Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Według Światowej Organizacji Zdrowia odpowiednia dawka szczepionki dla osób poniżej 21 roku życia

Pojedyncza dawka szczepionki przeciwko wirus brodawczakaodpowiedzialny za Rak szyjki macicyzapewnia podobną ochronę jak dwie dawki osobom poniżej 21 roku życia, panel ekspertów Kim jest w polityce szczepień.

Raki szyjki macicy są często wynikiem infekcji przenoszonej drogą płciową wirusem brodawczaka. Od połowy 2000 roku dostępne są szczepionki przeciwko niemu.

Jedna dawka zamiast dwóch

W świetle najnowszych danych panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uważa teraz pojedynczą dawkę wystarczającą do ochrony dzieci w wieku 9-14, a także 15-20, zamiast dwóch.

Na konferencji prasowej przewodniczący komisji dr Alejandro Craviotto zauważył, że te nowe zalecenia pozwolą na szczepienie większej liczby dziewcząt i kobiet „przy zachowaniu niezbędnego poziomu ochrony”. Powiedział, że NIP mogą jednak nadal stosować dwie dawki, jeśli uzna to za konieczne.

Dwie dawki w odstępie sześciu miesięcy dla kobiet powyżej 21 roku życia

Ponadto eksperci WHO nadal zalecają dwie dawki w odstępie sześciu miesięcy dla kobiet powyżej 21 roku życia. „Dla osób z obniżoną odpornością, zwłaszcza z HIV, zalecamy podanie im co najmniej dwóch lub nawet trzech dawek, dopóki nie zostaną w pełni zaszczepione” – powiedział Alejandro Caviotto.

W 2020 roku na raka szyjki macicy zmarło ponad 340 000 kobiet. Jest to czwarty najczęstszy rodzaj raka wśród kobiet na całym świecie. „Mniej więcej co dwie minuty na tę chorobę umiera kobieta” – powiedział szef komitetu WHO. Około 90% nowych przypadków i zgonów na całym świecie w 2020 r. miało miejsce w krajach o niskim i średnim dochodzie.

Możliwa eradykacja raka szyjki macicy

„Głęboko wierzę, że wyeliminowanie raka szyjki macicy jest możliwe” – powiedziała w oświadczeniu dr Princess Nothemba Semelela, zastępca dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia. „To zalecenie dotyczące pojedynczej dawki może przyspieszyć nas do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaszczepienie 90% 15-letnich dziewcząt do 2030 roku” – powiedziała. W 2020 r. globalny zasięg przy schemacie dwudawkowym wyniósł tylko 13%.

READ  Uprość zastrzyk chemioterapii

Według Światowej Organizacji Zdrowia na powolne wprowadzanie szczepionki i niski odsetek szczepień w niektórych krajach wpłynęło kilka czynników, w tym trudności z zaopatrzeniem, stosunkowo wysoki koszt szczepionki, a także trudności związane z podaniem nastolatkowi dwóch dawek. Dziewczęta, które zwykle nie są objęte programami szczepień dla dzieci. „Opcja szczepionki w pojedynczej dawce jest mniej kosztowna, mniej zasobochłonna i łatwiejsza do podania” – podsumowała księżniczka Nothemba Semmelella.