Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

wideo.  Wysyła swojego drona z Chin, aby sfotografował miasto w Korei Północnej… i wraca z oszałamiającymi zdjęciami

wideo. Wysyła swojego drona z Chin, aby sfotografował miasto w Korei Północnej… i wraca z oszałamiającymi zdjęciami

Może zadanie nie było aż tak skomplikowane. 26 marca użytkownik forum Reddit „XiaoHao2” zamieścił nigdy wcześniej nie widziane zdjęcia Sinuiju, północnokoreańskiego miasta, z otrzeźwiającym podpisem: „Zdjęcia Korei Północnej z drona, byłem w Chinach, a mój dron przeleciał nad granica.” . . Udostępnia wszystko wielokrotnie, w wielu grupach, nigdy nie twierdząc, że ma jakiekolwiek uprawnienia.

Sinuiju to miasto położone po koreańskiej stronie Mostu Przyjaźni Chińsko-Koreańskiej, na granicy z Chinami. Pilot drona wyjaśnia, że ​​te zdjęcia wykonano w 2020 r., podczas kryzysu związanego z Covid-19. Po prostu wysłałby swoją maszynę bezpośrednio z chińskiej strony granicy, dwa kilometry od północnokoreańskich budynków widocznych na tych zdjęciach. Tym, co zaskakuje użytkowników oglądających te filmy, jest niesamowite uczucie, jakie im dostarcza. Miasto, nawet biorąc pod uwagę kontekst Covida i obowiązujące wówczas ograniczenia w podróżowaniu, sprawia wrażenie niemal pustego i zatrzymanego w czasie. Ulice i drogi są wyjątkowo ciche. „Wygląda jak konkretny model miasta” – możemy przeczytać w komentarzach pod postem.

Kolejnym aspektem, który wydaje się niepokoić użytkowników Reddita, jest los XiaoHao2. „To bardzo fajne, ale niezbyt mądre” – głosi jeden z komentarzy. Poniżej inny zgodził się, mówiąc: „Chciałem zażartować z łamania prawa, ale fajnie jest wysłać drona do Korei Północnej. Chciałbym zobaczyć więcej zdjęć, ale nie wiem, jak to byłoby bezpieczne dla autora. Jestem pewien, że Chiny nie pozwoliłyby na coś takiego.” Sam XiaoHao2 odpowiedział na tę wiadomość: „Właściwie zamieściłem (zdjęcia) anonimowo w zachodniej sieci. Bardzo zabawne.” Wkrótce pilot drona chce uspokoić swoją społeczność: „Jestem wolny i żyję”. Chociaż robienie zdjęć i nagrywanie filmów z północnokoreańskich miast nie jest technicznie niemożliwe, należy to robić na podstawie licencji i ograniczonych instrukcji. W pewnym stopniu Autoryzacja, której XiaoHao2 wcześniej nie uzyskał.