Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Waszyngton i Seul udzielają pomocy Korei Północnej w walce z COVID-19

W sobotę 21 maja Stany Zjednoczone i Korea Południowa zaoferowały swoją pomoc Korei Północnej w walce z rozprzestrzeniającą się tam epidemią COVID-19. „Obaj przywódcy wyrażają zaniepokojenie niedawną epidemią Covid-19” w Korei Północnej i „Bądź przygotowany do współpracy ze społecznością międzynarodową w celu udzielenia pomocy” W Pjongjangu, według wspólnego oświadczenia wydanego po szczycie w Seulu między prezydentami USA Joe Bidenem i południowokoreańską Yoon Seok-yeolem.

„Dostarczyliśmy szczepionki nie tylko Korei Północnej, ale także Chinom i jesteśmy gotowi to zrobić natychmiast”.Biden powiedział na konferencji prasowej w Seulu. „Nie otrzymaliśmy odpowiedzi”on dodał.

Korea Północna, której populacja nie została jeszcze zaszczepiona przeciwko COVID-19, stoi obecnie w obliczu wybuchu epidemii, z prawie 2,6 milionami przypadków i 66 zgonami, zgodnie z najnowszymi oficjalnymi danymi opublikowanymi w sobotę.

Przyspieszenie testu broni

Jak ten kryzys zdrowotny wpłynie na decyzje wojskowe północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una, jest wielką niewiadomą, którą próbują wyjaśnić Amerykanie i Koreańczycy. We wspólnym oświadczeniu wydanym po szczycie obaj prezydenci powiedzieli:

„W świetle zmieniającego się zagrożenia stwarzanego przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną, obaj przywódcy zgodzili się zainicjować dyskusje mające na celu rozszerzenie zakresu i skali wspólnych ćwiczeń wojskowych i szkoleń na Półwyspie Koreańskim i wokół niego”.

Oświadczenie pojawiło się, gdy służby wywiadowcze Korei Południowej ostrzegły, że Korea Północna zakończyła przygotowania do próby nuklearnej, która będzie siódmą w jej historii i pierwszą od pięciu lat.

Były analityk CIA, Su Kim, powiedział AFP, że przeprowadzenie próby nuklearnej będzie miało kluczowe znaczenie dla określenia przebiegu stosunków między USA a Koreą Południową podczas pięcioletniej kadencji prezydenta Yuna.

„Jeśli Kim przeprowadzi eksperyment podczas wizyty Bidena, rzeczywiście pomoże to obu krajom znaleźć więcej powodów do współpracy w sprawie Korei Północnej”.tak jak mówisz.

Korea Północna zintensyfikowała testy broni od początku roku. Rozmowy mające na celu jego rozbrojenie utknęły w martwym punkcie od czasu nieudanego szczytu w 2019 r. między Kim Jong Unem a ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem.

READ  Australia podpisuje umowę ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią

Świat z AFP