnie jest to jednolita paleta kolorów o stopniu od 1 do 10:1. Twoja maszyna nie jest łatwa do naprawy, 10 jest łatwa do naprawy.
Longuevieauxobjets.gouv.fr umożliwia konsumentom znalezienie w pobliżu specjalisty, który naprawia, poddaje recyklingowi, kupuje produkty lub oferuje inne rozwiązania, które przedłużają żywotność rzeczy.
Aby zachęcić do naprawy, a nie wymiany produktów gwarancyjnych, Francja przewiduje zawieszenie ustawowej gwarancji zgodności podczas naprawy urządzenia i jej przedłużenie o 6 miesięcy, jeśli zdecydujesz się na naprawę.
Wreszcie należy stworzyć fundusz naprawczy, aby do końca roku obniżyć koszty naprawy urządzeń elektrycznych i elektronicznych.
Najlepsze praktyki naszych europejskich sąsiadów
W celu zwalczania e-odpadów Austria oferuje konsumentom bony. Pokrywa połowę kosztów naprawy, maksymalnie do 200 euro.
Dziewięć krajów zdecydowało się na zastosowanie obniżonej stawki VAT na drobne naprawy niektórych produktów (obuwie, odzież, rowery itp.): 6% w Belgii czy Portugalii, 8% w Luksemburgu, 9% w Holandii, 12% w Szwecji . …
Polska ze swojej strony wdrożyła w 2021 r. prawo do naprawy produktów z obowiązkiem dostarczania części zamiennych przez okres 7-10 lat. Grecja wymaga również od sprzedawcy gwarancji na części zamienne przez szacowany okres użytkowania produktu.
Więcej informacji na ten temat i Twoich praw w Europie można znaleźć na stronie internetowej www.europe-consommateurs.eu
Europejskie Centrum Konsumenckie, Bahnhofsplatz 3, 77694 Kehl (Niemcy). www.cec-zev.eu/Facebook
9
Dziewięć krajów podjęło decyzję o zastosowaniu obniżonej stawki podatku VAT od drobnych napraw niektórych produktów.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce