Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy początek między Niemcami a Polską

Nowy początek między Niemcami a Polską

Rządy w Berlinie i Warszawie wznowiły konsultacje. Były one blokowane przez poprzedni polski rząd przez ponad 6 lat.

Reklama

Pierwsze zbliżenie Berlina i Warszawy. Po ponad sześciu latach prowokacji i działań wojennych pod rządami poprzedniego rządu pod przewodnictwem PiS przedstawiciele Polski i Niemiec spotkali się w celu konsultacji rządowych. Podpisali się pod nim polski premier i jego niemiecki odpowiednik „Plan działania” Współpraca obejmuje wiele dziedzin: wojsko, przemysł, kulturę i edukację. Polski premier Donald Tusk z zadowoleniem przyjął plan działania przedstawiony przez Olafa Scholesa, który obejmował środki na rzecz wzmocnionej współpracy obronnej.

„Będziemy systematycznie poszerzać naszą współpracę w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, będziemy konsolidować nasze zdolności, a także odegramy ważną rolę w obronie regionu Morza Bałtyckiego i wschodniej części NATO przed nielegalną okupacją. Ukraina, Putin zniszczył europejski porządek pokoju i bezpieczeństwa i zagroził bezpieczeństwu całego kontynentu europejskiego. – powiedział na wspólnej konferencji prasowej kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

O swoim wysiłku wspomniał także Donald Tusk „Bezpieczniejsze niebo w Europie” : Projekt tzw. „Tarczy Wschodniej”, wraz z projektem krajów bałtyckich, jest projektem infrastrukturalnym mającym na celu wzmocnienie obronności granicy europejskiej i nie mam wątpliwości, że leży to w interesie państwa niemieckiego. Granica jest bardzo skutecznie strzeżona, a Polska, Niemcy, Europa będą bezpieczne w przypadku agresji ze wschodniej granicy.”

Jednak poza tymi kluczowymi zapowiedziami nie wspomniano o żadnych konkretnych zobowiązaniach, dacie ani zaangażowaniu finansowym – zauważają eksperci.

„Polska postawiła już wiele na głowie i zaproponowała wiele inicjatyw opartych na dwustronnej współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa w Europie, a ze strony Niemiec usłyszeliśmy jedynie symboliczne gesty” Wojciech Przybylski, analityk polityczny w Visegrad Insight, mówi:

Jedno z dzisiejszych spotkań jest już jasne. Dla Polski kwestie bezpieczeństwa wewnętrznego w regionie i w Europie pozostają priorytetem, a poszukiwanie sojuszników, zwłaszcza w obliczu zmian rządów i opinii publicznej, jest kluczowe. Ale na konkretne kroki musimy jeszcze poczekać.

READ  Wojna na Ukrainie: W Polsce aresztowano mężczyznę podejrzanego o planowanie ataku na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.