Weteran Sjostrom i nastolatek McIntosh pływają w podwójnym świecie

Budapeszt (AFP) – Sarah Sjostrom, 13-letnia mistrzyni świata, zdobyła Medal Macintosha, który zdobyła przez cztery dni, swój drugi tydzień złotego medalu w Budapeszcie w sobotę.

Sjostrom, 28-letnia Szwedka, która wygrała 50 m stylem motylkowym niecałe 24 godziny temu, dodała 50 m stylem dowolnym, swój dziesiąty złoty medal na świecie.

McIntosh, 15-letnia Kanadyjka, pokonał 16-letnią Amerykankę Katie Grimes i wygrała 400-metrową zmienną kobiet.

Macintosh, która w środę zdobyła złoto w biegu 200 motylkowym, zdobyła swój czwarty medal w Budapeszcie w cztery minuty 32,04 sekundy.

Grimes stracił 0,63 sekundy, a trzecia Amerykanka, Emma Wyant, znacznie wyprzedziła 33-letnią Węgrę Katinkę Hoszow, obrończyni tytułu.

„Próbowałem naciskać na moje ciało tak mocno, jak tylko mogłem” — powiedział Macintosh. „Publiczność dała mi dużo adrenaliny.

„Naprawdę czułem swoje ciało za plecami.

„Katie jest świetną zawodniczką, uwielbiam z nią rywalizować, ponieważ jesteśmy w tej samej grupie wiekowej”.

Sjostrom ukończyła sprint w 23,98 sekundy, 0,20 sekundy przed Polką Katarzyną Wasek, podczas gdy Australijka Meg Harris i Amerykanka Erica Brown zdobyli brąz.

Szwedka swój pierwszy tytuł mistrza Europy zdobyła w wieku 14 lat, a swój pierwszy tytuł mistrza świata rok później, w 2009 roku. Był to jej dwudziesty medal na Mistrzostwach Świata.

Sarah Sjostrom prezentuje najnowsze złote medale Mistrzostw Świata ze swojej rosnącej kolekcji Francois Xavier Marit, Agence France-Presse

O swojej długowieczności powiedział: „Może mój sposób myślenia, a także dużo ciężkiej pracy, ale kocham też to, co robię”.

Sjostrom o włos przeoczył kolejny medal, kiedy poprowadziła Szwecję na czwarte miejsce w sztafecie kobiet na 100 m stylem zmiennym.

„To były dla mnie cztery pracowite dni” – powiedział.

„Czuję, że dla mnie też to działa, wchodzę tam i wykonuję swoją pracę, jak sądzę”.

Stany Zjednoczone zdobyły sponsoring 17-letniej Claire Kerzan. Drugie miejsce zajęła Australia i Kanada, a trzecie Benny Olesiak z Syostromem.

READ  Michelin: Różnorodność leży u podstaw koncepcji All-Sustainable firmy Michelin

Złoty medal mężczyzn w pływaniu na 50 m został przyznany dwukrotnie, a amerykański hymn został zagrany dwukrotnie.

W pierwszym wyścigu tego wieczoru Justin Reese został zdyskwalifikowany po zapoznaniu się z filmem za ukończenie wyścigu całkowicie pod wodą, kiedy jako pierwszy uderzył w ścianę.

Jego partner treningowy Hunter Armstrong zdobył złoto w 24,14 sekundy.

17-letni Polak Ksauri Macyuk zdobył srebro, 0,35 sekundy przed Włochem Thomasem Sekonem, który w poniedziałek ustanowił rekord świata na 100 m stylem grzbietowym i wziął brąz na wypożyczenie.

Armstrong otarł łzę, schodząc z podium po odebraniu złotego medalu podczas pierwszej wieczornej ceremonii medalowej.

„Jestem bardzo rozczarowany, że mój kolega z drużyny został zdyskwalifikowany i mam nadzieję, że protest zespołu USA się powiedzie” – powiedział.

Jego życzenie spełniło się, gdy ława przysięgłych uwzględniła apelację. Reese wyszedł tylko po to, by stanąć na szczycie podium i odebrać swój medal podczas finałowej ceremonii medalowej turnieju.

wyjdź szybko

Ceccon zareagował zapobiegawczo pływając stylem klasycznym, gdy Włochy wymanewrowały obrońcę tytułu mistrza i rekordzistę świata Stany Zjednoczone w finale sztafety na 100 m stylem zmiennym. Wielka Brytania zajęła trzecie miejsce.

Było to piąte złoto Włoch po tym, jak Gregorio Paltrinieri ustanowił drugi najszybszy czas w historii mężczyzn na dystansie 1500 m stylem dowolnym i zdobył swój trzeci tytuł mistrza świata na dystans.

Hunter Armstrong (z lewej) i kolega z USA Justin Reese rozmawiają z sędziami po finale 50 m stylem grzbietowym mężczyzn na Mistrzostwach Świata FINA. Attila Kisbendicaf

27-letni Włoch przeszedł na wcześniejszą emeryturę, wyznaczając ostry rytm.

Przez większą część wyścigu utrzymywał rekordowe tempo, zanim ostatecznie odpadł, by ukończyć wyścig z czasem 14:32,80 i stracić znak Sun Yang wynoszący 1,78 sekundy.

Amerykanin Bobby Fink zajął drugie miejsce z czasem 3,90 sekundy, a Florian Willbrook był trzeci z czasem 4,14 sekundy.

READ  Viasat spada o 30% po ogłoszeniu usterki nowego satelity

To zepchnęło go na czwarte miejsce na 800 metrów, powiedział Paltrinieri.

„Wyszedłem z nastawieniem, że chcę zniszczyć basen” – powiedział po zostaniu najstarszym mistrzem świata na 1500 m w historii.

„Za kilka miesięcy skończę 28 lat” – powiedział. – Ale wciąż się uczę.

Litwinka Ruta Melotit zdobyła swój pierwszy złoty medal od 2013 roku, kiedy pokonała 17-letnią Włoszkę Benedettę Pilato o 0,10 s w finale 50 m stylem klasycznym kobiet. Trzecie miejsce zajęła południowoafrykańska Lara van Niekerk.

Meilutyte nie zdobyła żadnego głównego medalu mistrzostw w żadnym kolorze od 2015 roku.

„Dobrze być mistrzem świata” – powiedział.