Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Salwador wysyła kobietę do więzienia po poronieniu

Trzydzieści lat więzienia za utratę płodu. To kara Esme (imię zmienione) została skazana w poniedziałek 9 maja, kiedy zadzwoniła na izbę przyjęć i poroniła. Według Obywatelskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dekryminalizacji Aborcji, daleko jej do niezbędnej opieki, została zgłoszona na policję i oskarżona o morderstwo. Prawnik Esme, Carla Vacerano, ogłosiła, że ​​odwoła się od decyzji sądu, twierdząc, że oskarżenia prokuratury są stronnicze i pełne stereotypów płciowych.

Salwador jest jednym z siedmiu krajów na świecie (obok Nikaragui, Hondurasu, Dominikany, Haiti, Surinamu i Malty), które całkowicie zakazują aborcji. Obecnie za kratkami przebywają dziesiątki kobiet po nagłych porach. Zarzuca się im, że rzeczywiście chcą przerwać ciążę. Czasem ich wyrok sięga czterdziestu lat, jak w przypadku Marii Teresy Rivery, której udało się uciec do Szwecji i uzyskać tam azyl.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Niepokojący spadek podstawowych swobód” w Ameryce Łacińskiej

Przez siedem lat nie było nowych skazań. Tak więc ceremonia Esme jest pierwszą tego rodzaju podczas kadencji młodej głowy państwa, Neba Bockela, u władzy od 2019 roku, od której feministki wiele się spodziewają. Prezydent podczas swojej kampanii podkreślał, że popiera dekryminalizację przerywania ciąży w przypadku zagrożenia życia ciężarnej kobiety.

Fałszywe obietnice proxy proxy

Obietnica złamana. We wrześniu 2021 r. ogłosił, że postanowił wycofać aborcję terapeutyczną i małżeństwa osób tej samej płci z propozycji reformy konstytucyjnej. Zespół ad hoc odpowiedzialny za przygotowanie projektu reformy konstytucyjnej konsultował się jednak z grupami feministycznymi, gejowskimi, biseksualnymi i transpłciowymi. Wiceprezydent Stanu, Felix Ulloa, autor tekstu, przypisał odmowę Nayiba Bukele pod naciskiem „Bardzo potężne sektory konserwatywne, zwłaszcza Kościół katolicki”. Jeśli chodzi o skazywanie kobiet na ciężkie wyroki więzienia, przyznał, że Salwador był „Wstyd za to”.

Przeczytaj także Salvador: Prezydent Bukele odmawia włączenia aborcji i małżeństw osób tej samej płci do nowej konstytucji
READ  Oklahoma uchwaliła prawo zakazujące aborcji po zapłodnieniu

W grudniu 2021 r. Nab Bokhel w geście ułagodzenia nakazał uwolnienie trzech z 17 kobiet skazanych na surowe wyroki za morderstwo kwalifikowane. W styczniu i lutym zwolniono jeszcze dwie kobiety po odbyciu kary dziesięciu lat więzienia po aborcji.

potępienie jego imienia (…) jest ciosem [la lutte] Koniec kryminalizacji położnictwa w nagłych wypadkach, o którym mówi Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka [Cour interaméricaine des droits humains]I Powinny być traktowane jako problemy zdrowia publicznego i gwarancja praw kobiet”, Morena Herrera, przewodnicząca Klubu Obywatelskiego.

Masz 46,43% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.