Obdarzony sztuczną inteligencją robot poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Firma IBM ogłosiła, że dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną robota zbudowanego w oparciu o komputer Watson, który będzie towarzyszył znajdującym się na stacji astronautom i pomagał im w niektórych czynnościach. Ten pięciokilogramowy robot nazywa się CIMON (Crew Interactive Mobile Companion) i został stworzony przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR). Projekt jest realizowany we współpracy z IBM, Europejską Agencją Kosmiczną i innymi organizacjami.

CIMON dostarczony zostanie na ISS w czerwcu wraz z niemieckim astronautom Aleksandrem Gerstem, który odbędzie na stacji sześciomiesięczną misję. Celem robota jest pomoc załodze w między innymi przeprowadzaniu eksperymentów medycznych i studiowaniu kryształów. Robot przypomina kształtem piłkę do siatkówki i posiada sporych rozmiarów ekran imitujący twarz w niskiej rozdzielczości. Jak samo IBM twierdzi, CIMON może być pewnego rodzaju przyjacielem astronautów.

Cyfrowa twarz, głos i wykorzystanie sztucznej inteligencji sprawiają, że CIMON będzie "kolegą" członków załogi. Ta przyjacielska "współpraca" ułatwi astronautom pracę wykonywaną według specjalnych list kontrolnych i pozwoli wejść w dialog z interaktywnym systemem”

Pomagając załodze, CIMON może również robić zdjęcia i oferować swoje porady. Ponadto powinien przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa ISS, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów technicznych może on służyć jako system wczesnego ostrzegania. Co więcej, CIMON może swobodnie przemieszczać się po stacji za pomocą pneumatycznego systemu napędowego, a do pracy nie potrzebuje stałego połączenia z internetem.

Zespół ma nadzieję, że CIMON będzie wystarczająco wyrafinowany, aby powiedzieć, jak astronauta się czuje analizując wyraz jego twarzy, np. czy jest zestresowany, smutny czy wściekły.

Według firmy Airbus:

CIMON będzie pierwszym systemem opartym o sztuczną inteligencję, którego zadaniem jest wspomaganie misji. Społeczna interakcja pomiędzy ludźmi a maszynami, między astronautami i systemami wspomagającymi wyposażonymi w sztuczną inteligencję emocjonalną, mogłaby odegrać ważną rolę w sukcesie długoterminowych misji. Przewidujemy, że tego typu systemy będą miały świetlaną przyszłość również na Ziemi, np. w szpitalach lub jako wsparcie opieki pielęgniarskiej”.

Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: eyerys.com