Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Węgry, Włochy, Polska… jak skrajna prawica rządzi u naszych europejskich sąsiadów

Węgry, Włochy, Polska… jak skrajna prawica rządzi u naszych europejskich sąsiadów

Na czele krajów UE stoi wiele skrajnie prawicowych rządów. Niektóre, jak Węgry, podważają demokrację.

Po raz pierwszy w historii V RP do władzy może dojść wiec narodowy. W pierwszej turze wyborów parlamentarnych, które odbyły się 30 czerwca, zwyciężyła partia skrajnie prawicowa i jej sojusznicy, zdobywając 33,2% głosów. W drugiej turze, która odbędzie się w niedzielę 7 lipca, może zapewnić sobie bezwzględną większość mandatów w Zgromadzeniu Narodowym (289). Wielu naszych europejskich sąsiadów doświadczyło już w ostatnich latach tego przesunięcia w stronę skrajnej prawicy. Węgry, Włochy, Polska… FranceInfo sprawdza, czego te kraje mogą nas nauczyć.

Na Węgrzech demokracja jest pod wpływem

Od 2010 roku na czele Węgier stoi populistyczny premier Viktor Orbán. W ciągu 14 lat szef rządu ograniczał wolności obywatelskie i podważał praworządność. Węgry też się stały „Częściowa demokracja”Według Raport 2024 O stanie demokracji z organizacji pozarządowej Freedom House. „To doskonały przykład skrajnie prawicowego rządu w UE”Streszczenie Politolog Catherine Fiskey jest ekspertem w dziedzinie europejskiej radykalnej prawicy.

Początkowo ucierpiała sprawiedliwość, ale wszystkie przeciwstawne siły stopniowo znalazły się pod wpływem Victora Orbana. Ataki na niezależność sądownictwa wywołały gniew Komisji Europejskiej, która zablokowała płatności europejskie, aby wywrzeć presję na kraj w 2022 r. Viktor Orbán i jego partia Fidesz zmiażdżyli wolność prasy. „Uczynienie nadawania publicznego elementem propagandy” Wyjaśnia Fundacja Kesma, przejmując kontrolę nad setkami mediów krajowych i lokalnych Reporterzy bez Granic.

„Viktor Orban ma teraz realną kontrolę nad mediami i sądownictwem”.

Catherine Fishy, ​​politolog

we francjiinfo

Herold europejskiej skrajnej prawicy w swojej obronie „Tradycyjna rodzina”, Viktor Orbán uczynił mniejszości i imigrantów jednym ze swoich ulubionych celów. W 2021 r. parlament tego kraju przyjął ustawę anty-LGBT+, w szczególności zakazującą jej „awans” Homoseksualizm wśród nieletnich. Posunięcie to zostało ostro potępione przez ówczesną administrację europejską.

READ  Fernbus Simulator - Poznaj Polskę dzięki nowemu DLC!

Węgier też często popada w konflikt z UE i nie waha się blokować decyzji dwudziestu siedmiu. Reżim Orbána oskarża się o regularną defraudację zarobionych przez siebie funduszy europejskich Kary w wysokości 1,5 miliarda euro w 2019 r. Trzy lata później eurodeputowani zgodzili się z tym Oświadczenie, że Węgry nie są już demokracjąAle jeden „Hybrydowy reżim autokracji wyborczej”. „Wiemy, że to rodzina Orbana ma przywrócić europejskie fundusze”W 2022 roku raport przedstawiła francuska ekolog Gwendoline Delbos-Garfield. „Gospodarką zarządza się jak w Rosji, zamówienia publiczne rozdziela się między odpowiedzialnych za władzę”potwierdza Katarzyna Fiski.

W Polsce obóz prodemokratyczny raczej nie wróci do władzy

Sprawująca władzę od 2005 do 2007, a następnie od 2015 do 2023 roku, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) stosowało metody podobne do technik węgierskich, aby atakować demokrację i umacniać jej władzę. PiS masowo nadużył praworządności, atakując w 2019 r. niezawisłość sędziów. Sprawą jest długotrwały spór z Unią Europejską, która blokuje dopływ środków europejskich do Warszawy. Podobnie jak na Węgrzech, PiS umieścił tam swoich ludzi, kontrolował nadawanie publiczne i stworzył ataki na prawa osób LGBT+. „Strefy anty-LGBT+” W 2021 r.

W odróżnieniu od Węgier „Opozycja była żywotna i zmobilizowana w całym reżimie BIS”., zauważa Catherine Fieschi. Dom Niepodległości uchodził za polską demokrację „bezpłatny”Jego Raport 2024. Jako dowód w październiku 2023 roku zwyciężyła koalicja pod przewodnictwem centroprawicowego premiera Donalda Tuska. Jednak odłożenie go z powrotem na miejsce nie jest łatwe. „To nierozwikłane, zwłaszcza, że ​​prezydent kraju jest z PiS i jest przeciwny wszelkim zmianom”– podkreśla Catherine Fieschi.

Andrzej Duda, którego prerogatywy są ograniczone, faktycznie ma prawo weta, któremu obecny rząd nie może się oprzeć i wykorzystuje je do obrony ultrakonserwatywnych stanowisk swojego obozu. Zwłaszcza pierwszy „PiS jest w sondażach zbyt mocny”Catherine Fieschi ostrzega, że ​​w koalicji rządzącej skupiają się partie prawicy, centrum i lewicy, co nie ułatwi jej zadania. Komisja Europejska uspokojona rozpoczęciem reformy wymiaru sprawiedliwości ogłosiła jej zakończenie w maju Za postępowanie skierowane przeciwko Warszawie w sprawie praworządności.

READ  Dania kwalifikuje się do Mistrzostw Świata, Polska i Szkocja potwierdzone / Mistrzostwa Świata 2022 / Kwalifikacje / SOFOOT.com

We Włoszech ostrożne podejście na arenie międzynarodowej i bardziej konserwatywne podejście na rynku krajowym

Szefowa włoskiego gabinetu Giorgia Meloni, sprawująca swój urząd po zwycięstwie swojej partii Bracia Włosi we wrześniu 2022 r., przez ostatnie dwa lata próbowała uspokoić swoich europejskich partnerów. Szef trzeciej co do wielkości gospodarki UE, jego partia rządzi wraz ze spadkobiercą faszyzmu i wysoce antyeuropejską Ligą Matteo Salviniego, który przed dojściem do władzy terroryzował dwadzieścia siedem osób. Przywódca wyróżniał się jednak silnym poparciem dla Ukrainy w obliczu Rosji i chęcią współpracy z Brukselą. „Zaskoczyła wszystkich, ale zrozumiała, że ​​Włochy potrzebują UE, zwłaszcza do finansowania swoich obietnic wyborczych”Dekodowanie Catherine Fieschi.

Włoski przywódca „Gra w obie strony”Porady ekspertów: „To inna osobowość na scenie międzynarodowej, a inna na scenie krajowej”. W kwietniu jego konserwatywny rząd próbował zakwestionować prawo par gejów i lesbijek do zawierania małżeństw lub zezwolić działaczom antyaborcyjnym na dostęp do placówek aborcyjnych.

„Idzie naprzód z maską i nie sądzę, że pozostanie w tym stanie na długo, także na scenie europejskiej”.– podkreśla Catherine Feiskey. Georgia Meloni chce pogłębić Włochy. Trwają prace nad ważną reformą konstytucyjną. Jej przyjęcie w referendum znacznie wzmocniłoby przewodnictwo Rady, które sprawuje, ze szkodą dla Parlamentu i Prezydenta Republiki Włoskiej.

W Szwecji skrajnie prawicowe wpływy w rządzie

Szwedzka skrajna prawica nie może stać na czele żadnego ministerstwa, ale narzuca swoje poglądy. Zajmując drugie miejsce w wyborach legislacyjnych we wrześniu 2022 r., zdobywając ponad 20% głosów, wspiera centroprawicowy rząd premiera. Ulfa Christersona. Kiedy w 2015 r., w szczytowym momencie europejskiego kryzysu migracyjnego, kraj przyjął wielu uchodźców, skrajnie prawicowi Szwedzcy Demokraci zgodzili się na odrzucenie części nowo przybyłej populacji. W rezultacie, „Rząd w dużej mierze przyjął swoje propozycje dotyczące imigracji”– podkreśla Catherine Fieschi.

READ  Szef policji trafił do szpitala po wybuchu w Paryżu prezent od Ukrainy

Rząd zgodził się zmniejszyć liczbę przyjmowanych uchodźców z 6400 do 900 rocznie, zaostrzyć zasady łączenia rodzin i ograniczyć dostęp do obywatelstwa szwedzkiego. „To nadal są środki dyskryminujące”.W przemówieniu podkreślono fakt, że ataki skrajnej prawicy na muzułmanów nasilają się. świat.

W maju rząd wywołał kontrowersje, wprowadzając przepisy, które zmuszą urzędników służby cywilnej do zgłaszania władzom osób nieposiadających dokumentów. Następnie niektórzy urzędnicy potępili firmę „Państwo policyjne”.