Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Australii 91% Wielkiej Rafy Koralowej doświadczyło „wybielania”

W Australii dotkniętych jest prawie 91% Wielkiej Rafy Koralowej „wybielacz” Ze względu na przedłużającą się falę upałów podczas australijskiego lata, Według nowego raportu rządowego opublikowanego we wtorek wieczorem. Spośród 719 przebadanych koralowców, 654 lub 91% wykazuje pewien poziom bielenia koralowców. Po raz pierwszy największa rafa koralowa na świecie została dotknięta takim blaknięciem podczas zjawiska pogodowego La Niña, które zwykle charakteryzuje się nienormalnie niską temperaturą wody.

„Zmiany klimatu rosną, a koralowce już odczuwają konsekwencje”ostrzega raport z monitoringu, co wskazuje, że jest to sprawa Czwarta fala „bielenia” Uderzać w rafy koralowe od 2016 r. Od września 2021 r. do marca 2022 r. Urząd Morski Wielkiej Rafy Koralowej, który opublikował to badanie, przeprowadził kompleksowe badania na tej rafie wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wielką Rafę Koralową można sklasyfikować jako zagrożone miejsce

Okazało się, że pod koniec grudnia wody zaczęły się podnosić i że zjawisko to wpłynęło na trzy główne obszary, na których znajduje się bariera, co doprowadziło do zmiany koloru z powodu wypchnięcia glonów, co nadaje koralowi jasny kolor. Bielone koralowce przetrwają i mogą się zregenerować, jeśli warunki się poprawią, ale „Wysoce bielone koralowce mają wyższą śmiertelność”wyjaśnia badanie, którego pierwsza wersja została opublikowana w marcu.

Raport ten został opublikowany dziesięć dni przed australijskimi wyborami federalnymi 21 maja, w których sednem problemów będzie polityka rządu dotycząca zmian klimatycznych.

w czerwcu, UNESCO musi zadecydować o ewentualnym wpisaniu Wielkiej Rafy Koralowej na listę miejsc „narażonych”. Australia uruchomiła plan ochrony 1 miliarda dolarów „Reef 2050” po tym, jak ONZ zagroziło w 2015 r. zamknięciem tego miejsca.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Australijczycy na brzegu Wielkiej Rafy Koralowej

Świat z AFP

READ  Skazanie kierowcy jest kontrowersyjne