Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

O czym należy pamiętać od piątku 20 maja

Huty w Azowstalu, ostatniej twierdzy bronionej przez siły ukraińskie w Mariupolu, 20 maja znalazły się pod kontrolą Rosji, natomiast w Donbasie na północy moskiewska artyleria zbombardowała pozycje Kijowa. Franceinfo podsumowuje ważne informacje na dany dzień.

Huty w Azowstal przez wojska rosyjskie

Huty w Azowstalu, ostatniej twierdzy bronionej przez siły ukraińskie w Mariupolu, są teraz w rękach wojsk rosyjskich. Wczesnym wieczorem rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony stwierdził, że kompleks stalowy jest obecny „W pełni edytowane”Po kapitulacji ostatniego ukraińskiego żołnierza i przekazaniu wiadomości prezydentowi Władimirowi Putinowi.

>> Wojna na Ukrainie: oblężenie hut Azowstal w Mariupolu podsumowane na ośmiu zdjęciach

Wcześniej tego dnia Denis Prokopenko, dowódca polowy żołnierzy pułku azowskiego, wskazał w nagraniu wideo dużym bandażem na spuchniętej prawej i lewej ręce, „Naczelne dowództwo wojskowe nakazało ratować życie żołnierzom naszych koszar i zaprzestać obrony miasta”.

Po ewakuacji ludności cywilnej, a następnie schwytaniu z rąk Rosjan setek żołnierzy ukraińskich, „Proces trwa” W celu ewakuacji ciał poległych żołnierzy dodał dowódca elitarnego pułku założonego przez ukraińskich nacjonalistów. Ukraina chce zorganizować wymianę jeńców wojennych, ale Rosja, pośrednio biorąc na cel pułk Azowa, zadeklarowała, że ​​uważa niektórych z nich za bojowników. „Neo-naziści”.

Ciężkie walki na froncie wschodnim

Po nieudanej próbie zdobycia Kijowa i Charkowa, drugich ukraińskich miast, Rosja koncentruje swoje wysiłki militarne na wschodzie i południu. W szczególności Moskwa dąży do zajęcia całego Donbasu, częściowo kontrolowanego od 2014 roku przez prorosyjskich separatystów.

„Rosyjskie siły okupacyjne prowadzą intensywny ogień wzdłuż całej linii frontu”.Rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Obrony Ołeksandr Motozyank powiedział, że sytuacja” „Ona wykazywała oznaki pogorszenia się.”

W Lozowej, mieście na wschodzie, Rosyjski pocisk uderzył w nowo zrekonstruowany Dom Kultury: siedem ofiar, w tym jedenastoletnie dziecko Wołodymyr Zełenski powiedział przez Telegram.

READ  Donald Trump jest nadal zablokowany na Facebooku i Instagramie, ale jego sprawa zostanie zweryfikowana

Ze swojej strony rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu potwierdził, że inwazja na obwód ługański, który jest tworzony z Donieckiem Donbasem, była „Prawie pełny.”

Włochy proponują inicjatywę dyplomatyczną

Podczas gdy negocjacje prowadzone kilka tygodni temu za pośrednictwem Turcji znalazły się w ślepym zaułku, Włochy wskazały w piątek, że zaproponowały konstytucję „Międzynarodowa Grupa Facylitacyjna złożona z organizacji międzynarodowych” Takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, Unia Europejska i Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

„Celem jest praca krok po kroku (…) zaczynając np. od lokalnych rozejmów, ewakuacji ludności cywilnej, możliwości otwarcia bezpiecznych korytarzy humanitarnych, a potem oczywiście budowania do osiągnięcia ogólnego zawieszenia broni, a potem trwały pokój z prawdziwym porozumieniem pokojowym”Włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio wyjaśnił w Turynie.

G7 obiecuje pomoc w wysokości 20 miliardów dolarów

W tym samym czasie narody G7 zebrane w Niemczech obiecały zmobilizować 19,8 miliardów (18,7 miliardów euro) na pomoc Ukrainie. Aby zrekompensować jej braki finansowe.

Ale Niemcy powiedziały w piątek, że sprzeciwiają się nowemu wspólnemu zadłużeniu europejskiemu, podobnemu do planu naprawy po Covidie.