Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wirus koronowy: mleko matki w leczeniu Covid-19?

Ponad półtora roku po rozpoczęciu pandemii naukowcy nadal dowiadują się o Covid-19. Nowe badanie w USA wskazuje, że mleko matki zawiera przeciwciała przez okres do 10 miesięcy po zakażeniu. Interesujące dane do ochrony dzieci, ale także potencjalnie do opracowania leczenia.

Jeśli przeciwciała do COVID-19 Została wykryta wcześniej w mleku matki i nie wiadomo jeszcze, jak długo kobieta może ją wytwarzać i czy rzeczywiście jest w stanie zneutralizować wirusa. Według badania przeprowadzonego przez dr Rebeccę Powell ze szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku, rzeczywiście tak jest.

Jej zespół pobrał próbki mleka matki od 75 kobiet, które wyzdrowiały po zarażeniu Covid-19. Wyniki wykazały, że płyn zawierał nie tylko przeciwciała zwane immunoglobulinami G (IgG), czyli te znajdujące się we krwi po szczepieniu, ale także inne przeciwciała, takie jak wydzielnicza immunoglobulina A (IgA).

Ten ostatni, obecny w 88% Kobiety W badaniu przeważają płyny ustrojowe, takie jak ślina, siara, mleko czy wydzieliny śluzowe i jelitowe. W większości przypadków wykazano, że są w stanie zneutralizować wirusa SARS-CoV-2, zapobiegając infekcji.

„Niewiarygodna uczta”

Tak więc podczas Światowego Sympozjum Karmienia Piersią we wtorek 21 września Rebecca Powell zauważyła, że ​​oprócz zapewniania cennej ochrony dzieciom, mleko to może być również korzystne dla dorosłych z ciężkimi postaciami Covid-19. „To może być świetna kuracja, bo IgA ma być wydzielane w błonach śluzowych, zwłaszcza w drogach oddechowych, a żyje i działa bardzo dobrze” – zachwyca się ekspert, którego komentarze były już wcześniej publikowane. opiekun.

W szczególności przewiduje, że to leczenie może być wskazane w szczególności, gdy pacjent jest „bardzo chory”, ale „jeszcze nie osiągnął punktu przyjęcia na intensywną opiekę”. Biorąc pod uwagę dalsze rozważania, Rebecca Powell i jej zespół badają obecnie transfer przeciwciał swoistych dla koronawirusa do mleka matki po szczepionka.

Pierwsze dane, zaobserwowane w grupie 50 kobiet, wykazały, że wszystkie te, które otrzymały surowicę Moderny i 87% zaszczepionych Pfizerem, miały przeciwciała IgG. Immunoglobulina A, która jest szczególnie interesująca dla tych naukowców, została wykryta w mleku odpowiednio 71% i 51% tych kobiet. Te różne przeciwciała były mniej obecne u osób zaszczepionych szczepionką Johnson & Johnson (38% IgG i 23% IgA).

Rebecca Powell uważa, że ​​dzieje się tak dlatego, że szczepionki mRNA wytwarzają wyższe przeciwciała niż te indukowane przez surowice wektorowe. Aby potwierdzić tę hipotezę lub nie, jego zespół bada obecnie mleko kobiet, które otrzymały szczepionkę. AstraZeneca.

READ  Airbus A380 wyrzuca paliwo w powietrze i awaryjnie ląduje