Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Śmierć pierwszego prezydenta niepodległej Ukrainy Leonida Krawczuka, …

14:19: Moskwa oskarżona o atakowanie satelitów

Unia Europejska oskarżyła we wtorek władze rosyjskie o przeprowadzenie cyberataku na sieć satelitów na godzinę przed inwazją na Ukrainę, aby utorować drogę do ataku. To pierwszy raz, kiedy Unia Europejska publicznie oskarżyła rosyjski rząd o przeprowadzenie cyberataku – powiedział podczas konferencji prasowej w Brukseli szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell.

„Atak cybernetyczny miał miejsce na godzinę przed niesprowokowaną i niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r., ułatwiając agresję militarną” – podała Unia Europejska w oświadczeniu w imieniu 27 państw członkowskich. „Atak spowodował poważne zakłócenia komunikacyjne, które dotknęły usługi publiczne, firmy i użytkowników obywateli na Ukrainie, a także w wielu państwach członkowskich UE” – wspomina.

W tekście dodano: „Unia Europejska i jej państwa członkowskie, a także jej partnerzy międzynarodowi, zdecydowanie potępiają złośliwą działalność cybernetyczną Federacji Rosyjskiej wymierzoną w Ukrainę, której celem była sieć satelitarna KA-SAT obsługiwana przez Viasat”. „Możemy to przypisać rządowi rosyjskiemu” – powiedział Josep Borrell.

READ  Po całym dniu dyplomatycznych wymian napięcia wciąż są na szczycie