Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Waszyngton planuje przedłużyć konflikt i przyłączyć się do Unii Europejskiej… Chodzi o to, że we wtorek wieczorem

„Wierzymy, że prezydent Putin przygotowuje się do przedłużającego się konfliktu na Ukrainie, podczas którego nadal zamierza osiągnąć cele poza Donbasem” (Wschód): Naddniestrze, region Mołdawii, który dokonał secesji w 1990 roku.

Haines dodał podczas spotkania, że ​​choć „możliwe”, że Rosjanie osiągną ten cel w nadchodzących miesiącach, „nie będą w stanie dotrzeć do Naddniestrza i objąć Odessy (południowa Ukraina) bez decyzji o jakiejś formie ogólnej mobilizacji. ” Przesłuchanie w Kongresie USA.

Śmierć Leonida Krawczuka, ojca niepodległej Ukrainy

Leonid Krawczuk, który zmarł w wieku 88 lat w trakcie rosyjskiej inwazji, był grabarzem Związku Radzieckiego, który był pierwszym prezydentem niepodległej Ukrainy, zwrócił Moskwie arsenał nuklearny odziedziczony po ZSRR, a trzeci na świecie.

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odpowiedział, chwaląc „mądrość” człowieka, „który znał II wojnę światową i okupację”.

Znał cenę wolności i z głębi serca pragnął pokoju dla Ukrainy. Zrobimy to, wygramy.” W sierpniu 1991 r. ówczesnemu liderowi Ukraińskiej SRR w ciągu kilku dni udało się przekonać komunistyczną większość w parlamencie do ogłoszenia niepodległości Ukrainy. Kilka miesięcy później został łatwo wybrany w pierwszej krążył jako prezydent niepodległej Ukrainy, grając kartą kompromisu wśród komunistów nacjonalistów i przy tej okazji zyskał przydomek „Przebiegły Lis”.

stan wojenny

I ostrzegła, że ​​rosyjski prezydent „prawdopodobnie liczy na osłabienie determinacji” Zachodu.

Wierząc, że ambicje Putina wykraczają poza możliwości jego wojska, uważa, że ​​„prawdopodobnie” będzie to „nieprzewidywalna i prawdopodobna ścieżka eskalacji” w nadchodzących miesiącach, a także możliwość „ostrzejszych środków, w tym wprowadzenie stanu wojennego, przekierowanie produkcji przemysłowej”.

„Nadal wierzymy, że prezydent Putin rozkaże użycie broni jądrowej tylko wtedy, gdy zda sobie sprawę, że istnieje egzystencjalne zagrożenie dla państwa rosyjskiego lub rosyjskiego reżimu” – zauważyła.

Przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej

Tego samego dnia, przy okazji pierwszej wizyty w swoim kraju, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej, w kontekście rosyjskiej inwazji na kraj, stało się „kwestią wojny lub pokoju”. ”. Minister stanu Niemiec od początku wojny, jego odpowiedniczka Annalena Barbock.

Jednym z powodów wybuchu wojny było przekonanie Putina, że ​​Europa nie potrzebuje Ukrainy.

Według niego „Jedną z przyczyn wybuchu wojny jest przekonanie Putina, że ​​Europa nie potrzebuje Ukrainy”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który sprawuje rotacyjną prezydencję w Unii Europejskiej, rozwiał w poniedziałek nadzieje na szybkie członkostwo Ukrainy w UE, mówiąc, że zajmie to „dziesiątki”. W międzyczasie zaproponował przystąpienie do nowego podmiotu, „Europejskiej Wspólnoty Politycznej”, zdolnej do przyjmowania innych krajów.

READ  Lider opozycji Yair Lapid mówi, że zjednoczył głosy, aby utworzyć rząd

ambasady z powrotem

A niemiecki minister zapowiedział we wtorek ponowne otwarcie ambasady niemieckiej w Kijowie, która została zamknięta wkrótce po inwazji Rosji 24 lutego. Jego wizyta była dla Kijowa okazją do powitania „zmiany postawy” Berlina wobec Moskwy w ostatnich tygodniach.

Holenderski minister Wopke Hoekstra był we wtorek w Kijowie, gdzie ogłosił ponowne otwarcie swojej ambasady w stolicy Ukrainy.

Francja Agencja prasowa

Niemiecki minister odwiedził Buce pod Kijowem, gdzie po marcowej okupacji rosyjskiej znaleziono setki ofiar śmiertelnych. „Jesteśmy to winni ofiarom nie tylko po to, by tu upamiętnić, ale by postawić sprawców przed wymiarem sprawiedliwości […] Oto obietnica, którą możemy i musimy złożyć tutaj, w Butch.

„Jesteśmy to winni ofiarom nie tylko po to, by tu upamiętnić, ale by postawić sprawców przed wymiarem sprawiedliwości”.

Holenderski minister Wopke Hoekstra, który we wtorek również przebywa na Ukrainie, przed spotkaniem z Dmytro Kulebą udostępnił zdjęcia z Irpen, innego miasta pod Kijowem, gdzie Ukraina oskarża Rosjan o zabijanie cywilów w marcu. Zapowiedział też ponowne otwarcie swojej ambasady w stolicy Ukrainy.

Ciągłe strajki

Na ziemi, po poniedziałkowych strajkach na Odessę (południe), w których zginął co najmniej jeden zabity i pięciu rannych, ukraiński Sztab Generalny poinformował, że rosyjski ostrzał artyleryjski i naloty kontynuowane są we wtorek na wschodzie kraju i hucie Azowstal w Mariupolu ( południe). -wschód).

Według wysokiego rangą urzędnika ukraińskiego rządu „ponad tysiąc żołnierzy”, w tym „setki rannych”, pozostaje w podziemnych galeriach ogromnej huty stali, ostatniej części ukraińskiego ruchu oporu w tym strategicznym południowym porcie Donbasu.

W pozostałych regionach Donbasu Rosjanie nadal „przygotowują się do operacji ofensywnych w obwodach Lymana i Siewierodoniecka”, jak podaje ukraiński Sztab Generalny.

W obwodzie charkowskim pod gruzami zniszczonego w marcu budynku w Izyum znaleziono ciała 44 cywilów

Według gubernatora regionu Olega Senegubowa w obwodzie charkowskim pod gruzami budynku zniszczonego w marcu w kontrolowanym przez Rosję mieście Izjum znaleziono ciała 44 cywilów.

Rosyjskie wojsko poinformowało, że we wtorek zbombardowało 74 cele na Ukrainie i wyjęło z Morza Czarnego jeszcze trzy ciała „ukraińskich żołnierzy sił specjalnych”, przynosząc całkowitą liczbę ciał odzyskanych po „nieudanej” próbie ukraińskiej, według Moskwy. do 27, aby przejąć Snake Island.Strategia.

Powrót ludności w Kijowie

We wtorek mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że prawie dwie trzecie z 3,5 miliona mieszkańców stolicy powróciło do Kijowa, który opróżnił większość ludności na początku rosyjskiej inwazji.

Choć w lasach wokół Kijowa obowiązują godziny policyjne, blokady dróg i miny, „jeśli te ograniczenia cię nie przerażają, możesz wrócić” – dodał burmistrz, który nawet tutaj wezwał mieszkańców do cierpliwości.

Wieczorem ogłosił śmierć pierwszego prezydenta niepodległej Ukrainy Leonida Krawczuka (1990-1994) w wieku 88 lat.

Na horyzoncie pojawia się 27. umowa na ropę

Pomoc wojskowa USA, która od początku konfliktu wyniosła już około 3,8 miliarda dolarów, powinna zostać dodatkowo ułatwiona poprzez podpisanie w poniedziałek przez prezydenta Joe Bidena „Ustawy o dzierżawie ukraińskiej demokracji”. Ta ustawa Lend-Lease opiera się na systemie przyjętym przez prezydenta Franklina Roosevelta (1933-1945) w 1941 r., który przyznał mu szerokie uprawnienia do wspierania wysiłku wojennego w Europie.

Tymczasem trwają negocjacje w sprawie proponowanego embarga Unii Europejskiej na rosyjską ropę, którego Węgry obecnie zakazują.