Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Waszyngton wygłasza w sobotę spodziewane „ogłoszenie”

24 kwietnia to początek ludobójstwa Ormian z rąk Imperium Osmańskiego w 1915 roku. Joe Biden będzie pierwszym prezydentem USA, który uzna to ludobójstwo.

Departament Stanu USA przemawiał w piątek 23 kwietnia ”.ogłoszenie„Oczekiwany dzień w sobotę”Ludobójstwo Ormian», Najwyraźniej potwierdza, że ​​prezydent USA Joe Biden zamierza to przyznać. Przed wyborem obiecał, że przejmie inicjatywę w tej sprawie.

«Jeśli chodzi o ludobójstwo Ormian, możesz spodziewać się jutrzejszego ogłoszenia„Zastępca rzecznika amerykańskiej dyplomacji Galina Porter powiedziała dziennikarzom. Do tej pory rząd Stanów Zjednoczonych powstrzymywał się od mówienia o ludobójstwie. Turcja kwestionuje ludobójstwo Ormian, które zostało uznane przez ponad dwadzieścia krajów i wielu historyków.

Pomimo wieloletnich nacisków ze strony armeńskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych, żaden amerykański prezydent nie odważył się jeszcze rozgniewać Ankary, historycznego sojusznika Waszyngtonu i członka NATO. Kongres USA uznał ludobójstwo Ormian w grudniu 2019 roku w symbolicznym głosowaniu, ale Donald Trump odmówił użycia tego słowa. Ormianie szacują, że półtora miliona z nich było systematycznie zabijanych podczas I wojny światowej przez siły Imperium Osmańskiego, sprzymierzone następnie z Niemcami, Austrią i Węgrami. Upamiętniają to ludobójstwo każdego roku 24 kwietnia.

W piątek Joe Biden rozmawiał na ten temat ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem. Amerykański prezydent wyraził chęć zbudowania „Konstruktywne stosunki dwustronne”W krótkim raporcie Biały Dom odniósł się do potrzeby centrali telefonicznej „Skuteczne zarządzanie konfliktem”. Turcja, będąca wynikiem demontażu imperium w 1920 roku, uznała masakry, ale odrzuciła termin ludobójstwo, które wywołało wojnę domową w Anatolii, a także głód, w którym zginęło od 300 do 500 tysięcy Ormian i wielu Turków.

Pogorszenie stosunków z Ankarą

Jeśli Joe Biden ogłosi uznanie domeny Ludobójstwo Ormian, Jednak to ogłoszenie nie będzie miało skutku prawnego, ale tylko zaostrzy napięcia z Turcją, które szef amerykańskiej dyplomacji Anthony Blinken określił jako „Tzw. Partner strategiczny” Kto jest Na wiele sposobów nie zachowuj się jak sojusznik..

Nie cytując Stanów Zjednoczonych, turecki prezydent wysłał w czwartek zawoalowane ostrzeżenie do Waszyngtonu. I wskazał na spotkaniu z doradcami, że nadal będzie to robił „Bronić prawdy przed zwolennikami kłamstwa tak zwanego„ ludobójstwa Ormian ”(…) dla celów politycznych.. W piątek, po wymianie telefonu, prezydencja turecka zrobiła tylko ważny moment „Strategiczny charakter stosunków dwustronnych” I znaczenie pliku Bliższa współpraca. Joe Biden i Recep Tayyip Erdogan uzgodnili, że spotkają się w czerwcu przy okazji szczytu NATO w Brukseli.

READ  Globalna aktualizacja pandemii