Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wideo. Spanie w pozycji pionowej, mieszkanie bez umywalki … Jak wyglądałoby życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Thomas Pesquet?

Francuz Thomas Pisquet wystartuje na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w czwartek 22 kwietnia z bazy w Cape Canaveral na Florydzie. Misja, nazwana Alpha, miała trwać sześć miesięcy. Ale jak będzie wyglądało jego codzienne życie przy 28 000 km / hi 408 km nad ziemią? Franceinfo szczegółowo wyjaśnia, w jaki sposób astronauci jedzą, śpią, myją i korzystają z toalety na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Spać

Astronauci śpią pionowo w kołdrze. Ten ostatni, który ma dwa otwory na ramiona, jest przymocowany do ściany, dzięki czemu nie unosi się i nie zderza się podczas snu. „Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie cierpimy na masę ciała i dobrze śpimy w stanie nieważkości”.I Thomas Pesquet powiedział w filmie Koncertował podczas swojej pierwszej misji.

Za czystość

W kosmosie nie ma wątpliwości co do wzięcia prysznica. Woda jest bardzo ograniczona. Toaleta jest wykonana za pomocą rękawicy mydlanej bez spłukiwania. „To trochę jak biwak”.I Amerykański astronauta Mike Vossum skomentował to wideo (Po angielsku). Szampon jest również robiony bez spłukiwania. Nadal konieczne jest pozostawienie niewielkiej ilości wody u nasady włosów.

W przypadku zębów nie tonie. Astronauci plują w ręcznik, Jak włoska Samantha Cristoforetti (Po angielsku)Albo połknij to w całości Jak Japończyk Kimiya Yui (Po angielsku).

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie wykonuje się prania: pranie wymaga dużej ilości wody. Kiedy się zabrudzi, wyrzuć go. Ponieważ zmiana jest nadal konieczna, czysta pościel jest dostarczana dzięki bezzałogowym statkom towarowym, które również przywożą żywność i sprzęt.

Żywić się sobą

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci tak naprawdę nie gotują. Jedzą liofilizowane posiłki. Są ponownie nawilżane maszyną, która wtryskuje wodę, gorącą lub zimną, do tykwy.

Do jedzenia, bez dania. Potrawy muszą być lekko wilgotne i lepkie, aby dobrze przylegały do ​​sztućców. Może to być makaron, ryż, grzyby, a nawet kurczak. Najczęściej je się posiłki Przed stołem, gdzie wszystko jest zapisaneJak wszędzie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

READ  Moskwa zwraca na Ziemię dwóch rosyjskich kosmonautów i amerykańskiego kosmonautę

Do picia potrzebujesz słomki z zaworem, który łączy się z dynią. Tak więc astronauta, który sfotografował siebie ssącego pływającą bańkę wody, robi to jako żart.

Iść do toalety

To najczęstsze pytanie zadawane przez opinię publiczną, Według amerykańskiego astronauty Chrisa Cassidy’ego (Po angielsku). Aby oddać mocz, musisz trzymać wąż, który zbiera mocz przez system ssący. Następnie jest zawracany do wody pitnej.

W przypadku dużego zlecenia należy usiąść na siedzisku z otworem o średnicy około 15 cm. Aby uzyskać maksymalną stabilność, kostki są zawiązane. Wszystko trafia do plastikowej torby, która jest przechowywana razem z odpadami. Nie zapomnij założyć nowego na następny, mówi Chris Cassidy.

Te plastikowe torby są przechowywane wraz z zabrudzoną bielizną i innymi odpadami, czekając na umieszczenie na statku towarowym. Kiedy jest pełny, jest wysyłany z powrotem na Ziemię. Jest konsumowany wraz z ładunkiem, gdy dostaje się do atmosfery.

Dla Thomasa Pesqueta to niezwykłe codzienne życie trwało sześć miesięcy. Około 180 dni biwakowania w kosmosie podczas prowadzenia setek eksperymentów naukowych.