Unia Europejska oskarżyła we wtorek władze rosyjskie o przeprowadzenie cyberataku na sieć satelitów na godzinę przed inwazją na Ukrainę, aby utorować drogę do ataku. To pierwszy raz, kiedy Unia Europejska publicznie oskarżyła rosyjski rząd o przeprowadzenie cyberataku – powiedział podczas konferencji prasowej w Brukseli szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell.
„Atak cybernetyczny miał miejsce na godzinę przed niesprowokowaną i niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r., ułatwiając agresję militarną” – podała Unia Europejska w oświadczeniu w imieniu 27 państw członkowskich. „Atak spowodował poważne zakłócenia komunikacyjne, które dotknęły usługi publiczne, firmy i użytkowników obywateli na Ukrainie, a także w wielu państwach członkowskich UE” – wspomina.
W tekście dodano: „Unia Europejska i jej państwa członkowskie, a także jej partnerzy międzynarodowi, zdecydowanie potępiają złośliwą działalność cybernetyczną Federacji Rosyjskiej wymierzoną w Ukrainę, której celem była sieć satelitarna KA-SAT obsługiwana przez Viasat”. „Możemy to przypisać rządowi rosyjskiemu” – powiedział Josep Borrell.

„Bacon ninja. Travel attorney. Writer. Incurable pop culture expert. Evil zombie maniac. Lifelong coffee expert. Alcohol specialist.”

More Stories
Waloryzacja emerytur 2026: niższa podwyżka, ale wyższe świadczenia dla seniorów
Pilna narada w MON w sprawie Bliskiego Wschodu. Rząd analizuje bezpieczeństwo Polaków
Ceny paliw a sytuacja w Zatoce Perskiej. Rząd: nie ma powodów do paniki