Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Seria „ataków terrorystycznych” w Sistanie i Beludżystanie

Seria „ataków terrorystycznych” w Sistanie i Beludżystanie

W wyniku serii ataków na miasta Chabahar i Rusk w południowo-wschodnim Iranie zginęło ośmiu „terrorystów” i pięciu funkcjonariuszy organów ścigania. W regionie przygranicznym z Pakistanem regularnie zdarzają się ataki ekstremistycznej grupy sunnickiej Jaish al-Adl.

Opublikowano: Średni :

2 minuty

Z naszym korespondentem w Teheranie, Siavush Ghazi

Według irańskich urzędników w serii ataków, których celem były dwie bazy Gwardii Rewolucyjnej i Marynarki Wojennej, a także komisariat policji, wzięło udział ponad dwudziestu uzbrojonych uzbrojonych mężczyzn.

Teheran O przeprowadzenie tej serii ataków oskarżono grupę separatystów sunnickich Jaish al-Adl. W grudniu ubiegłego roku grupa Zaatakował komisariat policji W tym samym obszarze zabicie dziesięciu funkcjonariuszy policji. Iran zbombardował rakietami i dronami dwie bazy grupy Jaish al-Adl na terytorium Pakistanu, co wywołało reakcję Islamabadu w Iranie i spowodowało napięcie między obydwoma krajami.

Posłuchaj teżNapięcia między Pakistanem a Iranem: „Obie strony pozwoliły na rozwiązanie problemu Beludżów”

Próbujesz destabilizować?

Atak, do którego doszło w środę 3 kwietnia wieczorem, uważany jest za największą operację przeprowadzoną przez Armię Sprawiedliwości w tym guberni w ostatnim czasie.

Grupa regularnie przeprowadza ataki na siły porządkowe w miastach graniczących z Pakistanem; the Sistan-Beludżystan Ma dużą społeczność sunnicką.

Iran oskarża Pakistan o niewystarczające działania przeciwko grupie Jaish al-Adl, która znajduje schronienie w tym kraju. Zdaniem Teheranu ugrupowanie to, wspierane przez wywiady USA i Izraela, prowadzi działania mające na celu destabilizację kraju.

Strefa wpływów Beludżystanu podzielona jest na trzy kraje: prowincję Sistan-Beludżystan w Iranie, Beludżystan w Afganistanie i Pakistan. © Studio Graficzne FMM

READ  „Nasi żołnierze poczynili postępy we wszystkich dziedzinach” – mówi Wołodymyr Zełenski.