Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wilno instaluje dziwny portal wideo, który łączy się bezpośrednio z polskim Lublinem

Przed dworcem kolejowym w Wilnie na Litwie zainstalowano dużą okrągłą bramę. Brama ta jest bezpośrednio połączona z Lublinem w odległości 600 km. Dzięki kamerze i gigantycznemu ekranowi mieszkańcy obu miast mogą widzieć się nawzajem w czasie rzeczywistym.

Celem portalu Go Vilnius jest zjednoczenie mieszkańców różnych krajów, pamiętając o koncepcji jedności. Przydatne w czasach pandemii, kiedy podróżowanie jest skomplikowane. Według Benedicta Gillisa, inicjatora projektu, portal posłuży do przemyślenia idei jedności i granic: „Ludzkość stoi przed wieloma potencjalnie śmiertelnymi wyzwaniami, czy to polaryzacja społeczna, zmiany klimatyczne czy problemy gospodarcze. Przyjrzyjmy się bliżej, to nie będzie brak naukowców, ani aktywistów, ani liderów, ani wielka wiedza czy technologia, jest przyczyną tych wyzwań.To plemienność, brak empatii i wąski światopogląd, który często ogranicza się do naszego granice narodowe.

Wilno na Litwie otwiera „bramę” do innego miasta – Geeko
Projekt Go Vilnius ma na celu „wezwanie koncepcji jedności” (źródło: Go Vilnius)

Wilno, nowa europejska stolica technologii?

Podobnie jak Dublin, miasto Wilno chce coraz bardziej umacniać swoją pozycję jako centralny punkt przemysłu technologicznego w Europie. . Brexit już skłonił Litwę do dostosowania swojego ustawodawstwa, aby zachęcić do tworzenia i importowania do niej firm zajmujących się technologiami finansowymi, znanych jako fintech. . Wcześniej były one skoncentrowane głównie w Londynie, ale zostały zmuszone do przeniesienia swoich europejskich siedzib, aby zatrzymać klientów spoza Wielkiej Brytanii. Dlatego projekt ten przyczynia się do rewitalizacji miasta Wilna i podkreśla jego wiedzę technologiczną na skalę europejską.

Jednak projekt wyprzedza kryzys Covid-19 i jest przygotowywany od pięciu lat. Wszystko jest rozwijane na Politechnice Wileńskiej. Okrągły projekt obiektu nawiązuje do koła czasu, ale jest też jednym z portali serii science fiction gwiezdne wrota. Według organizatorów projekt Go Vilnius ma być eksportowany do kilku miast.