Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Waszyngton leczy i gniewa swojego sojusznika

Dwudniowa podróż do Warszawy. piątek 25 i sobota 26 marca, Joe Biden Od 23 marca Wysoki Komisarz ds. Uchodźców postanowił uhonorować Polskę, w której mieszka ponad 2,1 mln Ukraińców.

→ Raport. W Polsce solidarność na wszystkich szczeblach w przyjmowaniu uchodźców ukraińskich

Prezydent USA, który w sobotę spotka się ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą, zamierza zrobić to mile widziane posunięcie.„główny element” W jego obecności poinformowała sekretarz prasowy Białego Domu Jen Sagi. Polacy w zamian oczekują pomocy humanitarnej i finansowej.

Powrót do łaski

Jednak stosunki między Joe Bidenem a ultrakonserwatywnym rządem polskim, który do ostatniej chwili czekał z gratulacjami z okazji jego wyboru na prezydenta USA pod koniec 2020 roku, nie mają dobrego początku. Do lokatora Białego Domu, idź Warszawa Wykluczony w pierwszych miesiącach sprawowania władzy.

Ponieważ Polska, oskarżana o łamanie praworządności, zbliżyła się do administracji Trumpa, wizerunek takiej wizyty byłby sprzeczny z jego polityką odzyskiwania demokracji. W grudniu 2021 r. stosunki uległy dalszemu pogorszeniu, gdy rząd zagroził zawieszeniem TVN24, prywatnego kanału opozycyjnego, którego właścicielem od 2018 r. jest amerykańska grupa Discovery.

Wojna na Ukrainie Zmienił wszystko. Polska jest na pierwszej linii obrony „wolnego świata”. Większość pomocy humanitarnej i wojskowej przekazanej przez Stany Zjednoczone Ukrainie (równowartość 12,7 mld euro) przechodzi przez Polskę.

W obliczu intensywności Warszawy

Chociaż między dwoma krajami utrzymują się różnice, nadszedł czas na rozmowy o jedności i solidarności. W czwartek 24 marca podczas szczytu NATO już w obecności Joe Bidena w Brukseli premier Mateusz Morawiecki chce bronić rozmieszczenia misji pokojowej na Ukrainie w jednym obszarze bez złudzeń, że jest przekonujący. Nie zajęty przez wojska rosyjskie. To może doprowadzić do aktu wojny nie wchodzi w rachubę dla Waszyngtonu i większości członków NATO, którzy chcą uniknąć jakiegokolwiek bezpośredniego konfliktu.

READ  Polska dostarcza na Ukrainę dziesiątki tysięcy amunicji

→ Analiza. Ukraina: NATO wyzwanie dla zakończenia wojny Putina

To nie pierwszy raz, kiedy Joe Biden stanowczo odmówił polskiej prośbie. Dwa tygodnie wcześniej z podobnych powodów USA uznały za niemożliwe odzyskanie polskich myśliwców MiG-29 na rzecz Ukrainy przez bazę NATO w Ramstein w Niemczech.

Usłyszeć Krzysztofa Solocha, eksperta od spraw polskich i obronności, to kwestia przekonania, a nie świadomości. „Polska ofensywa dyplomatyczna ma na celu uświadomienie ludziom Zachodu, że Władimir Putin nie jest pewien, czy zatrzyma się na Ukrainie bez mocnego gestu sojuszników”, Skomentował.

Dzięki tej propozycji rządzący BIS również konsoliduje swój elektorat. Według opublikowanego we wtorek sondażu United Surveys 53% Polaków popiera międzynarodową misję stabilizacyjną na Ukrainie pod nadzorem NATO lub ONZ, podczas gdy 26% jest przeciw. Wśród obrońców tego pomysłu 80% popiera większość rządu.

Ukryty cel

Dla Krzysztofa Solocha Inicjatywa Warszawska wychodzi z zupełnie innej perspektywy. „Polska czeka na ogłoszenie Stałej Jednostki Pancernej USA na swojej granicy”, Wyjaśnia profesor na paryskiej Sorbonie związany z korporacją RAND. Żądanie pochodzi z 2014 roku, kiedy Krym został zaanektowany, zanim do władzy doszedł PiS. Wymagałoby to siły od 10 000 do 30 000 amerykańskich żołnierzy.

→ Czytaj dalej. W Polsce chęć walki na Ukrainie była prawnie ograniczona

Warszawa układa na szali kolejny argument: Polska przeznaczy 3% swojego PKB na budżet obronny w przyszłym roku, wobec 2,2% w tym roku, zapowiadanych trzy tygodnie temu przez wicepremiera i lidera Partii Konserwatywnej Jarosława Kaczyńskiego. Jednak kraj kupuje hurtowo „Wyprodukowano w USA” : W ciągu ostatnich trzech lat w sprzęt wojskowy, myśliwce F35 czy system antyrakietowy Patriot zainwestowano ponad 10 miliardów dolarów (9,1 miliarda euro).